Hlíva – fenomenální houba zpomalující stárnutí

hliva-ustricna
foto:Flickr.com/Maja Dumat

Hlíva ústřičná je houba, která roste v trsech na kmenech stromů od konce léta až do zimy. Její účinky však můžeme využívat celoročně, jelikož pro její zdraví prospěšné vlastnosti je pěstována ve velkopěstírnách a stále častěji také v domácnostech. Zajímavostí je, že barvou i tvarem připomíná ústřice, právě proto vznikl druhový název ústřičná.

Poslední desetiletí výzkumů vlivu hlívy na lidské zdraví ukazují na její ohromující léčivý potenciál. Tato houba věčného mládí obsahuje velké množství imunostimulačních polysacharidů, zejména pak 1, 3-D glukany. Glukany obsažené v hlívě zvyšují odolnost organismu, posilují imunitní systém a zachycují volné radikály. Dále pak velké množství vitamínů B, D, C, K, železo, draslík, sodík, jód, spoustu enzymů a aminokyseliny.

Hlíva ústřičná je nejen výborným prostředkem pro obranu imunity, ale sklízí úspěchy i při rekonvalescenci a revitalizaci. Díky obsahovým látkám příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu, zvyšuje odolnost proti infekcím a zánětům. Užívána je proti bakteriálním, virovým i plísňovým onemocněním a byly zaznamenány příznivé účinky i na exémy, alergie, bradavice, popáleniny a tvorbu červených krvinek.

Hlíva ústřičná je velkou pochoutkou milovníků hub. Dá se upravit jako běžné houby – smaženice na pánvi, smažená v trojobale, v omáčce, přidává se do masových směsí, výborný je i guláš z hlívy nebo zdravá alternativa dršťkové polévky. Hlíva je tedy taková multifunkční potravina, z jejíž konzumace budete mít gurmánský zážitek a navíc vzpružíte své zdraví.

Pokud se vám poštěstí při houbařských vycházkách najít hlívu na pařezech listnatých stromů, neváhejte a určitě ji přidejte do svého košíku. A když takové štěstí mít nebudete, nezoufejte, protože se dá běžně koupit v obchodech. Pro všechny, kteří nepatří mezi houbomilce, existuje možnost užívání potravinového doplňku ve formě sušeného prášku nebo v kapslích.

 

Štítky , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.