Search
Close this search box.

Nejlepší bylinky pro krásnou pleť a vlasy

Zdroj: Freepik.com

Kosmetický průmysl je chemickou výrobou, která využívá řadu syntetických složek. Přesto se neobejde ani dnes bez přírodních bylinných přísad, které byly při péči o pleť a vlasy oblíbené již před staletími. Vybrali jsme ty, které mají v tomto směru dlouhou tradici a přidali i několik dalších, o nichž se možná tolik nemluví.

1. Levandule

Levandule je jednou z nejznámějších bylin používaných v kosmetickém průmyslu pro svou vůni a aromaterapeutické schopnosti. Působí jako antiseptikum, analgetikum a deodorant ve sprchových gelech, mýdlech a pleťových vodách. Antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti levandule jsou ideální pro léčbu akné, vysušené pokožky, plísňových infekcí, jizev, popálenin a ekzémů.
Levandulový olej je vhodným tonikem pro všechny typy pleti. Spolu s oleji z tymiánu, rozmarýnu a cedrového dřeva pomáhá při vypadávání vlasů.

2. Aloe vera

Aloe vera se používá odnepaměti při kožních problémech, jako jsou popáleniny, kopřivka, herpes, zánětlivá onemocnění kůže nebo lupénka. Aloe je bohaté na vápník, draslík, vitamín C, vitamín E a zinek. Má vynikající využití v recepturách pleťových masek, mýdel, koupelových gelů, šamponů, kondicionérů, zubních past, pleťových a opalovacích krémů, dětské i pánské kosmetiky. Lokální aplikace aloe zabraňuje stárnutí pleti a tvorbě vrásek. Aloe je velmi populární náhradou hydratačních krémů pro suchou pleť. Snižuje také tvorbu lupů.

3. Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má protizánětlivé, antivirové a antibakteriální vlastnosti a vysoký obsah antioxidantů flavonoidů, které chrání tělo před škodlivými účinky volných radikálů. Aplikace měsíčkového krému léčí akné, záněty a infekce pokožky, hojí popáleniny, puchýře po opaření, modřiny, řezné rány, ekzémy a hemoroidy. Měsíček bývá součástí pleťových masek, mýdel nebo vlasových kondicionérů.

4. Kurkuma

Kurkuma je báječné koření obsahující antioxidanty a látky s protizánětlivým, antibakteriálním, antivirovým a protiplísňovým účinkem. Kurkuma může být užívána vnitřně jako součást pokrmů, ale také zevně na kůži při léčbě akné, vrásek, suché či naopak příliš mastné pleti, jizev a při poruchách pigmentace. Špetka kurkumy smíchaná s ricinový olejem a aplikovaná na pokožku hlavy zabraňuje tvorbě lupů.

5. Hlíva ústřičná

Hlíva je houba nazývaná „elixír věčného mládí“. Lze ji konzumovat čerstvou a kuchyňsky upravenou v pokrmech nebo sušenou jako prášek, případně prášek v kapslích. Hlíva ústřičná snižuje hladinu cholesterolu, zvyšuje imunitu organismu, působí protizánětlivě, antivirově, antibakteriálně a protiplísňově. Pomáhá při léčbě ekzémů, akné a popálenin.

6. Rozmarýn

Rozmarýn má protiplísňový, protizánětlivý, antimikrobiální a antioxidační efekt. Používá se pro zpomalení vypadávání vlasů, ale působí také jako vlasový kondicionér, který vlasy změkčuje. Hydratační vlastnosti rozmarýnového oleje jsou využívány při boji proti vráskám, protizánětlivý účinek zase při léčbě akné. Jako složka zubních past odstraňuje zápach z úst.

Zdroj: Freepik.com

7. Heřmánek

Heřmánek je úžasně jemná, zklidňující, antiseptická a analgetická rostlina. Přidává se do tělových krémů, šamponů, kondicionérů, mýdel a tělových mlék. Pomáhá při léčbě akné, ekzémů a dermatitidy. Odstraňuje známky stárnutí a znečištění kůže, má omlazující a hydratační vlastnosti. Heřmánkový čaj podporuje spánek a relaxaci, které jsou nezbytné pro regeneraci pleti.

8. Mladý ječmen

Mladý ječmen je velmi prospěšným doplňkem stravy pro zachování krásné a zdravé pleti a vlasů. Chrání pokožku před vnějšími vlivy znečišťujících látek. Obsažený selen podporuje zachování pružnosti pokožky a chrání ji před poškozením volnými radikály. Pleť si zachovává mladistvý vzhled a kondici. Detoxikační účinek ječmene je důležitý pro zpomalení příznaků stárnutí a tvorby vrásek. Ječmen je také bohatým zdrojem zinku, který urychluje ozdravné procesy v těle a je nezbytný pro zdravou pleť, nehty a vlasy. Ječmen obsahuje také měď, která se podílí na tvorbě melaninu, pigmentu zodpovědného za barvu vlasů. Thiamin a niacin v ječmeni zase stimulují růst vlasů.

9. Bergamot

Bergamot je tradiční ajurvédskou bylinkou díky svému použití při aromaterapii a masážích. Jeho chladicí a osvěžující účinek z něj udělal žádanou přísadu tělových krémů, pleťových vod a masek. Bergamot má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají léčit kožní problémy, jako je lupénka, akné, ekzémy a mastná pleť.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články