Již starověcí Egypťané nebo Řekové považovali kopr za léčivou drogu. V temném středověku bylinku lidé o svatojánské noci používali jako kouzlo proti očarování. Víno s koprem sloužilo jako nápoj lásky, který údajně rozdmýchával vášeň. Zároveň byl ale odedávna důležitou kulinářskou bylinkou, která jídlům dodává specifickou chuť a intenzivní vůni.

Kopr vonný – rostlinka s žlutými květy a semeny plné příjemné chuti

Kopr vonný (Anethum graveolens) je jednoletá miříkovitá rostlina s dutou rýhovanou lodyhou a načechranými zpeřenými listy. V létě rozkvétá žlutými květy, které tvoří velká okoličnatá květenství, ve kterých uzrají semena plná příjemné chuti. Bylina pochází ze západních oblastí Asie a východu Středomoří. Její pěstování není náročné, proto se postupně rozšířila na celý evropský kontinent a postupně pak v podstatě do celého světa.

Svědčí jí úrodná, dobře propustná půda, poloha na plném slunci, ale chráněná před větrem. Výsev se ideálně provádí od dubna do konce června, ale nic se nestane, když semínka zasadíte ještě v červenci. Pokud budete pěstovat větší množství kopru, měly by být jednotlivé řádky ve vzdálenosti alespoň 20 cm od sebe. Kopr můžete sázet i do truhlíků na balkóně.

KOPR NIKDY NEPĚSTUJTE BLÍZKO FENYKLU. JDE O PŘÍBUZNÉ ROSTLINY, KTERÉ SE MOHOU NAVZÁJEM OPYLOVAT A JEJICH AROMA SE ZKAZÍ.

Využití kopru

Bylinka je využitelná kompletně kromě kořenů, sbírají se listy, kvetoucí vrcholky, uzrálá semena nebo celá nadzemní část rostliny. Listy se přidávají do vařených jídel, asi každý zná koprovou omáčku nebo kulajdu. Výtečně se hodí k rybám, do bramborových salátů a vaječných pokrmů. Čerstvě nasekanými listy vylepšíte zeleninové saláty, dipy, dresinky, bylinková másla a tvarohové pomazánky. Koprová květenství, případně části celých rostlin, nesmí chybět při nakládání okurek a další zeleniny, uplatní se i při ochucování octa. Semena mají své místo (podobně jako kmín) při vaření brambor, ochucování polévek a zeleninových pokrmů, dušení, pečení a moření masa. Přidat je můžete do chleba, kvůli své jemně anýzové chuti se ale hodí i do sladkého pečiva. Jsou součástí některých receptur na výrobu akvavitu. V neposlední řadě z nich můžete uvařit nasládlý čaj.

Účinné obsahové látky kopru

Přestože řadu tělu prospěšných látek obsahuje celá rostlina, ty nejúčinnější složky jsou koncentrovány v koprových semínkách. Díky esenciálním sloučeninám mají lahodnou chuť, ale používejte je také jako přírodní lék.

Výhodou kopru je to, že při opakovaném vysévání v pravidelných 2-3 týdenních intervalech ho máte k dispozici stále čerstvý od jara až do konce podzimu. Jestliže ho chcete uchovat do zásoby na zimu, můžete ho usušit. Sušení je dobré pro skladování semen, celých rostlin nebo květenství. Mladé koprové listy je však lepší nakrájet a nechat zmrazit, uchovají si tak svěží barvu, lepší chuť a čerstvou vůni.

Tip: Navštivte rubriku Fytoterapie a poznejte více bylinek, které vám pomohou od mnoha neduhů.