Tropické letní dny nám všem dávají pěkně zabrat, a tak se těšíme, že si odpočineme alespoň v noci, kdy teploty klesnou na přijatelnou úroveň. Otevřeme okno, pomalu usínáme, když vtom upoutá naši pozornost nepříjemně pisklavý komáří bzukot ve tmě. Ti otrlejší z nás se ho snaží ignorovat, většina lidí ovšem vstane, a pustí se do stíhání hmyzího vetřelce. Když se vám to přihodí 3x za noc, ráno se moc čerstvě necítíte. Využijte přírodní repelent a dejte hmyzu jasně najevo, kde je jeho místo.
Které bylinky spolehlivě odeženou hmyz
Spolehlivou prevencí před touto nepříjemností je montáž sítí proti hmyzu, jejich nevýhodou je však to, že omezují proudění vzduchu, hlavně tehdy, pokud je pravidelně nezbavujeme usazeného prachu. Další variantou je použití chemických nebo ultrazvukových elektrických odpuzovačů, ty ale vytváří elektromagnetický smog. Naštěstí máme možnost komáry zahnat pomocí bylinek, kterým se vyhýbají jako čert kříži.
Citronela neboli citronová tráva je známá pro své použití v thajské kuchyni. Je však také jednou z nejběžnějších ingrediencí ve většině repelentních přípravků. Rostliny citronely ale mají mnohem intenzivnější vůni. Je poměrně snadné je pěstovat v květináčích nebo je zasadit do záhonu pod oknem a využívat jako přírodní repelent.
Meduňka je stálicí bylinkových zahrádek, kterou komáři také nemají v lásce. Dobře roste ve větších nádobách nebo opět přímo v záhoně. Bonusem je možnost použití listů pro přípravu uklidňujícího čaje.
Šanta kočičí je v boji proti hmyzu až 10x účinnější než komerční repelenty. Chovatelé koček by se měli mít ale na pozoru a „kočičí kokain“ by neměli umisťovat v dosahu svých mazlíčků. Micka válející se v převrhlém květináči je v noci stejně protivná jako komár.
Dalším trumfem v našich květináčích je aksamitník neboli afrikán. Esenciální látky v rostlině mají silnou charakteristickou vůni, která je komárům odporná. V záhonech a sklenících odpuzuje také další hmyzí škůdce.
Pohodlným řešením pro kuchaře a kulináře je použití bazalky. Přes den ji využijete v kuchyni, na noc vaši ložnici zbaví komárů.
Levandule je nádherná fialová kvetoucí bylina s uklidňující vůní. Je také spolehlivým přírodním repelentem, odpuzuje komáry a chrání váš šatník před nálety nenasytných molů.
Vůni máty vnímáme jako osvěžující, hmyz ji ale v lásce nemá. A pokud vás svědí nějaký ten komáří štípanec, rozemněte na něj lístky máty, uleví vám od svědění.
Až budete trhat rozmarýn na jehněčí pečínku, vezměte si také pár snítek a pověste je do okna ložnice. Komáři se vůni rozmarýnu vyhýbají.
Tip: Vyzkoušejte přírodní repelent Tick-Tack s obsahem máty, eukalyptu, fenyklu, kafru, citronely a dalších bylinek, které hmyzu ukáží, kde je jeho místo.
Dříve se také tradovalo, že česnek působí na komáry stejně jako na upíry. Průzkumy ale ukázaly, že konzumace česneku komárům až tak nevadí a spíše než je vyženete z ložnice svou drahou polovičku.