Mák setý (Papaver somniferum) je tradiční českou kulturní plodinou a v jeho pěstování jsme dokonce celosvětovou jedničkou. Je využíván od dob starověkých civilizací do současnosti, a to jak pro kulinářské, tak i léčebné účely. Mléko z nezralých rostlin je výchozí surovinou pro výrobu opia, proto je jeho produkce v mnoha zemích omezovaná nebo úplně zakázaná. Jaký další vliv má pojídání máku na naše zdraví a jaké má mák účinky?

Jaké má mák účinky na lidské zdraví

Semena ze zralých makovic jsou v tomto směru víceméně neškodná a podíl opiátů je v nich z hlediska možné intoxikace zanedbatelný. O to zajímavější je nutriční složení drobounkých semínek. Přestože mák považujeme spíše za pochutinu, už poměrně malé konzumované množství je bohatým zdrojem řady tělu prospěšných látek. Chemické sloučeniny analyzované v máku vykazují antioxidační vlastnosti, působí preventivně proti různým nemocem a celkově zlepšují fyzičku a psychickou pohodu. Díky nim si na máku nejen pochutnáte, ale zároveň posílíte zdraví.

1. Snižuje hladinu cholesterolu

Kyselina olejová a vláknina v máku snižují hladinu špatného LDL cholesterolu a zvyšují hladinu dobrého HDL cholesterolu.

2. Chrání před infarktem a mrtvicí

Obsažené mastné kyseliny v máku a mangan pomáhají předcházet ischemickému onemocnění tepen, které může vést k infarktu a mozkovým příhodám.

3. Upravuje tep a tlak

Minimální množství sodíku a slušná dávka draslíku snižuje vysoký krevní tlak a upravuje také tepovou frekvenci.

4. Zabraňuje vzniku zácpy

100 gramů máku pokryje více než 3/4 denního množství vlákniny, proto pomáhá udržet zdravé trávení, dobrou peristaltiku střev a vylučování toxinů z trávicího traktu.

5. Je prevencí před ledvinovými kameny

Ač se to zdá paradoxní, velké množství vápníku v máku brání rozvoji vápenatých ledvinových kamenů. S nízkým množstvím přijatého vápníku totiž dochází v těle ke zvýšení množství kyseliny šťavelové, která podporuje srážení krystalů šťavelanu vápenatého.

6. Podporuje krvetvorbu

Maková semínka jsou výborným zdrojem železa, mědi a kyseliny listové, které významně ovlivňují produkci červených krvinek.

7. Posiluje kosti

Mák naprosto vyniká obsahem prvků důležitých pro stavbu kostí. 100 gramů máku představuje 144% doporučeného denního množství vápníku (několikrát víc než mléko) a 87% fosforu.

8. Zlepšuje imunitu

Velký podíl železa a zinku stimuluje rozvoj imunitního systému. Zinek pomáhá tělu produkovat buňky chránící před virovými chorobami, železo ovlivňuje kvalitu krve, a tak zprostředkovaně zajišťuje transport vitamínů do tkání. Zjistěte, jak posilovat imunitu a vyhněte se nepříjemných sezónním chřipkám a virům.

Zdroj: Freepik.com

9. Chrání před karcinomem prsu

Výzkumy také ukazují, že je mák potenciálním protinádorových léčivem. Maková semena obsahují (podobně jako olivový olej) kyselinu olejovou. Na její přítomnost jsou citlivé buňky způsobující rakovinu prsu.

10. Uklidňuje nervy a léčí nespavost

Maková semínka jsou díky obsahu některých alkaloidů a kombinaci vápníku s fosforem přirozeným prostředkem k léčení nervových poruch. Napomáhají relaxaci a odstraňují problémy s usínáním a kvalitou spánku.

11. Zvyšuje výkonnost

Pozitivním vlivem na krvetvorbu pomáhá přenášet kyslík důležitý pro vysoký výkon svalů v případě zvýšené aktivity. Svalovou činnost podporuje rovněž množství hořčíku, thiamin zase zlepšuje vytrvalost.

12. Mák má omlazující účinky

Koktejl nutričních složek v máku podporuje obnovu buněk, podílí se na zdravé a svěží pleti, pevných vlasech a nehtech. Mák dodá tělu také slušnou porci (18 g ve 100 g máku) vysoce kvalitních proteinů a pomáhá tak rozvoji svalových tkání.

Když jde v našich pohádkách Honza do světa, nese si v ranci právě makové buchty. A není divu, že když se o ně rozdělí s kouzelným dědečkem, dostane za ně nějaký ten čarovný předmět. Ten mák za to jistě stojí.

Tip: Vylepšete si svůj jídelníček a přečtěte si další tipy na zdravé stravování.