Máta léčí od prehistorie dodnes

mata-peprna
foto:Freeimages.com/Daniel Battiston

Máta peprná (Mentha piperita) je často nazývána „nejstarší lék světa“. Archeologické výzkumy potvrdily užívání této byliny již v prehistorii, cca 8000 let před našim letopočtem. Pojmenovali ji Řekové podle vodní víly Minthe. Díky svému všestrannému využití se máta stala velmi oblíbenou právě u Řeků, Římanů i Egypťanů. Brzy se také zabydlela v Asii, Evropě i Severní Americe a vzhledem k rychlému růstu se hojně šíří.

Máta vám dodá vitamíny C, A, mangan, železo, vápník, hořčík, omega-3 mastné kyseliny. Obsahové látky v mátě napomáhají při poruchách žlučníku, zklidnit žaludek, střeva a léčí i symptomy nachlazení. Výtečně působí proti virovým, bakteriálním i houbovým infekcím. Vnější užití máty přináší úlevu pro podrážděnou pokožku, léčí akné a dermatitidu. Inhalace máty uleví při astmatu a suchém kašli. Máta je častou přísadou zubních past, ústních vod a kloktadel, protože osvěží dech a celou dutinu ústní. V aromaterapii se čistá a svěží vůně máty užívá při psychickém vyčerpání, bolestech hlavy a pro posílení koncentrace. Tato bylina se osvědčila jako vhodná i při apatii a šoku.

V kuchyni vám máta rozhodně přijde vhod. V zimě si můžete uvařit lahodný mátový čaj a v létě se osvěžit mojitem, jehož klíčovou chutí je právě máta. Celoročně se máta může stát součástí dezertů a salátů.

Pokud chcete pěstovat nenáročnou, ale zdraví prospěšnou bylinku, voňavá máta je správnou volbou. Ať ji budete pěstovat na zahrádce nebo v květináči, určitě se jí bude k vaší radosti i bez velké péče dařit.

Štítky , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.