11 tipů na dokonalou relaxaci

relax-na-kopci

Lidé, kteří se dokáží uvolnit, jsou s větší pravděpodobností schopni odrazit se ode dna v těžkých časech, bývají šťastnější, mají lepší fyzické zdraví a je u nich méně pravděpodobné propuknutí duševních chorob. Existuje mnoho různých věcí, které můžete pro relaxaci provozovat. Forem odpočinku jsou stovky, jediné co musíte udělat je vybrat si takové, které nejlépe odpovídají vašemu životnímu stylu a proměnit je v pravidelný zvyk.

Malou nápovědou vám může být následující jedenáctka.

1. Jděte na procházku do přírody

Není nutné absolvovat několikahodinový turistický pochod. Prostě se jen při chůzi uvolněte a vnímejte krásy, které vás obklopují. Uvidíte, jak vám bude při kochání se hezky. Neméně příjemné jsou také nenáročné projížďky na kole.

2. Oddejte se poslechu hudby

Rytmus hudby ovlivňuje srdeční frekvenci , proto vhodnější než rockový nářez jsou samozřejmě uklidňující relaxační melodie. Vynikající je také blues nebo klasická hudba. I když nejste vyznavačem těchto žánrů, zkuste si poslechnout některé z takových skladeb a možná v nich najdete zalíbení.

3. Dejte se na rybaření

Tato disciplína patří spíše do okruhu mužských zájmů, ale u řek, jezer a rybníků dnes tiše vysedává i značné procento žen. Dlouhé minuty pokorného čekání na to, zda něco zabere, krásně vyčistí hlavu od stresu všedních dnů.

4. Věnujte se ručním pracem

Vyšívání, šití, háčkování nebo pletení zažívaly svůj boom v 70. a 80. letech minulého století a byly do jisté míry jediným způsobem, jak obléci sebe a rodinné příslušníky do něčeho, co se vymykalo šedivému podprůměru tehdejší nabídky oděvní konfekce. Dnes tyto činnosti prochází jistou renesancí a jsou skvělou terapií, pokud se cítíte opravdu přetaženi.

5. Objevte výtvarné činnosti

Kreslení nebo malování zvládne do jisté míry každý z nás. Cvikem se tyto dovednosti zlepšují, takže i přes prvotní nezdary se můžete vypracovat v solidního kumštýře. Zajímavou výtvarnou technikou je ale například i tvorba koláží, dekupáž, batikování výroba nejrůznějších dekorací nebo modelování z keramické hlíny či moderních modelovacích hmot.

6. Čtěte nebo pište

Chvíle, kdy se ponoříte do děje románu oblíbeného autora, ubíhají velmi příjemně. Okamžiky strávené mezi řádky pomáhají zapomenout na starosti běžného světa. Pokud máte spisovatelské vlohy, přeneste své myšlenky na papír. Pište si deník, pokuste o napsání povídky, fejetonu nebo básničky. Díky internetu se dnes navíc o své dílo můžete jednoduše podělit s ostatními.

7. Sportujte

Sport je aktivita, která vyžaduje určitou fyzickou námahu. Unaví tělo, ale umožní vám vyčistit si hlavu. Nejde ani tak o výkon, jako o zábavu. Ideální je, pokud sportujete nebo cvičíte s kamarády, se kterými si rozumíte a můžete s nimi ještě příjemně pokecat.

8. Bavte se s rodinou

Partner/ka a děti jsou ti nejdůležitější lidé v našem životě. Od pondělí do pátku se mnohdy minimálně vídáme. Perfekní způsob, jak spolu trávit čas jsou společné večeře. Děti určitě ocení, když si s nimi také zahrajete pexeso, člověče nezlob se nebo budete skládat puzzle. Harmonie v rodinném kruhu se promítne i do vaší mysli.

9. Pracujte na zahrádce

Zahradničení je uklidňující činnost, která navíc může přinést své ovoce(nebo zeleninu). Fyzický kontakt se zemí a s rostlinami vás přímo nabíjí energií. Když nemáte k dispozici žádný záhon, požadovaný efekt vám zaručí i bylinková zahrádka na balkóně, radost poskytnou také pokojové květiny, kterým budete věnovat svou péči. Poradíme vám, jak začít s pěstováním bylin doma na balkoně či parapetu.

10. Napusťte si vanu

Horká koupel rozehřeje a uvolní unavené svaly a ztrápenou mysl. Atmosféru v koupelně vylepšete rozžehnutými svíčkami, pohodu zvýší také aromalampa s příjemnou zklidňující vůní a šálek dobrého bylinkového čaje.

11. Milujte se

Sex je účinnou terapií, která se promítá do fungování těla i ducha. Stabilizace hormonální hladiny prospívá psychice, endorfiny vyplavené při orgasmu jsou lékem na migrénu a tiší bolesti. Uklidnění vám může přinést i fakt, že pokud se sexuálním aktivitám věnujete alespoň 3x týdně, minimalizujete riziko předčasného úmrtí. Budete také štíhlejší a krásnější, takže sami ze sebe budete mít větší radost.

Hlavně se nestresujte tím, že se nemůžete rychle zbavit stresu. Všechno chce svůj čas. Téměř okamžitě vám mohou pomoci dýchací relaxační techniky, které však vyžadují určitý trénink. Receptem je i použití vhodných bylinek, které dokáží navodit uklidnění.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat