Švestky, nebo chcete-li slivky, jsou peckovice švestky domácí (Prunus domestica). Na světě existují stovky druhů švestek, které se liší velikostí, tvarem, barvou i chutí plodů. Typické švestky mají protáhle vejčitý tvar a modro-fialovou barvu. Konzumují se čerstvé, jako součást buchet, koláčů nebo švestkových knedlíků, výborné jsou kompotované, ale také jako přísada do džemů či marmelád. Tradičně se suší, vaří se z nich povidla a pálí legendární moravská slivovice.
Obsahové látky švestek
Švestky obsahují komplex zdravých fenolů a flavonoidů. Jsou vynikajícím zdrojem vitamínů A, B1, B2 a C, v menší míře pak také vitamínů B3, B6, B9, E a K. Mezi minerály ve švestkách patří draslík, fluor, fosfor, hořčík, železo, vápník a zinek. Pozitivní pro zdraví je rovněž podíl dietní vlákniny a tříslovin, svěží kyselost jim dodávají ovocné kyseliny. I přes obsah ovocného cukru jsou poměrně málo kalorické. Proto své konzumenty kromě vynikající chuti odměňují zralé švestky také řadou příznivých zdravotních účinků.
Proč pojídat švestky – účinky
1. Antioxidační sloučeniny, jako vitamíny A a E, lutein, cryptoxanthin nebo zeaxanthin, pomáhají předcházet poškození buněk způsobenému superoxidovými aniontovými radikály.
2. Kvůli vysokému podílu vitamínu C a dalších imunostimulačních složek jsou přínosné pro posílení obranyschopnosti těla. Podporují odolnost před různými infekcemi a záněty. Některé studie naznačují, že brání metastazování nádorových buněk.
3. Podobně jako jiné peckoviny pomáhají v boji proti metabolickému syndromu. Flavonoidy a fenolické složky působí proti obezitě, brzdí zvyšování hladiny škodlivého cholesterolu a jsou prevencí vzniku kardiovaskulárních chorob.
4. Švestky vykazují účinky proti cukrovce. Pomáhají snížit vysokou hladinu glukózy v krvi a hladinu triglyceridů v těle. Flavonoidy zabraňují inzulínové rezistenci a zvyšují citlivost na inzulín v těle.
5. Slívy jsou přínosné pro kardiovaskulární zdraví také zlepšujícím vlivem na fluiditu krve v tepnách. Chrání před vznikem aterosklerózy a snižují pravděpodobnost infarktu a mozkových příhod.
6. Minerály železo a měď jsou důležité při tvorbě červených krvinek, čištění krve a pro zdravý krevní oběh. Vitamín K normalizuje srážlivost krve.
7. Množství draslíku podporuje efektivní fungování buněk a tkání těla, reguluje svalové kontrakce a acidobazickou rovnováhu těla. Draslík je také minerálem snižujícím vysoký krevní tlak.
8. Sušené švestky mají anabolický a antiresorpční efekt, pomáhají udržovat zdravé kosti. Pravidelná konzumace sušených švestek pomáhá při obnově hustoty kostí, ke které dochází v důsledku stárnutí, především u postmenopauzálních žen.
9. Švestky jsou skvělým zdrojem vlákniny a složek jako sorbitol a isatin, které pomáhají regulovat trávicí systém. Sorbitol a isatin mají laxativní účinek a povzbuzují sekreci tekutin ve střevech. Vláknina je nezbytná ke zrychlení průchodu trávené stravy střevem a vytváří vhodné podmínky pro rozvoj prospěšné střevní mikroflóry.
10. Flavonoidy ve šťávě plodů redukují zánět v neurologických oblastech zodpovědných za funkce učení a paměti. Pravidelná konzumace švestek také pomáhá při prevenci neurodegenerativních poruch souvisejících s věkem, jako jsou Alzheimerova a Parkinsonova choroba.
11. Vitamín B6 se podílí na zlepšování přenosu nervových signálů. Aminokyselina tryptofan podněcuje produkci neurotransmiteru serotoninu, který hraje důležitou roli pro zdravý spánek, dobrou náladu, koncentraci a chuť k jídlu.
12. Vitamín A a beta-karoten jsou nezbytnými nutrienty pro udržení zdravého zraku a prevenci makulární degenerace. Lutein a zeaxantin poskytují tkáni sítnice zase ochranu před poškozením způsobeným UV zářením.
13. Vitamín C spolu s dalšími antioxidanty zaručuje jedlíkům švestek zdravou, zářivou a mladistvou pokožku. Výtažky ze švestek se používají v různých kosmetických přípravcích pro péči o pleť.
14. Některé studie ukázaly, že epikatechin ve švestkách inhibuje růst a proliferaci maligních rakovinných buněk. Naopak vyvolává žádoucí apoptózu při hepatocelulárním karcinomu nebo při rakovině jater. Kyseliny chlorogenová a neo-chlorogenová mají léčebný účinek u rakoviny prsu.
15. A jak je to s léčebnými účinky slivovice? Umírněná konzumace slivovice podporuje rozvoj imunity, roztahuje cévy a prospívá tak krevnímu oběhu. Panáček slivovice proto není vůbec špatným prostředkem proti prochladnutí v zimních měsících. Slivovice dezinfikuje ústní dutinu, podporuje dobré trávení a spalování tuků. Povrchově ji lze aplikovat jako dezinfekci na poranění, při masážích a obkladech bolestivě namožených a zanícených svalů a kloubů. Na Moravě se tradičně používá jako kloktadlo (které se spolkne, protože vyplivnout ho by byl hřích) při bolestech v krku nebo bolestech zubů. Slivovice je také vhodným alkoholem pro louhování bylinek.
Tip: V rubrice zdravá strava najdete další zajímavé články pro váš zdraví životní styl.