Search
Close this search box.

Kalendář sezónnosti zeleniny

Zdroj: BylinkyDnes.cz

Skleníkové pěstování zeleniny nebo její dovoz z druhého konce světa jsou příčinou toho, že už moc nepřemýšlíme o tom, kdy je období její přirozené sklizně. Mělo by nás to ovšem zajímat. Sáhnout po zelenině, která je v dané době typická, má několik důležitých výhod:

  1. Nejlepší je varianta sklizně z vlastní zahrádky. Vše je čerstvé, šťavnaté, plné výživných látek, bez chemie a v podstatě zadarmo. Co nesníme, uskladníme, zakonzervujeme nebo rozdáme přátelům.
  2. Výhodný je ovšem i nákup od místních pěstitelů. Nutriční hodnota bývá srovnatelná s domácí zeleninou, cena bývá příznivá a odpadá také finanční a ekologická zátěž spojená s dopravou na dlouhé vzdálenosti.
  3. Těšit nás může také to, že podpoříme domácího farmáře. Peníze z prodeje neputují do regionů, odkud se do domácí ekonomiky nikdy nevrátí.

Jestli si nejste jisti, kdy se co u nás sklízí, nakoukněte do tabulky sezónnosti zeleniny odpovídající pěstitelským podmínkám v Čechách a na Moravě. Tmavší zelená znázorňuje běžné období sklizně, světlejší zelená indikuje měsíce, ve kterých lze dané druhy skladovat pro konzumaci.

Zdroj: BylinkyDnes.cz

Tip: Podívejte se také na kalendář sběru léčivek a nenechte si utéct vhodný čas pro sběr bylinek.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na