Festivaly si užijte raději bez energy drinků

dance-party
foto:Freeimages.com/Renáta Zaja

Energetické nápoje se pro část mladé generaci staly součástí běžného pitného režimu. Jiní po nich sáhnou na různých kulturních, zejména hudebních a tanečních akcích, aby se zbavili únavy a tělo vyburcovali k většímu výkonu. Existuje již však celá řada seriózních studií, které upozorňují na zdravotní rizika spojená s jejich konzumací.

Typický energetický nápoj obsahuje několik základních složek, které mají i své minusy:

Na prvním místě je kofein, látka obecně známá a tolerovaná jako bezpečná a legální stimulující droga. Kvůli nižší ceně výrobci používají kofein syntetický, který je tělem rychle vstřebatelný, jeho účinek také rychle odezní. Množství v jedné plechovce odpovídá přibližně dvěma šálkům kávy, což je polovina maximální doporučené denní dávky. Nadměrná dávka zvyšuje krevní tlak a hrozí srdeční komplikace. U některých lidí silně dráždí žaludek. Při pití s alkoholem potlačuje příznaky opilosti, vede k přecenění vlastních sil, silně dehydratuje organismus.

Cukr je druhou základní složkou. Jde o palivo, které sice naše tělo potřebuje, u energeťáků ovšem často v obrovském množství. Pro diabetiky je to odjištěný granát. Obecně zvyšuje riziko obezity. V kombinaci s kyselinami obsaženými v nápojích narušuje zubní sklovinu.

Vitamíny skupiny B jsou důležité pro metabolismus. Napomáhají v těle přeměně jídla na energii. Ve vyvážené stravě obvykle přijímáme dostatek všech složek komplexu vitamínů B. Vitamíny B6 a B12 se při perorálním užití vstřebávají minimálně takže jejich obsah v drincích je značně diskutabilní.

Taurin pomáhá regulovat srdeční tep, stahy svalů a energetické hladiny. Urychluje odbourávání kyseliny mléčné ze svalů. Zdravé tělo si jej produkuje samo v adekvátním množstní. Do nápojů je přidáván taurin syntetický. Jde vlastně o nošení dříví do lesa. Při nadměrném užívání byly pozorovány obtíže jako průjmy nebo sklon k alergickým reakcím, nicméně je považován za bezpečný.

Rostlinné výtažky, např. extrakty z guarany, ženšenu nebo kotvičníku, jsou často v nápojích pouze pro vyvolání dojmu, že funguje na základě účinku přírodních složek. Jde o velkou blamáž, obsažené množství je příliš malé k vyvolání deklarovaného účinku.

Konzumenti energetických nápojů uvádí negativní účinky jako třes, nervozitu, bušení srdce, trávicí problémy, bolesti hlavy, bolesti na hrudi a záchvaty.


Doporučujeme raději čerpat energii z čistých rostlinných doplňků stravy, např. z Guarany Guaranaplus. Guaranin v ní obsažený je tělem zpracováván pozvolna, povzbuzující účinek je dlouhodobý a nedráždí žaludek.  Nezapomeňte na odpovídající příjem tekutin bez alkoholu, pravidelné jídlo a nepodceňujte dlouhodobý spánkový deficit. Tělo si po mnohahodinovém křepčení potřebuje odpočinout.

Štítky , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.