Search
Close this search box.

Abeceda vitamínů: B3

Zdroj: Freepik.com

Vitamín B3 bývá také označován jako vitamín PP, niacin či kyselina nikotinová. Jde o ve vodě rozpustnou sloučeninu, která se v těle neukládá a organismus ji nedokáže v potřebné míře syntetizovat. Nezbytný je proto příjem tohoto vitamínu ve stravě.

Působení vitamínu B3

Deriváty vitamínu B3 mají v organismu zásadní vliv na energetický metabolismus buněk, který zajišťuje uvolňování energie při spalování sacharidů. Spolupodílí se tak na regulaci hladiny krevního cukru. Dostatečné dávky niacinu slouží proto k prevenci diabetu a jeho vyšší příjem také k léčbě cukrovky prvního typu. Protože brzdí uvolňování mastných kyselin z tukové tkáně, pomáhá rovněž snižovat množství cholesterolu v krvi. Je důležitý pro zdravé vlasy, nehty a pokožku, podporuje správné funkce nervového systému a trávicí soustavy.

Doporučená denní dávka

Děti by v závislosti na věku měly přijímat od 9 do 13 mg niacinu denně. U žen je denní množství stanoveno na 15 mg, v těhotenství pak 17 mg a v období kojení až 20 mg. Doporučená denní dávka u mužů činí 19 mg vitamínu B3. Nedostatečný příjem má za následek poruchy spánku a trávicí obtíže. Vážný deficit pak vede k onemocněním pelagrou, která se projevuje dermatitidou, průjmy, nechutenstvím, hubnutím a mnohočetnými neurologickými projevy – od bolestí hlavy až k halucinacím.

Zdroje vitamínu B3

Kvalitními zdroji vitamínu B3 v potravě jsou živočišné produkty, především kuřecí a krůtí maso, játra nebo tuňák. Nejvíce je však obsažen v pivovarském droždí. Do jídelníčku ho můžeme začlenit také díky arašídům, slunečnicovým a chia semínkům, houbám nebo avokádu. Dobrý je také jeho podíl v celozrnném pečivu, pohance, prosu, divoké rýži a pšeničných klíčcích. Na zahrádce ho najdete v bramborech, brokolici, chřestu, rajčatech, fazolích a hrachu. Z potravinových doplňků vyniká obsahem vitamínu B3 spirulina.

Rozpustnost niacinu ve vodě v podstatě znemožňuje předávkování organismu tímto vitamínem, nadbytečné množství je z těla vyloučeno.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na