Zapojte se do boje proti palmovému oleji

myceni-pralesa-na-Sumatre
foto:Wikimedia.org/Hayden

Palmový olej se stal běžnou součástí až třetiny produktů potravinářských firem. Jeho vzrůstající produkce a používání však zanechává hlubokou jizvu na tváři naší planety. Pojďme to společně změnit.

Palmový olej je surovina získávaná z palmy olejné, rostliny, jejíž domovinou je západní Afrika. Tento olej je specifický svým složením a nemá narozdíl od ostatních rostlinných tuků příliš pozitivní vliv na zdraví. Jeho široká uplatnitelnost v potravinářství, kosmetickém a chemickém průmyslu z něj však učinila spolu s nízkou cenou velmi žádanou komoditu.

 

Nenažranost výrobců vedla v posledních třiceti letech ke stonásobnému zvětšení plantáží palmy olejné!

Tento pěstitelský boom se děje na úkor pralesů v Indonésii, Malajsii, Thajsku, Kolumbii, Nigerii, Papui Nové Guinei a Ekvádoru. Každou hodinu je odlesněno území o rozloze rovnající se ploše 300 fotbalových hřišť. Jde o systematické ničení ekosystémů, které jsou životně důležité pro celou planetu. Každý den mýcení a vypalování lesních porostů přispívá ke změně globálního klimatu, k obrovské emisi skleníkových plynů, k vyhubení tisíců rostlinných a živočišných druhů, k zániku vodních toků.

 

Můžeme s tím něco dělat? Ano, každý z nás nese spoluodpovědnost.

1.únor 2016 je dnem, na který je na Facebooku organizována akce s názvem „Den, kdy řekneme firmám, že nechceme jejich výrobky s palmovým olejem“.

Osvětě problematiky palmového oleje se věnuje  česká Koalice proti palmovému oleji (KPPO).  Na  oficiálním webu KPPO najdete řadu zajímavých informací a rad, jak se zapojit. Sledujte také webové stránky iniciativy Say No To Palm Oil.

Nebuďme lhostejní k tomu, co se děje tisíce kilometrů od nás. Vždyť globální dopad pocítíme dříve či později i my sami, naše děti, naši vnuci. Bojkotujme dnes a denně výrobky s obsahem palmového oleje. Nižší tržby za výrobky jsou nejlepší pákou na výrobce. A každý z nás se může stát jedním ze statisíců či miliónů zákazníků, kteří těmto nezodpovědným producentům vydělat nedají.

Close