Vliv ženšenu na duševní vitalitu

zensen
foto:Flickr.com/Forest Farming

Hlavní účinnou složkou ženšenu(Panax ginseng) jsou chemické sloučeniny zvané ginsenosidy, které patří mezi látky zvané saponiny. Dosud bylo identifikováno na 30 ginsenosidů, přičemž každý z nich vykazuje jiné farmakologické účinky.

Velmi interesantní se jeví vliv ženšenu na kognitivní(poznávací) funkce lidské psychiky. Tyto funkce zahrnují paměť, koncentraci, pozornost, řeč, rychlost myšlení a schopnost pochopení informací. Zastánci konzervativního proudu medicíny se snaží účinky ženšenu popírat nebo je označují za neprůkazné, nicméně v řadě již uskutečněných studií byl při podávání ženšenu potrvrzen pozitivní efekt na kognitivní funkce. Také poznatky fytoterapeutů a tisícileté zkušenosti s užíváním ženšenu na asijském světadílu jeho skvělou pověst potvrzují.

Zkoumán byl také účinek kombinace ženšenu a guarany. Jako hlavní akcelerátor mentálního výkonu bývá ze složek guarany označovám guaranin(kofein), při studii však byly spolu s ženšenem použity malé dávky guarany s množstvím kofeinu odpovídajícím desetině šálku kávy. Přesto výsledky ukázaly, že synergický účinek těchto dvou bylin výrazně zlepšil kognitivní funkce zkoumaných subjektů. Zdá se tedy pravděpodobné, že důležitý je celý komplex účinných látek v přírodních přípravcích, který žádné extrakty nebo syntetické produkty nemohou nahradit.

Štítky , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.