11 tipů na dokonalou relaxaci

relax-na-kopci
foto:Freeimages.com/Leandro Cavinatto

Lidé, kteří se dokáží uvolnit, jsou s větší pravděpodobností schopni odrazit se ode dna v těžkých časech, bývají šťastnější, mají lepší fyzické zdraví a je u nich méně pravděpodobné propuknutí duševních chorob. Existuje mnoho různých věcí, které můžete pro relaxaci provozovat. Forem odpočinku jsou stovky, jediné co musíte udělat je vybrat si takové, které nejlépe odpovídají vašemu životnímu stylu a proměnit je v pravidelný zvyk.

Malou nápovědou vám může být následující jedenáctka:

1.Jděte na procházku do přírody
Není nutné absolvovat několikahodinový turistický pochod. Prostě se jen při chůzi uvolněte a vnímejte krásy, které vás obklopují. Uvidíte, jak vám bude při kochání se hezky. Neméně příjemné jsou také nenáročné projížďky na kole.

2.Oddejte se poslechu hudby
Rytmus hudby ovlivňuje srdeční frekvenci , proto vhodnější než rockový nářez jsou samozřejmě uklidňující relaxační melodie. Vynikající je také blues nebo klasická hudba. I když nejste vyznavačem těchto žánrů, zkuste si poslechnout některé z takových skladeb a možná v nich najdete zalíbení.

3.Dejte se na rybaření
Tato disciplína patří spíše do okruhu mužských zájmů, ale u řek, jezer a rybníků dnes tiše vysedává i značné procento žen. Dlouhé minuty pokorného čekání na to, zda něco zabere, krásně vyčistí hlavu od stresu všedních dnů.

4.Věnujte se ručním pracem
Vyšívání, šití, háčkování nebo pletení zažívaly svůj boom v 70. a 80. letech minulého století a byly do jisté míry jediným způsobem, jak obléci sebe a rodinné příslušníky do něčeho, co se vymykalo šedivému podprůměru tehdejší nabídky oděvní konfekce. Dnes tyto činnosti prochází jistou renesancí a jsou skvělou terapií, pokud se cítíte opravdu přetaženi.

5.Objevte výtvarné činnosti
Kreslení nebo malování zvládne do jisté míry každý z nás. Cvikem se tyto dovednosti zlepšují, takže i přes prvotní nezdary se můžete vypracovat v solidního kumštýře. Zajímavou výtvarnou technikou je ale například i tvorba koláží, dekupáž, batikování výroba nejrůznějších dekorací nebo modelování z keramické hlíny či moderních modelovacích hmot.

6.Čtěte nebo pište
Chvíle, kdy se ponoříte do děje románu oblíbeného autora, ubíhají velmi příjemně. Okamžiky strávené mezi řádky pomáhají zapomenout na starosti běžného světa. Pokud máte spisovatelské vlohy, přeneste své myšlenky na papír. Pište si deník, pokuste o napsání povídky, fejetonu nebo básničky. Díky internetu se dnes navíc o své dílo můžete jednoduše podělit s ostatními.

7.Sportujte
Sport je aktivita, která vyžaduje určitou fyzickou námahu. Unaví tělo, ale umožní vám vyčistit si hlavu. Nejde ani tak o výkon, jako o zábavu. Ideální je, pokud sportujete nebo cvičíte s kamarády, se kterými si rozumíte a můžete s nimi ještě příjemně pokecat.

8.Bavte se s rodinou
Partner/ka a děti jsou ti nejdůležitější lidé v našem životě. Od pondělí do pátku se mnohdy minimálně vídáme. Perfekní způsob, jak spolu trávit čas jsou společné večeře. Děti určitě ocení, když si s nimi také zahrajete pexeso, člověče nezlob se nebo budete skládat puzzle. Harmonie v rodinném kruhu se promítne i do vaší mysli.

9.Pracujte na zahrádce
Zahradničení je uklidňující činnost, která navíc může přinést své ovoce(nebo zeleninu). Fyzický kontakt se zemí a s rostlinami vás přímo nabíjí energií. Když nemáte k dispozici žádný záhon, požadovaný efekt vám zaručí i bylinková zahrádka na balkóně, radost poskytnou také pokojové květiny, kterým budete věnovat svou péči.

10.Napusťte si vanu
Horká koupel rozehřeje a uvolní unavené svaly a ztrápenou mysl. Atmosféru v koupelně vylepšete rozžehnutými svíčkami, pohodu zvýší také aromalampa s příjemnou zklidňující vůní a šálek dobrého bylinkového čaje.

11.Milujte se
Sex je účinnou terapií, která se promítá do fungování těla i ducha. Stabilizace hormonální hladiny prospívá psychice, endorfiny vyplavené při orgasmu jsou lékem na migrénu a tiší bolesti. Uklidnění vám může přinést i fakt, že pokud se sexuálním aktivitám věnujete alespoň 3x týdně, minimalizujete riziko předčasného úmrtí. Budete také štíhlejší a krásnější, takže sami ze sebe budete mít větší radost.

 
Hlavně se nestresujte tím, že se nemůžete rychle zbavit stresu. Všechno chce svůj čas. Téměř okamžitě vám mohou pomoci dýchací relaxační techniky, které však vyžadují určitý trénink. Receptem je i použití vhodných bylinek, které dokáží navodit uklidnění.

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.