Pálení žáhy je podráždění jícnu způsobené žaludečními kyselinami. Projevuje se pálivou bolestí v horní části břicha nebo pod hrudní kostí. Za normálních okolností sval zvaný vrátník uzavírá pevně žaludek a brání pronikání trávicích šťáv obsahujících kyselinu chlorovodíkovou do jícnu. Jak se zbavit pálení žáhy a jaké jsou příčiny i možná prevence?
Problém nastává při nadměrné produkci kyselin v žaludku, čímž trpí žaludeční sliznice a žaludek se snaží dráždivého obsahu zbavit. Už samotné překyselení žaludku vyvolává bolesti břicha, je signálem poruch trávicí soustavy a může navodit zánět žaludeční sliznice. Když pronikne přes vrátník, dochází k iritaci jícnu.
Co způsobuje pálení žáhy
Příčiny vedoucí k těmto problémům jsou poměrně dobře známy. Nejdůležitějšími faktory jsou nevhodná strava a nápoje, stres a kouření. Poměrně často pálení žáhy doprovází ženy v období těhotenství, kdy je způsobeno tlakem rostoucí dělohy na trávicí ústrojí. Vyskytnout se může i při zvýšené fyzické námaze bezprostředně po jídle.
Prevence:
- vynechte sladkosti obsahující rafinovaný cukr
- vyhýbejte se tučným masům, smaženým a příliš kořeněným pokrmům
- nahraďte bílé pečivo celozrnným
- zvětšete podíl zeleniny v jídelníčku
- raději několik menších porcí vícekrát denně než jedno přecpání se k prasknutí
- udělejte si na jídlo čas, nehltejte ho ve shonu
- nejezte těsně před namáhavou prací nebo sportovním tréninkem
- omezte pití kávy, alkoholických nápojů a sycených limonád
- dbejte na duševní hygienu, snažte se zbavit stresu
- nekuřte
Mnozí namítnou, že bez kávy pro povzbuzení nemohou existovat. V tomto případě zkuste kávu nahradit čistou brazilskou guaranou. Můžete ji užívat v tabletách či připravit horký nápoj z prášku z pomletých semen. K dostání je i lahodný mix guarany a organického kakaa. Guarana obsahuje až čtyřnásobek kofeinu oproti kávě, dodá tedy více energie a přitom nedráždí žaludek.
Když si neumíte představit život bez alkoholu a pálením žáhy trpíte, dopřejte si třeba půl litru hořkého piva. Vinaři by měli preferovat červené před bílým. Vždy ale dbejte na střídmost.
Jak se zbavit pálení žáhy
Jakmile vás pálení žáhy potká, dejte přednost přírodnímu prostředku před antacidem z lékárny. Osvědčenými „babskými“ prostředky jsou jedlá soda, hořké mandle, kmín, ovesné vločky, lékořice, hrnek mléka a paradoxně kyselá nakládaná okurka. Z bylinek se doporučuje kořen hořce, řimbaba, máta, heřmánek, třezalka, řebříček, pelyněk, kontryhel a řepík.
Zajímavý pozitivní účinek přináší také některé přírodní potravinové doplňky. Alkalizující účinek má mladý ječmen nebo chlorella. Známý odborník na celostní medicínu MUDr. Josef Jonáš zase zmiňuje souvislost mezi játry a pálením žáhy. Lidé, které problém s pálením žáhy provází trvaleji, by měli podstoupit detoxikační jaterní kúru, na kterou se nejlépe hodí ostropestřec mariánský.