Hlíva – fenomenální houba zpomalující stárnutí

hliva-ustricna

Hlíva ústřičná je houba, která roste v trsech na kmenech stromů od konce léta až do zimy. Její účinky však můžeme využívat celoročně, jelikož pro její zdraví prospěšné vlastnosti je pěstována ve velkopěstírnách a stále častěji také v domácnostech. Zajímavostí je, že barvou i tvarem připomíná ústřice, právě proto vznikl druhový název ústřičná.

Hlíva a látky v ní obsažené

Poslední desetiletí výzkumů vlivu hlívy na lidské zdraví ukazují na její ohromující léčivý potenciál. Tato houba věčného mládí obsahuje velké množství imunostimulačních polysacharidů, zejména pak 1, 3-D glukany. Glukany obsažené v hlívě zvyšují odolnost organismu, posilují imunitní systém a zachycují volné radikály. Dále pak velké množství vitamínů B, D, C, K, železo, draslík, sodík, jód, spoustu enzymů a aminokyseliny.

Hlíva a imunita

Hlíva ústřičná je nejen výborným prostředkem pro obranu imunity, ale sklízí úspěchy i při rekonvalescenci a revitalizaci. Díky obsahovým látkám příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu, zvyšuje odolnost proti infekcím a zánětům. Užívána je proti bakteriálním, virovým i plísňovým onemocněním a byly zaznamenány příznivé účinky i na exémy, alergie, bradavice, popáleniny a tvorbu červených krvinek.

Jak upravit hlívu ústříčnou

Hlíva ústřičná je velkou pochoutkou milovníků hub. Dá se upravit jako běžné houby – smaženice na pánvi, smažená v trojobale, v omáčce, přidává se do masových směsí, výborný je i guláš z hlívy nebo zdravá alternativa dršťkové polévky. Hlíva je tedy taková multifunkční potravina, z jejíž konzumace budete mít gurmánský zážitek a navíc vzpružíte své zdraví.

Pokud se vám poštěstí při houbařských vycházkách najít hlívu na pařezech listnatých stromů, neváhejte a určitě ji přidejte do svého košíku. A když takové štěstí mít nebudete, nezoufejte, protože se dá běžně koupit v obchodech. Pro všechny, kteří nepatří mezi houbomilce, existuje možnost užívání potravinového doplňku ve formě sušeného prášku nebo v kapslích.

Tip: Vyražte v říjnu na houby a zjistěte, které na vás v českých lesích čekají.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat