Search
Close this search box.

Šatavari, ajurvédské reprodukční tonikum

Zdroj: Freepik.com

Ajurvédská medicína má pro šatavari neboli chřest hroznovitý (Asparagus racemosus) uplatnění zejména k navyšování tvorby mateřského mléka u kojících matek a při léčbě ženské neplodnosti. Tato bylina hořkosladké chuti pozitivně působí na hormonální stabilitu v těle. Pomáhá při potížích s otěhotněním, ale také mírní bolestivou a příliš silnou menstruaci. Odstraňuje symptomy menopauzy, jako je vaginální suchost nebo návaly horka. O účincích byliny vypovídá již její název šatavari, což v sanskrtu znamená „ta, která má sto manželů“. Indický chřest vykazuje afrodiziakální účinky, sexuální touhu probouzí u obou pohlaví. Kombinace šatavari s ašvagandou velmi dobře slouží ke zvýšení množství a kvality spermatu u mužů.

Šatavari aneb chřest hroznovitý

Chřest hroznovitý patří do skupiny adaptogenů, stimuluje rozvoj imunitního systému a stabilizuje mnoho fyzických funkcí. Předepisuje se pacientům trpícím únavovým syndromem, nechutenstvím, žaludečními vředy, střevními záněty včetně Crohnovy choroby, úplavicí a bronchiálními infekcemi. Mix šatavari, ašvagandy (vitánie snodárná) a amalaki (embilika lékařská) prospívá chudokrevným jedincům. Bylina je také mírným diuretikem, které zároveň mírní podráždění u zánětů močového měchýře a močové trubice. Rostlina je rovněž užitečná pro oči a mozek. Pomáhá při nedostatku koncentrace a starověké indické texty o ní uvádí, že příznivě ovlivňuje rozvoj paměti a intelektu.

Užívání této bylinky je považováno za bezpečné, vyhýbat by se jí měli pouze lidé trpící nadýmáním a plynatostí. Nežádoucí interakce s léky nejsou známy, naopak prokazatelně chrání před podrážděním žaludku při užívání Aspirinu.

Tip: Udělejte si čas na zdraví a přečtěte si články o zdravém stravování nebo vyzkoušejte zdravé recepty z naší kuchyně.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články