Při zástavě krvácení nad toten lékařský není

foto: Pixabay.com/Stanisław

Toten lékařský (Sanguisorba officinalis) je divoce rostoucí vytrvalá bylina z čeledi růžovitých, jejíž domovinou je mírný podnební pás severní polokoule v Evropě, Asii a pacifické oblasti Severní Ameriky. Vyhovují ji listnaté lesy i luka se spíše vlhčí jílovitou půdou. Z přízemní, asi jednu stopu vysoké, růžice listů ční přibližně tři čtvrtě metru dlouhá lodyha, kterou v letním období zdobí karmínový elipsoid tvořený drobnými kvítky. Rostlinu lze využít jako okrasnou trvalku především na rustikálních zahradách, ale má také kulinářskou hodnotu. Mladé listy jsou vynikající v salátech a polévkách. Stovky let je však populární především kvůli uplatnění v tradiční lidové fytoterapii.

Pro léčebné použití se nejvíce sbírají oddenky brzy zjara  a v měsících září a říjnu, méně pak i listy. Účinnými složkami jsou saponiny, třísloviny, flavonoidy, kyseliny fenolová, sanguisorbová a askorbová (vitamin C).

Vnitřní užití odvaru z oddenku pomáhá při léčbě peptických vředů, krvavé úplavice, krvácejících hemoroidů a hematurie. Zastavuje krvácení z nosu a dásní, normalizuje silné menstruační krvácení. Svíravý, protizánětlivý a antiseptický účinek totenu zlepšuje rovněž stavy pacientů trpících záněty trávícího traktu a průjmovými onemocněními. Čínská medicína lodyhu krvavce zná jako Di Yu. Mimo již uvedené indikace ji doporučuje také jako lék na horečku a tonikum k celkovému posílení organismu.

Zevní aplikace se hodí na krvácející rány, popáleniny, ekzémy, vyrážky, vředy, hemoroidy a hmyzí štípance. Využít lze odvar z oddenku, rozdrcenou čerstvou nať, případně rozemletý sušený oddenek smíchaný se sezamovým olejem. V kombinaci se šalvějí je odvar ideálním kloktadlem při zánětech dutiny ústní a u hnisavých mandlí při onemocnění angínou.

Pokud půjdete bylinku sbírat, nevypleňte ji v dané oblasti úplně. Je je jedinou živnou rostlinou housenek vzácných motýlů modráska očkovaného a modráska bahenního.

Štítky , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.