Česnek všichni dobře známe. U nás jsou nejznámější dva druhy – česnek kuchyňský a česnek medvědí. Patří mezi rostliny, které mají své pevné místo v naší gastronomii. Kromě toho, že skvěle chutná a dokáže dát pokrmům ten správný šmrnc, působí blahodárně na kardiovaskulární systém. A zejména lidé s vyššími hodnotami krevního tlaku by na něj ve svém jídelníčku neměli zapomínat.
Jako hypertenze je označován krevní tlak s hodnotami přesahujícími 140/90 mmHg, kde první číslo označuje tlak při systole – stažení srdečního svalu, druhé číslo pak při diastole – uvolnění myokardu.
Na jejím vzniku se podílí mnoho faktorů, zejména pak tyto:
- stres
- sedavý životní styl
- nadváha
- příliš nasycených mastných kyselin ve stravě
- kouření
- nadměrná konzumace alkoholu
- nadbytek sodíku ve stravě (slaná jídla)
- nedostatečný příjem draslíku
- vyšší věk
- genetická predispozice
Jestliže víte, že váš krevní tlak není úplně v pořádku, neponechávejte nic náhodě. Hypertenze není banalitou, výrazně zvyšuje riziko mozkových příhod a infarktu. Zamyslete se, které z faktorů můžete ovlivnit a upravte svůj životní styl. A pravidelně konzumujte česnek kuchyňský – postačí 1 nebo 2 stroužky denně. Látky, které jsou obsaženy v česneku, napomáhají rozšíření cév a zpomalují tepovou frekvenci. Pokud vám vadí výrazná česneková vůně a aroma, nebo vás česnek dráždí, zkuste ho tepelně upravit.
Tip: Vyzkoušejte česnekové mléko a dodejte tělu sílu a energii, nebo si doma vypěstujte přírodní antibiotika, poradíme vám, jak na to.