Plísňové infekce jsou onemocnění vyvolaná mikroskopickými houbami, plísněmi a kvasinkami. Ideální podmínky pro růst těchto organismů spočívají ve vlhku a teplu. Není tedy divu, že se jim daří ve veřejných sprchách. K přenosu dochází poměrně snadno, z postižené nohy se odloupne šupinka, na kterou stačí šlápnout. Pak ponožku na nožku, šup s ní do uzavřené boty a už to krásně bují. K rizikovým faktorům pak patří drobná poranění kůže, antibiotická nebo jiná farmakoterapie, oslabená imunita, diabetes, překyselení organismu a nadměrná konzumace sacharidů.

Jak léčit plísňové infekce

Pokud navštívíte lékaře specialistu, zřejmě vám předepíše antimykotickou mast nebo spíše doporučí některý z volně prodejných přípravků. V přírodě však existují léky snad na všechny nemoci. Proto se dá s plísní nohou vypořádat pomocí bylinek a rostlinných produktů. Důležité je ovšem vytrvat v léčbě po dobu minimálně 8 týdnů, dokud není infekce zcela eliminována. Tady jsou vhodné přírodní prostředky, které máte doma nebo je snadno opatříte.

Jaké potraviny a bylinky s plísní zatočí

Pro zaručený efekt musí být terapie komplexní, ošetření postižených míst mnohdy nestačí a příčiny bývají hlubší. Jako u léčby jiných chorob, i zde je na prvním místě imunita, podpořte ji tedy vhodnými doplňky, například hlívou ústřičnou nebo vilkakorou, a také stravou bohatou na vitamíny, pozor ovšem na sladké druhy ovoce. Velký význam má alkalizace organismu, k čemuž se nejlépe hodí zelený ječmen.

Aby se problémy nevracely, dbejte na dostatečnou hygienu a péči o pokožku. Pravidelně větrejte a dezinfikujte obuv. Každý den měňte ponožky a alespoň do zbavení se plísně nohou je perte na 95°C. Pokud to vaše profese dovoluje, přezouvejte se v práci do pohodlné prodyšné obuvi.

Tip: V dalším článku s názvem „Plísňové infekce kůže – druhy, projevy, bylinky, krémy“ jsme pro vás připravili informace, s jakými druhy plísňových infekcí se můžete setkat a jaké konkrétní masti a krémy z pohledu TČM zabírají nejlépe.