Jak na křečové žíly

Křečové žíly, neboli varixy, jsou nejběžnějším onemocněním dolních končetin. Projevují se pocitem těžkých nohou, otoky lýtek, vznikem metličkových žilek a mravenčením. Viditelné jsou pak zvětšené, zprohýbané a vystouplé povrchové žíly, u kterých v pokročilejší fázi choroby dochází k zánětům a nejhůře pak ke vzniku žilních trombóz a bércových vředů.

Příčiny onemocnění jsou dobře známy. Pravděpodobnost vzniku varixů je ovlivněna poměrně velkou měrou genetickou dispozicí. Onemocnění také spíše postihuje ženy, u kterých se problém umocňuje v období těhotenství. Uvedené faktory není v podstatě možné nijak eliminovat. Míru rizika však ovlivňují také další aspekty – nedostatek pohybové aktivity, obezita, kouření, nezdravá strava zatěžující játra nebo špatný stav srdečně-cévního systému.

Křečovým žilám tedy můžeme předcházet zdravým životním stylem, jehož součástí jsou zdravý a vyvážený jídelníček bohatý na vlákninu, sportovní aktivity nezatěžující neúměrně dolní končetiny (například cyklistika nebo plavání), nejlépe zanechání kouření, omezení konzumace alkoholu. Pozor bychom si měli dát také na užívání léků, které nejsou nezbytně nutné. Typicky jde o různé tišící prostředky proti bolesti. Míru rizika pak zvyšuje u žen také hormonální antikoncepce.

Zapomenout však nesmíme také na účelné využití bylinek, které pravděpodobnost onemocnění redukují. Nejsou všemocné, avšak právě ve spojení s úpravou životního stylu mohou výrazně pomoci.

Pro čištení krve a ochranu žilní stěny od usazenin můžeme použít řadu bylinek, typicky třeba přeslišku, echinaceu, gotu kolu, anděliku, komonici, hořec, kopřivu, řebříček nebo pampelišku.

Důležité je také dbát o zdraví jater a dostatečnou produkci žluči. Detoxikovat jaterní tkáň pomáhají zejména ostropestřec mariánský, hlíva ústřičná, bobule goji nebo řepík. Výborné jsou pak pravidelné očistné kůry s vysokým příjmem zelených potravin obohacených o doplňky stravy jako chlorella a mladý ječmen.

Ke zlepšení krevního oběhu poslouží jinan, ženšen, česnek, kajenský pepř, kotvičník, kakaové boby nebo hloh. Pro zevní aplikaci jsou vhodné masti a gely vyrobené z koňského kaštanu, dubové kůry či měsíčku lékařského.

Štítky , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.