Search
Close this search box.

Jak bojovat s oparem

Zdroj: Freepik.com

Opar je infekce způsobená virem Herpes simplex. Opary nejčastěji postihují oblasti na rtech, v okolí úst, očí nebo genitálií. Virus je vysoce nakažlivý, přenáší se fyzickým kontaktem s infikovanou osobou, a to i v době, kdy se navenek nijak neprojevuje. K infikování dochází většinou již v dětství a v průběhu života se nakazí až 90% populace. Po přenosu čeká v těle hostitele v latentním stádiu na svou příležitost, na dobu oslabení organismu, aby se okamžitě reaktivoval, rozmnožil a způsobil opar. Jak vyléčit opar pomocí bylinek?

Jak poznám, že se mi tvoří opar

Opar se projevuje svědivými až bolestivými místy, které nejdříve zrudnou, a pak se na nich vytváří vodnaté puchýřky, které postupně prasknou, vytvoří se strup a nakonec dojde k zahojení. Existuje spousta babských rad a „zaručených receptů“, jak hojení urychlit, ale některé z nich spíše uškodí, než pomohou. Jde zejména o použití různých kafrových nebo mentolových mastí, které postižení ještě více rozdráždí.

K tomu, abyste na opar vyzráli, je důležité pochopit, co mu vlastně dovolí probudit se škodit.

Obvykle jde o následující faktory

  • mráz, silný vítr a UV záření – tyto vlivy poškozují kůži, vysušují ji a zlepšují podmínky pro vznik oparu
  • nemoci z nachlazení, rýma, horečka – pramení z oslabeného imunitního systému a dále ho vyčerpávají
  • fyzické poranění, oděrky, trhlinky na kůži – poškozená kůže je ideálním místem pro projevy oparu
  • stres, únava nebo vyčerpání – vedou k nedostatku fyzických sil, snižují obranyschopnost
  • hormonální nerovnováha – kolísání hladiny hormonů v průběhu menstruačního cyklu oslabuje odolnost ženského organismu

Protože je opar onemocnění virové, lékař vám může předepsat farmaceutická antivirotika. K tomu však obvykle dochází až ve fázi, kdy se virus aktivoval a plně se projevuje. Mnohem důležitější a elegantnější cestou je nedovolit mu to. Poradíme vám nejen jak předcházet oparům, ale i jak vyléčit opar za pomoci bylinek.

Jak předcházet oparům

Spolehlivou metodou je udržovat svůj imunitní systém aktivovaný. Důležitý je celoroční příjem vitamínů, nejlépe z pestře poskládaného jídelníčku, ve kterém ovoce a zelenina tvoří polovinu zdravé stravy. V období zvýšeného výskytu chřipkových onemocnění si můžete vypomoci i vitamínovými doplňky stravy. Modulaci imunitního systému podporuje také celá řada doplňků stravy. Je to například sušené jihoamerické ovoce açai a maqui, velmi účinně chránící před volnými radikály, odolnost fyzickou i psychickou zvyšující asijské všeléky ašvaganda a ženšen, vynikající je oblíbená houba hlíva ústřičná. Silně imunostimulačně a protivirově působí vilkakora.

Jak na ochranu pleti

Ochrana pleti nespočívá pouze v použití krémů s ochranným faktorem v letních měsících, zejména při slunění a opalování. Sluníčko kůži poškozuje i po zbytek roku, a zejména na horách při lyžování může přivodit nepříjemné spálení. Ochranné a hydratační přípravky je tedy dobré přiměřeně aplikovat stále. Štít sluníčku také nastaví vitamín A, o kterém jsme podrobně psali v článku Abeceda vitamínů: A, kde zjistíte, jak ho do těla doplňovat. Nestyďte se ovšem pleť chránit ani slunečníkem nebo pokrývkou hlavy, proti mrazu nebo studenému vzduchu je nejlepší šála přes obličej a při zimních sportech kukla. Jakékoliv poškození pleti, zvláště v rizikovém zimním období, nepodceňujte a důkladně ošetřete.

Zdroj: Freepik.com

Vyhněte se stresu, pokud je to jen trochu možné

Stres a únava mohou být dalším ze spouštěčů aktivních projevů viru Herpes. Psychický stres a vyčerpání mnoho lidí potlačuje několika šálky kávy denně, ale působí si tím často jiné potíže, především podráždění žaludku, dehydrataci a potlačení chuti k jídlu. Mnohem lepšími pomocníky, kteří podporují mozkovou aktivitu, jsou ořechy a semínka, slunečnicová, dýňová, chia a další. Energii doplní ovocné cukry koncentrované v sušených meruňkách, datlích, fících, goji, švestkách nebo jablíčkách. Náladu pozvedne kvalitní čokoláda nebo nepražené kakaové boby. V případě potřeby dlouhotrvající koncentrace a bdělosti lze kofeinovou kávu nahradit výběrovou kávou Qi coffee, která obsahuje extrakty z medicinálních hub, díky tomu budete koncentrováni dlouhé hodiny. Pro milovníky čaje je nejlepší volbou proti stresu pití zeleného čaje matcha. Nic ale nenahradí dostatečný odpočinek, vydatný spánek a duševní hygienu.

Utlumte PMS za pomoci bylinek

Přestože mnoho žen prožívá nepříjemné projevy kolísaní hladiny hormonů v průběhu cyklu, jen poměrně málo proti nim skutečně bojuje. Většina se smíří s tím, že to tak zkrátka má být a nic se s tím nedá dělat. Přitom právě hormonální dysbalance bývá další z možných příčin oslabení odolnosti organismu a vytváří podmínky k rozvinutí onemocnění oparem. Přehled bylinek, které potíže odstraňují, jsme publikovali v článku Jak tlumit příznaky premenstruačního syndromu. Vyzdvihnout je zapotřebí zásadní pozitivní účinky peruánské macy na ženské zdraví v rovině hormonální, ale také její adaptogenní vliv na posílení imunity a chránící před stresem.

Jak vyléčit opar, když už je na světě

Jestliže už k rozvoji oparu dojde, je dobré zachytit ho ihned v počáteční fázi a začít s ním bojovat zvýšeným příjmem vitamínů a imunostimulantů. Povrchově lze aplikovat antivirotické masti a krémy. Nanést lze také gel z aloe vera, šťávu z česneku nebo cibule, oreganový, grepový, třezalkový nebo rakytníkový olej. Rozvoji oparu brání také měsíčková, slézová a meduňková mast. Při oparech spojených s nachlazením pomáhá pití čajů z bylinek jako echinacea, meduňka, lékořice, velmi účinná je pro mnohé neznámá cizokrajná bylina lapačo. Čaj lapacho najdete v našem e-shopu Klub Energy Tábor. I když nejde o prostředek bylinný, nemůžeme zapomenout na včelí med. Jde o dar, pro který jsou rostliny výchozí surovinou a který působí hojivě a obsahuje proti virům, bakteriím a plísním účinné složky.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám