Drmek obecný (Vitex agnus castus) patřící do čeledi hluchavkovitých rostlin je tisíce let známý léčivý keř užívaný nejvíce při léčení gynekologických potíží. Přirozeně roste ve Středozemí, na pobřeží Černého moře, v oblasti Blízkého východu a Střední Asie. Přestože je teplomilný, dá se pěstovat i u nás. Ovšem nejvhodnější je v tomto případě umístění do velkých pěstebních nádob přesunutých v zimním období na místo, kde bude chráněn před mrazem. Rostlina s dlouze řapíkatými listy složenými z 5-7 úkrojků kvete od srpna do září, z modrofialových květů se vyvinou asi 4 mm velké peckovice palčivé chuti.
Drmek obecný a jeho historie
Ve starověkém Řecku byla rostlina zasvěcena bohyni plodnosti – Héře. Sloužila k léčbě ženské sexuální dysfunkce, porodnických poruch, menstruačních obtíží, bolestí, zánětů, migrén. Sušené bobule byly odedávna také užívány mnichy v klášterech k potlačení sexuální touhy při životě v celibátu. Právě proto se mu lidově říká mnišský pepř a tomuto účinku odpovídá také latinské druhové jméno „angus castus“ znamenající „cudný beránek“. Drmek tvořil také důležitou složku tradiční turecké medicíny. Byl kromě již zmíněných ženských problémů doporučován jako diuretikum a antimykotikum, ale také jako lék proti úzkostem nebo špatnému trávení.
Využití bylinky dnes
Dodnes si ho bylinkáři cení pro schopnost mírnit příznaky premenstruačního syndromu. Provedené vědecké studie potvrzují, že snižuje návaly horka a mírní nadýmání. Odstraňuje podrážděnost, poruchy spánku, deprese, střídání nálad a také napětí v prsou a křeče spojené s premenstruačním syndromem. Výrazné zlepšení při dlouhodobém užívání popsala více než polovina sledovaných uživatelek. Přestože princip fungování drmku není doposud přesně objasněn, má se za to, že reguluje hladinu estrogenu a progesteronu. Podobně jako dopamin snižuje hladinu prolaktinu a uvolňuje beta-endorfiny.
Drmek bývá také součástí bylinné terapie při léčbě ženské neplodnosti. Po porodu zase zastavuje porodní krvácení. Napomáhá odloučení placenty a stimuluje tvorbu mateřského mléka.
Přestože je bylinka věhlasná spíše svým vlivem na ženské zdraví, může být aplikována také u mužů – kromě potlačení sexuální touhy u hypersexuálních jedinců má příznivý efekt u nezhoubného zbytnění prostaty.
Obecně je drmek velmi dobře snášen, vzácně se u citlivých lidí mohou vyskytnout nežádoucí účinky – nauzea, bolesti hlavy nebo vyrážka.
Tip: Nahlédněte do rubriky Fytoterapie a najděte si ty nejvhodnější přírodní pomocníky pro vaše obtíže.