Neřády z plic vyžene plicník

plicnik-lekarsky
foto:Pixabay.com/Steppinstars

Problémy s dýcháním, nachlazení a kašel nás obvykle provází z zimě, ale díky kolísavému počasí a exhalacím nejsou ničím mimořádným vlastně celoročně. Proto je dobré mít v zásobě osvědčený plicník.

Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) je bylina, která roste v celé Evropě a západní Asii převážně ve vlhčích a lužních lesích. Kvete malými načervenalými fialkovými květy na jaře od konce března do začátku května. Kvetoucí nať se sbírá a následně suší při nízkých teplotách do 40°C. Mladé listy plicníku mohou být konzumovány jako syrová zelenina v salátech, nebo je lze přidávat do polévek podobně jako kopřivy a řadu dalších bylin.

Plicník je bohatý na flavonoidy, vitamín C, saponiny, třísloviny, kyselinu křemičitou, slizové látky, saponiny, vitamín C a další užitečné látky. Název bylinky přesně charakterizuje primární užití této přírodní drogy ve fytoterapii. Používá se tradičně pro léčbu různých respiračních onemocnění. Plicníkový čaj ulevuje od příznaků chřipky a nachlazení, tlumí bolesti na hrudi, mírní dávivý kašel, přičemž obsažené saponiny usnadňují odkašlávání hlenů a chrání překrvené sliznice. Je doporučován pro bronchiální detoxikaci pacientům trpícím astmatem, kuřákům a lidem žijícím v oblastech se znečištěným ovzduším a ve městech zamořených smogem.

Zdravotní benefity nálevu z plicníku sahají díky protizánětlivým vlastnostem i k léčbě kožních infekcí, ekzémů, či popálenin. Urychluje scelování zanícených oděrek, tržných a řezných ran, odstraňuje otoky a hojí krvácivé hemeroidy. Je to starý přírodní prostředek k léčení různých onemocnění ledvin a močových cest, působí mírně močopudně. Napravuje žaludeční obtíže, střevní choroby a infekce trávicího traktu spojené s průjmy.

Nálev připravíte z jedné lžičky sušené bylinky zalité 150 ml vroucí vody, nechejte 15 minut vyluhovat a sceďte. Vlažný čaj můžete pít 3x denně, nedoporučuje se však v pitné kúře setrvat déle než 3 týdny. Vychladlý nálev pak používejte pro zevní aplikaci na rány. Někteří bylinkáři doporučují také směs plicníku a přesličky rolní v poměru 1:1 pro přípravu nálevu vhodného k masáži pokožky hlavy na zpomalení vypadávání vlasů.