Fytoterapie provází lidstvo po tisíce let

bylinky-ve-staroveku
koláž:KURIOS - původní foto:Freeimages.com/Nicole_N

O fytoterapii už jste určitě někdy slyšeli. Tento příspěvek stručně pojednává o jejím poslání a historických kořenech.

Slovo fytoterapie zní atraktivně a často se uvádí v publikacích o trendech zdravého žití. Bylinkářství naopak považujeme za jakousi archaickou, pověrami opředenou a šamansky obluzující disciplínu. Oba termíny však znamenají totéž, jde nauku o využití rostlin k léčebným účelům a léčebnou praxi založenou na této nauce. Rozsah zdrojů fytoterapie je kromě bylin, keřů a stromů někdy rozšířen o houby, řasy, včelí produkty, minerály nebo některé části zvířat.

Ohlédneme-li se do historie, zjistíme, že se vlastně nejedná o nic nového a supermoderního. Současná věda dnes dokáže exaktně zdůvodnit mechanismy účinků rostlinných komponent na lidské zdraví a definovat na jejich základě prokazatelné léčebné efekty. Pozoruhodné ovšem je, jak vědecké závěry mnohdy přesně reflektují po tisíce let přijímaná konkrétní tvrzení o léčebné síle určitých rostlin. Odvěkým užíváním bylinek lidé vlastně odpozorovali a prakticky odzkoušeli to, na co dnes potřebujeme chemické vzorce, drahé laboratorní vybavení a klinické testy. Moderní lékařství uznává bylinkářství jako formu alternativní medicíny, nicméně využívá mnoho sloučenin rostlinného původu jako základ pro farmaceutické léky.

Nejstarší dochované zmínky o fytoterapii pochází z období asi 2800 let před Kristem ze starověkého Egypta nebo z Čínského císařství. Věnovali se jí takoví učenci jako Galenos, Avicenna nebo Paracelsus. Prvním českým tištěným herbářem se stala Knieha lékařská z roku 1517 od Jana Černého. Ve 20.století se o evropskou bylinkářskou renesanci zasloužila Maria Treben, rakouská bylinkářka narozená v Žatci, autorka známé knihy Zdraví z boží lékárny. Fytoterapie je součástí tradičních asijských medicín-čínské, korejské, ajurvédské, své pevné místo měla u amerických Mayů, Olméků a Aztéků, pomáhala a pomáhá po celém světě dodnes.

Podle Světové zdravotnické organizace je praktikována čtyřikrát častěji než klasická medicína. O jejím potenciálu se můžete sami přesvědčit. Na našich stránkách a mnoha jiných na internetu, v literatuře nebo u specializovaných poradců získáte spoustu užitečných informací.

Close