Šalvějový čaj proti nadměrnému pocení

listky-salveje
foto:Freeimages.com/Christoph Schnabel

Pocení je přirozeným mechanismem pro regulaci teploty těla. Nadměrné pocení však dokáže život znepříjemnit a šalvějový čaj je přírodním receptem, jak na ně vyzrát.

Pocení je běžným projevem těla při přehřátí organismu vlivem vysokých teplot nebo fyzické námahy, ale třeba i v důsledku nervového vypětí. Občas se potí každý. Jestliže se však potíte neustále i v klidu, jedná se o takzvanou hyperhidrózu. Potu je, zjednodušeně řečeno, vylučováno více, než je pro termoregulaci nutné.

Hyperhidróza je poměrně obtěžující záležitost. Určitě jste se ocitli v situacích, kdy potřebujete působit svěže a sebejistě a místo toho jste nervózní a pot z vás jen leje. Jestliže nechcete absolvovat iontoforézní léčbu nebo pocení pouze maskovat kosmetickými přípravky, určitě stojí za zkoušku šalvějový čaj.

Popíjení šalvějového čaje snižuje produkci potu, řeší nadměrné pocení nervového původu a pomáhá ženám při návalech horka v období menopauzy. Příprava je snadná. 3 lžičky sušené šalvěje nebo čerstvých šalvějových lístků zalijte 1 litrem vroucí vody, po 10 minutách výluh sceďte. Vychladlý čaj skladujte v chladničce, pijte asi 2 šálky denně. Vadí-li vám nahořklá příchuť šalvěje, můžete čaj dosladit medem nebo stévií. Těhotné a kojící ženy by se kvůli obsahu thujonu však měly šalvěje vyvarovat.