Search
Close this search box.

Hlíva ústřičná: Posílí imunitu a potěší v kuchyni

Zdroj: Freepik.com

Hlíva je skrytým zázrakem, který roste na kmenech stromů, má výbornou chuť, snadný způsob přípravy a překvapivě rozsáhlý seznam vitamínů a minerálních látek. Jaké to jsou a jak s hlívou naložit v kuchyni, to jsme pro vás shrnuli na jedno místo.

Zajímavosti o hlívě

Pleurotus ostreatus je latinský název pro tuto houbu připomínající spíše ústřice, podle kterých má název. Uměle může růst celoročně i v poměrně jednoduchých domácích podmínkách, ale v přírodě se vyskytuje v mírném až subtropickém pásmu od mírného jara přes léto do zimy. Je podobná ne tak známé hlívě plicní, která mívá světlejší barvu.

Má silnou houbovou chuť a zařazuje se mezi sladší, nehořké houby.

Seznam vitamínů, minerálů a k čemu je naše tělo využívá

100 g syrové hlívy obsahuje:
(Název/počet/% vyjádření doporučeného denního příjmu)

Energie                  33 Kcal     1.6%
Sacharidy                6.09 g     4.7%
Protein                     3.31 g         6%
Tuk                           0.41 g         2%
Vláknina                    2.3 g         6%

Vitamíny
B9                               38 μg     9.5%
B3                        4.956 mg      31%
B5                         1.294 mg     26%
B6                         0.110 mg       8%
B2                        0.349 mg      27%
B1                         0.125 mg      10%
D                          29 IU mg        7%

Elektrolyty
Sodík                        18 mg         1%
Hořčík                   420 mg        9%

Minerály
Vápník                       3 mg       <1%
Měď                   0.244 mg        27%
Železo                   1.33 mg     16.5%
Hořčík                     18 mg       4.5%
Mangan             0.113 mg           5%
Fosfor                   120 mg         17%
Selen                      2.6 μg            5%
Zinek                   0.77 mg           7%

Z tohoto seznamu vidíme, že hlíva má velké množství vitamínu skupiny B, které jsou nezbytné pro správnou funkci nervové soustavy, mimo jiné a ze zajímavosti – lidé, kteří mají dostatek vitamínu skupiny B v těle, k sobě nelákají komáry. Fosfor a železo jsou minerály, které se nám často, obzvláště ženám, doporučují přidávat do stravy. Nezbytné pro funkci svalů a tudíž orgánů a krve, hlíva vám v pouhých 100 g doplní denní příjem až o 17 % minerálů.

Zdroj: Freepik.com

Oblíbené recepty s hlívou

Trojobal

Jako první musíme zmínit, že pokud máte rádi smažená, obalovaná jídla, rozhodně vyzkoušejte hlívu. Hlíva smažená v trojobalu chutná téměř všem a rychle se po ní zapráší, tak jí udělejte dostatek.

Stir fry

Společně se zeleninou se podává hlíva jako přílohová část restované přílohy k hlavnímu chodu, tudíž orestujte zeleninu spolu s hlívou a přidejte k hlavnímu chodu s rýží na asijský způsob přípravy.

Polévka

V polévce chuť hlívy skvěle doplňuje hnědou rýži a hovězí. Orestujte cibuli, česnek, hlívu a koření dle vaší chuti v hrnci, poté přidejte hovězí a míchejte, dokud se všechny strany masa neorestují a neuzavřou. Poté přilijte 1-1,5 l připraveného hovězího vývaru. Zatímco se bude vařit hovězí maso, v jiném hrnci uvařte hnědou rýži a polévku o rýži doplňte až na talíři.

Rizoto

Tentokrát bude rizoto z ječmene, hlívy a kuřete. Vyzkoušejte svůj oblíbený recept na rizoto s ječmenem pro ořechový nádech a plnou chuť, která je oblíbená dřívějšími generacemi.

Co když vám ale žádné houby nechutnají?

Nezoufejte, můžete si užít účinky zázračné houby s názvem hlíva ústřičná v koncentrované formě tablet, které vám zajistí vysoký příjem vitamínu B a nezbytných minerálních látek, aniž byste se museli přemáhat sníst něco, co vám nechutná.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám