Search
Close this search box.

Černý bez není plevel

Zdroj: Freepik.com

Bez černý (Sambucus nigra) je listnatý keř rozšířený v Evropě, západní Asii, Severní Americe a také na severu Afriky. A všude, kde roste, se používá jako bylinný přírodní lék se širokým spektrem účinků.

Jaké vitamíny a minerály černý bez obsahuje

Bezinky obsahují množství organických pigmentů, tanin, aminokyseliny, karotenoidy, flavonoidy, cukr, rutin, vitamíny A, B a velké množství vitamínu C. V bezu přítomné látky vykazují silnou antioxidační schopnost, snižují hladinu LDL cholesterolu, zlepšují zrak, posilují imunitní systém, podporují zdraví srdce. Bez pomáhá proti kašli, při nachlazení, chřipkách, bakteriálních a virových infekcích a angínách. Působí jako mírné laxativum (projímadlo) a diuretikum, vyvolává pocení. Antokyan v plodech chrání buňky těla před poškozením. Šťáva z plodů působí blahodárně při léčení migrén a nervových chorob, zejména při zánětu trojklaného nervu. Připravte si sirup z bezu černého a vyzkoušejte jeho sílu.

Bez černý stimuluje imunitní systém

Průzkum prováděný v Izraeli dospěl k závěru, že černý bez stimuluje imunitní systém těla, má pozitivní vliv při léčení rakoviny a osvědčil se také u pacientů s AIDS. Ve Spolkovém výzkumném centru pro potraviny v německém Karlsruhe vědci potvrdili, že antokyany černého bezu pomáhají regulovat imunitní reakce a mají znatelně větší antioxidační schopnost než vitamíny E nebo C. Studie rakouské univerzity ve Štýrském Hradci zjistila, že výtažek z černého bezu snižuje hladinu LDL cholesterolu, a tím preventivně působí proti vzniku kardiovaskulárních chorob.

Lidové rčení praví „před heřmánkem smekni, před bezem klekni“ a něco na něm je. Bezinky jsou totiž báječná a dostupná přírodní medicína. V našem e-shopu najdete pentagramové bylinné koncentráty a krémy s obsahem bezu černého. Například bylinný koncentrát Renol a Artrin – terapeutický krém kromě extraktu z bezu černého obsahuje také bylinné extrakty z jehlice trnité, vřesu obecného, pelyňku kozalce, lopuchu většího, lichořeřišnice větší, rybízu černého a mnoho dalších. Renol je vhodný při problémech s močovými cestami, klouby, prostatou, ale i při ekzémech a různých kožních nemocích.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám