Search
Close this search box.

Máta léčí od prehistorie dodnes

Zdroj: Freepik.com

Máta peprná (Mentha piperita) je často nazývána „nejstarší lék světa“. Archeologické výzkumy potvrdily užívání této byliny již v prehistorii, cca 8000 let před naším letopočtem. Pojmenovali ji Řekové podle vodní víly Minthe. Díky svému všestrannému využití se máta stala velmi oblíbenou právě u Řeků, Římanů i Egypťanů. Brzy se také zabydlela v Asii, Evropě i Severní Americe a vzhledem k rychlému růstu se hojně šíří.

Máta pomůže se žlučníkem i nachlazením

Máta peprná vám dodá vitamíny C, A, mangan, železo, vápník, hořčík, omega-3 mastné kyseliny. Obsahové látky v mátě napomáhají při poruchách žlučníku, zklidnit žaludek, střeva a léčí i symptomy nachlazení. Výtečně působí proti virovým, bakteriálním i houbovým infekcím.

Vnější užití máty přináší úlevu pro podrážděnou pokožku, léčí akné a dermatitidu. Inhalace máty uleví při astmatu a suchém kašli. Máta je častou přísadou přírodních zubních past, ústních vod a kloktadel, protože osvěží dech a celou dutinu ústní. V aromaterapii se čistá a svěží vůně máty užívá při psychickém vyčerpání, bolestech hlavy a pro posílení koncentrace – například esence Mint. Tato bylina se osvědčila jako vhodná i při apatii a šoku.

V kuchyni vám máta rozhodně přijde vhod. V zimě si můžete uvařit lahodný mátový čaj a v létě se osvěžit mojitem, jehož klíčovou chutí je právě máta. Celoročně se máta může stát součástí dezertů a salátů.

Pokud chcete pěstovat nenáročnou, ale zdraví prospěšnou bylinku, voňavá máta je správnou volbou. Ať ji budete pěstovat na zahrádce nebo v květináči, určitě se jí bude k vaší radosti i bez velké péče dařit.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat