Search
Close this search box.

V horku se zchlaďte pálivými papričkami

Zdroj: Freepik.com

Jistě jste zaznamenali, že právě mexickou, indickou nebo východoasijskou kuchyni charakterizuje často ohromující množství opravdu ostrých přísad. Už při té představě se mnozí orosí. Proč tedy lidé konzumují v extrémních vedrech pokrmy, které jsou pálivé a obsahují pálivé papričky?

Papričky chilli

Typickou ostrou ingrediencí jsou nejrůznější kultivary pálivých papriček a různých odrůd paprik, které se souhrnně označují jako papričky chilli. Některé jsou lehce pikantní, jiné hodně ostré a další vyloženě spalující. Může za to látka v nich obsažená, která je známá pod názvem kapsaicin. Dokáže člověka zaručeně rozehřát. V zimě bychom to určitě uvítali, ale i v tropických dnech nám pomůže.

Při konzumaci začne kapsaicin akcelerovat náš krevní oběh. Horká krev je rychleji pumpována z orgánů uvnitř těla směrem do kožních kapilár, kterých je asi 40 v každém mm². Kapiláry se zároveň roztahují a umožňují průtok většího množství krve, která se v kůži ochlazuje. Často dochází také ke zvýšenému pocení. Pot se odpařuje z povrchu těla, čímž je také snižována tělesná teplota. A to je celé tajemství termoregulace papričkami.

Říká se, že dobrá chilli paprička pálí dvakrát. Jednou, když do těla vchází, podruhé, když z něj vychází. Myslete na to, a pokud jste papričkoví začátečníci, s jejich jedením to nepřežeňte.

Tip: Přečtěte si také článek o zdravotních účincích papriky.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám