Při zástavě krvácení nad toten lékařský není

Zdroj: Pixabay.com

Toten lékařský (Sanguisorba officinalis) je divoce rostoucí vytrvalá bylina z čeledi růžovitých, jejíž domovinou je mírný podnebný pás severní polokoule v Evropě, Asii a pacifické oblasti Severní Ameriky. Vyhovují jí listnaté lesy i luka se spíše vlhčí jílovitou půdou. Z přízemní (asi jednu stopu vysoké) růžice listů ční přibližně tři čtvrtě metru dlouhá lodyha, kterou v letním období zdobí karmínový elipsoid tvořený drobnými kvítky. Rostlinu lze využít jako okrasnou trvalku především na rustikálních zahradách, ale má také kulinářskou hodnotu. Mladé listy jsou vynikající v salátech a polévkách. Stovky let je však toten lékařský populární především kvůli uplatnění v tradiční lidové fytoterapii.

Co sbírat, kdy a účinné složky

Pro léčebné použití se nejvíce sbírají oddenky brzy zjara a v měsících září a říjnu, méně pak i listy. Účinnými složkami jsou saponiny, třísloviny, flavonoidy, kyselina fenolová, sanguisorbová a askorbová (vitamín C).

Vnitřní užití

Vnitřní užití odvaru z oddenku pomáhá při léčbě peptických vředů, krvavé úplavice, krvácejících hemoroidů a hematurie. Zastavuje krvácení z nosu a dásní, normalizuje silné menstruační krvácení. Svíravý, protizánětlivý a antiseptický účinek totenu zlepšuje rovněž stavy pacientů trpících záněty trávicího traktu a průjmovými onemocněními. Čínská medicína lodyhu krvavce zná jako Di Yu. Mimo již uvedené indikace ji doporučuje také jako lék na horečku a tonikum k celkovému posílení organismu.

Zevní aplikace

Zevní aplikace se hodí na krvácející rány, popáleniny, ekzémy, vyrážky, vředy, hemoroidy a hmyzí štípance. Využít lze odvar z oddenku, rozdrcenou čerstvou nať, případně rozemletý sušený oddenek smíchaný se sezamovým olejem. V kombinaci se šalvějí je odvar ideálním kloktadlem při zánětech dutiny ústní a u hnisavých mandlí při onemocnění angínou.

Pokud půjdete bylinku sbírat, nevypleňte ji v dané oblasti úplně. Je jedinou živnou rostlinou housenek vzácných motýlů modráska očkovaného a modráska bahenního.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat