Search
Close this search box.

Pálení žáhy odstraníte správnou životosprávou i bylinkami

Zdroj: Freepik.com

Pálení žáhy je podráždění jícnu způsobené žaludečními kyselinami. Projevuje se pálivou bolestí v horní části břicha nebo pod hrudní kostí. Za normálních okolností sval zvaný vrátník uzavírá pevně žaludek a brání pronikání trávicích šťáv obsahujících kyselinu chlorovodíkovou do jícnu. Jak se zbavit pálení žáhy a jaké jsou příčiny i možná prevence?

Problém nastává při nadměrné produkci kyselin v žaludku, čímž trpí žaludeční sliznice a žaludek se snaží dráždivého obsahu zbavit. Už samotné překyselení žaludku vyvolává bolesti břicha, je signálem poruch trávicí soustavy a může navodit zánět žaludeční sliznice. Když pronikne přes vrátník, dochází k iritaci jícnu.

Co způsobuje pálení žáhy

Příčiny vedoucí k těmto problémům jsou poměrně dobře známy. Nejdůležitějšími faktory jsou nevhodná strava a nápoje, stres a kouření. Poměrně často pálení žáhy doprovází ženy v období těhotenství, kdy je způsobeno tlakem rostoucí dělohy na trávicí ústrojí. Vyskytnout se může i při zvýšené fyzické námaze bezprostředně po jídle.

Prevence:

  • vynechte sladkosti obsahující rafinovaný cukr
  • vyhýbejte se tučným masům, smaženým a příliš kořeněným pokrmům
  • nahraďte bílé pečivo celozrnným
  • zvětšete podíl zeleniny v jídelníčku
  • raději několik menších porcí vícekrát denně než jedno přecpání se k prasknutí
  • udělejte si na jídlo čas, nehltejte ho ve shonu
  • nejezte těsně před namáhavou prací nebo sportovním tréninkem
  • omezte pití kávy, alkoholických nápojů a sycených limonád
  • dbejte na duševní hygienu, snažte se zbavit stresu
  • nekuřte

Mnozí namítnou, že bez kávy pro povzbuzení nemohou existovat. V tomto případě zkuste kávu nahradit čistou brazilskou guaranou. Můžete ji užívat v tabletách či připravit horký nápoj z prášku z pomletých semen. K dostání je i lahodný mix guarany a organického kakaa. Guarana obsahuje až čtyřnásobek kofeinu oproti kávě, dodá tedy více energie a přitom nedráždí žaludek.

Když si neumíte představit život bez alkoholu a pálením žáhy trpíte, dopřejte si třeba půl litru hořkého piva. Vinaři by měli preferovat červené před bílým. Vždy ale dbejte na střídmost.

Jak se zbavit pálení žáhy

Jakmile vás pálení žáhy potká, dejte přednost přírodnímu prostředku před antacidem z lékárny. Osvědčenými „babskými“ prostředky jsou jedlá soda, hořké mandle, kmín, ovesné vločky, lékořice, hrnek mléka a paradoxně kyselá nakládaná okurka. Z bylinek se doporučuje kořen hořce, řimbaba, máta, heřmánek, třezalka, řebříček, pelyněk, kontryhel a řepík.

Zajímavý pozitivní účinek přináší také některé přírodní potravinové doplňky. Alkalizující účinek má mladý ječmen nebo chlorella. Známý odborník na celostní medicínu MUDr. Josef Jonáš zase zmiňuje souvislost mezi játry a pálením žáhy. Lidé, které problém s pálením žáhy provází trvaleji, by měli podstoupit detoxikační jaterní kúru, na kterou se nejlépe hodí ostropestřec mariánský.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na