Černý bez není plevel

cerny-bez
foto:Freeimages.com/Tony Williams

Bez černý (Sambucus nigra) je listnatý keř rozšířený v Evropě, západní Asii, Severní Americe a také na severu Afriky. A všude kde roste se používá jako bylinný přírodní lék s širokým spektrem účinků.

Bezinky obsahují množství organických pigmentů, tanin, aminokyseliny, karotenoidy, flavonoidy, cukr, rutin, vitamíny A,B a velké množství vitamínu C. V bezu přítomné látky vykazují silnou antioxidační schopnost, snižují hladinu LDL cholesterolu, zlepšují zrak, posilují imunitní systém, podporují zdraví srdce. Bez pomáhá proti kašli, při nachlazení, chřipkách, bakteriálních a virových infekcích a angínách. Působí jako mírné laxativum(projímadlo) a diuretikum, vyvolává pocení. Antokyan v plodech chrání buňky těla před poškozením. Šťáva z plodů působí blahodárně při léčení migrén a nervových chorob, zejména při zánětu trojklaného nervu.

Průzkum prováděný v Izraeli dospěl k závěru, že černý bez stimuluje imunitní systém těla, má pozitivní vliv při léčení rakoviny a osvědčil se také u pacientů s AIDS. Ve Spolkovém výzkumném centru pro potraviny v německém Karlsruhe vědci potvrdili, že antokyany černého bezu pomáhají regulovat imunitní reakce a mají znatelně větší antioxidační schopnost než vitamíny E nebo C. Studie rakouské univerzity ve Štýrském Hradci zjistila, výtažek z černého bezu snižuje hladinu LDL cholesterolu a tím preventivně působí proti vzniku kardiovaskulárních chorob.

Lidové rčení praví “Před heřmánkem smekni, před bezem klekni” a něco na něm je. Bezinky jsou totiž báječná a dostupná přírodní medicína.

Štítky , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.