Pálení žáhy odstraníte správnou životosprávou i bylinkami

paleni-zahy

Pálení žáhy je podráždění jícnu způsobené žaludečními kyselinami. Projevuje se pálivou bolestí v horní části břicha nebo pod hrudní kostí. Za normálních okolností sval zvaný vrátník uzavírá pevně žaludek a brání pronikání trávících šťáv obsahujících kyselinu chlorovodíkovou do jícnu.

Problém nastává při nadměrné produkci kyselin v žaludku, čímž trpí žaludeční sliznice a žaludek se snaží dráždivého obsahu zbavit. Už samotné překyselení žaludku vyvolává bolesti břicha, je signálem poruch trávící soustavy a může navodit zánět žaludeční sliznice. Když pronikne přes vrátník, dochází k iritaci jícnu.

Příčiny vedoucí k těmto problémům jsou poměrně dobře známy. Nejdůležitějším faktory jsou nevhodná strava a nápoje, stres a kouření. Poměrně často pálení žáhy doprovází ženy v období těhotenství, kdy je způsobeno tlakem rostoucí dělohy na trávící ústrojí. Vyskytnout se může i při zvýšené fyzické námaze bezprostředně po jídle.

Jestliže chcete pálení žáhy předejít, snažte se dodržovat následující zásady:

  • vynechejte sladkosti obsahující rafinovaný cukr
  • vyhýbejte se tučným masům, smaženým a příliš kořeněným pokrmům
  • nahraďte bílé pečivo celozrnným
  • zvětšete podíl zeleniny v jídelníčku
  • raději několik menších porcí vícekrát denně než jedno přecpání se k prasknutí
  • udělejte si na jídlo čas, nehltejte je ve shonu
  • nejezte těsně před namáhavou prací nebo sportovním tréninkem
  • omezte pití kávy, alkoholických nápojů a sycených limonád
  • dbejte na duševní hygienu, snažte se zbavit stresu
  • nekuřte

Mnozí namítnou, že bez kávy pro povzbuzení nemohou existovat. V tomto případě zkuste kávu nahradit čistou brazilskou guaranou. Můžete ji užívat v tabletách či připravit horký nápoj z prášku z pomletých semen. K dostání je i lahodný mix guarany a organického kakaa. Guarana obsahuje až čtyřnásobek kofeinu oproti kávě, dodá tedy víc energie a přitom nedráždí žaludek.

Když si neumíte představit život bez alkoholu a pálením žáhy trpíte, dopřejte si třeba půllitr hořkého piva. Vinaři by měli preferovat červené před bílým. Vždy ale dbejte na střídmost.

Jakmile vás pálení žáhy potká, dejte přednost přírodnímu prostředku před antacidem z lékárny. Osvědčenými “babskými”prostředky jsou jedlá soda, hořké mandle, kmín, ovesné vločky, lékořice, hrnek mléka a paradoxně kyselá nakládaná okurka. Z bylinek jsou doporučovány kořen hořce, řimbaba, máta, heřmánek, třezalka, řebříček, pelyněk, kontryhel a řepík.

Zajímavý pozitivní účinek přináší také některé přírodní potravinové doplňky. Alkalizující účinek mají mladý ječmen nebo chlorella. Známý odborník na celostní medicínu MUDr. Josef Jonáš zase zmiňuje souvislost mezi játry a pálením žáhy. Lidé, které problém s žáhou trvaleji provází, by měli podstoupit detoxikační jaterní kúru, na kterou se nejlépe hodí ostropestřec mariánský.

Štítky , , , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.