Pampeliška není jen pro králíky

pampeliska

Pampeliška je velmi bohatým zdrojem beta-karotenu, vitaminu C, vlákniny, draslíku, železa, vápníku, hořčíku, zinku a fosforu. Obsahuje také vitamin D, vitamíny skupiny B a bílkovinyve větší míře než špenát. V minulosti se užívala k léčbě anémie, kurdějí, kožní problémů, poruch krve a depresí.

Pokud se zbavíte předsudku, že se nehodí chroupat plevel, můžete z mladých lístků udělat třeba chutný salát a poznat celý výčet jejích blahodárných účinků pro zdraví.

Jaké má pampeliška blahodárné účinky na zdraví?

Podpora trávení – působí jako mírné projímadlo, podporuje trávení, stimuluje chuť k jídlu a upravuje přirozený stav prospěšných bakterií ve střevech.

Hospodaření s tekutinami – jde o diuretikum, které pomáhá vylučování soli a přebytečné vody z ledvin.

Detoxikace – zlepšuje funkci jater, zvyšuje produkci žluči, odstraňuje toxiny a obnovuje elektrolytovou rovnováhu.

Ochrana před volnými radikály – každá část pampelišky je bohatá na antioxidanty, které zabraňují poškození buněk volnými radikály a zpomalují proces stárnutí.

Protirakovinný efekt – pampeliška působí proti rakovině, zpomaluje její průběh a je vynikající prevencí proti jejímu propuknutím.

Regulace hladiny cukru – pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a podporuje tvorbu inzulínu.

Zdravé srdce – snižuje krevní tlak a podporuje odbourávání cholesterolu.

Tlumení zánětu – obsažené esenciální mastné kyseliny fungují protizánětlivě, zmírňují bolest a otok.

Imunita – pampeliška posiluje obranyschopnost organismu a bojuje s mikroby a plísněmi.

Listy, květy a kořeny pampelišky jsou jedlé. Mají poněkud hořkou chuť, což lze minimalizovat jejich sklizní na podzim nebo tepelnou úpravou. Upražené kořeny lze pomlít a používat jako zdravou náhražku kávy.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat