Jedničkou mezi domácími superpotravinami jsou borůvky

divoke-boruvky
foto:Freeimages.com/Griffonne

Modré bobule brusnice borůvky mají úžasnou chuť, pro kterou jsou oblíbené při přípravě nejrůznějších buchet, koláčů, dezertů nebo jiných pamlsků a pochutin. Pro zdraví jsou zase úžasně zajímavé pestrým koktejlem nutrientů, který je řadí do čela domácích českých superpotravin.

V plodech najdeme třísloviny, antioxidanty, bioflavonoidy, karotenoidy, provitamín A, resveratrol, vitamín C, vitamíny skupiny B, ovocné cukry, hořčík, draslík, mangan, železo, měď, zinek, chrom a přitom neobsahují téměř žádný tuk. Tyto, pro lidské tělo velmi užitečné, látky mají preventivní a léčivý účinek na celou řadu neduhů a chorob.

 

1. Snižují riziko vzniku rakoviny
Antioxidanty útočí na rakovinotvorné volné radikály a předcházejí tvorbě nádorových buněk. Borůvky jsou též vhodným terapeutickým prostředkem pro časná stadia rakoviny.

2. Zvyšují imunitu a působí proti infekcím
Borůvky zlepšují celkovou odolnost organismu vůči nejrůznějším virům a bakterií, jsou osvědčeným lékem při léčbě infekce močových cest.

3. Ostří zrak
Komplex obsažených vitamínů napomáhá snižovat nitrooční tlak, borůvky zlepšují noční vidění a léčí šeroslepost.

4. Podporují zdravé zuby a dásně
Vitamín C je vynikající prevencí před problémy s dásněmi, antokyany brání hromadění zubního plaku a zabraňují tak vzniku zubního kazu.

5. Mají pozitivní vliv na srdce a cévy
Průzkumy ukázaly, že obsažené antokyany zmanšují riziko srdečních onemocnění, regulují krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi.

6. Optimalizují tělesnou hmotnost
Borůvky napomáhají při léčbě nadváhy či obezity, odbourávají tuk a představují relativně málo kalorickou formu mlsání. Sběr borůvek je také pro hubnutí vhodnou fyzickou aktivitou.

7. Zlepšují trávení
Jsou ochranným faktorem pro sliznici trávicího traktu, pomáhají rozpoštět žlučové a ledvinové kameny. Uvolňují křeče hladkého svalstva v břiše. Znatelně zpevňují stolici, nelekněte se ale výrazného zabarvení.

8. Upravují množství cukru v krvi
Borůvky jsou doporučovány jako léčivý doplněk stravy v boji proti cukrovce 2.typu. Usnadňují uvolňování inzulinu ze slinivky břišní a poporují jeho tvorbu.

9. Podporují mentální zdraví
Borůvky přinášejí benefity pro řadu psychických funkcí, podporují mentální svěžest, zahání stres nebo zpomalují úbytek kognitivních schopností ve vyšším věku.

10. Pomáhají při odvykání kouření
Borůvky podporují tvorbu dopaminu, který potlačuje projevy nikotinové abstinence.
Výčet účinků borůvek je vskutku ohromující, nemyslíte? Příroda nám neustále dokazuje, že na každou potíž připravila nějakou medicínu, třeba ve formě bobulí borůvek. Navíc jsou určitě chutnější než bobule, které nám servírují farmaceutické firmy.

Štítky , , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.