Search
Close this search box.

Jedničkou mezi domácími superpotravinami jsou borůvky

Zdroj: Freepik.com

Modré bobule brusnice borůvky mají úžasnou chuť, pro kterou jsou oblíbené při přípravě nejrůznějších buchet, koláčů, dezertů nebo jiných pamlsků a pochutin. Pro zdraví jsou zase úžasně zajímavé pestrým koktejlem nutrientů, který je řadí do čela domácích českých superpotravin.

V plodech najdeme třísloviny, antioxidanty, bioflavonoidy, karotenoidy, provitamín A, resveratrol, vitamín C, vitamíny skupiny B, ovocné cukry, hořčík, draslík, mangan, železo, měď, zinek, chrom a přitom neobsahují téměř žádný tuk. Tyto (pro lidské tělo velmi užitečné) látky mají preventivní a léčivý účinek na celou řadu neduhů a chorob.

1. Snižují riziko vzniku rakoviny

Antioxidanty útočí na rakovinotvorné volné radikály a předcházejí tvorbě nádorových buněk. Borůvky jsou také vhodným terapeutickým prostředkem pro časná stádia rakoviny.

2. Zvyšují imunitu a působí proti infekcím

Borůvky zlepšují celkovou odolnost organismu vůči nejrůznějším virům a bakteriím, jsou osvědčeným lékem při léčbě infekce močových cest.

3. Ostří zrak

Komplex obsažených vitamínů napomáhá snižovat nitrooční tlak, borůvky zlepšují noční vidění a léčí šeroslepost.

4. Podporují zdravé zuby a dásně

Vitamín C je vynikající prevencí před problémy s dásněmi, antokyany brání hromadění zubního plaku a zabraňují tak vzniku zubního kazu.

5. Mají pozitivní vliv na srdce a cévy

Průzkumy ukázaly, že obsažené antokyany zmenšují riziko srdečních onemocnění, regulují krevní tlak, pomáhají udržet zdravé cévy a optimální hladinu cholesterolu v krvi.

6. Optimalizují tělesnou hmotnost

Borůvky napomáhají při léčbě nadváhy či obezity, odbourávají tuk a představují relativně málo kalorickou formu mlsání. Sběr borůvek je také pro hubnutí vhodnou fyzickou aktivitou.

7. Zlepšují trávení

Jsou ochranným faktorem pro sliznici trávicího traktu, pomáhají rozpouštět žlučové a ledvinové kameny. Uvolňují křeče hladkého svalstva v břiše. Znatelně zpevňují stolici, nelekněte se ale výrazného zbarvení.

8. Upravují množství cukru v krvi

Borůvky jsou doporučovány jako léčivý doplněk stravy v boji proti cukrovce 2. typu. Usnadňují uvolňování inzulínu ze slinivky břišní a podporují jeho tvorbu.

9. Podporují mentální zdraví

Borůvky přinášejí benefity pro řadu psychických funkcí, podporují mentální svěžest, zahání stres nebo zpomalují úbytek kognitivních schopností ve vyšším věku.

10. Pomáhají při odvykání kouření

Borůvky podporují tvorbu dopaminu, který potlačuje projevy nikotinové abstinence.

Výčet účinků borůvek je vskutku ohromující, nemyslíte? Příroda nám neustále dokazuje, že na každou potíž připravila nějakou medicínu, třeba ve formě bobulí borůvek. Navíc jsou určitě chutnější než bobule, které nám servírují farmaceutické firmy.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám