Pěstujte doma pepřovou bonsaj

secuansky-pepr

Pepř sečuánský (Zantoxylum piperitum) je znám také jako pepř čínský, fagara či žlutodřev peprný. Původem toto koření dlouhověkosti pochází z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky a Asie. Nyní je oblíbené po celém světě. Nejen pro specifickou štiplavou chuť, ale i svým vzhledem krásné věčně zelené bonsaje, si získal čínský pepř oblibu gurmánů i pěstitelů.

Žlutodřev peprný je nádhernou dekorací do každého bytu. Seženete jej jako menší bonsajový stromek. Má lesklé zelené lístky, které jakoby byly stále navoskované, světlehnědou kůru a v létě na něm vyraší nenápadné kvítky. Z těchto kvítků se vyvinou růžovo-hnědé až červené plody o průměru 2-5 mm, které můžete podle potřeby sklízet.

Pepř sečuánský vám dodá energii

Odedávna je pepř sečuánský užíván k dodání energie a jako prevence proti předčasnému stárnutí, stejně jako ženšen. Listy rostliny jsou využívány i v medicíně pro jejich antivirové a antibakteriální účinky. V potravinářství našel uplatnění jako žluté přírodní barvivo.

V gastronomii chuť sečuánského pepře dokonale ladí s kuřecím a drůbežím masem a je významným prvkem japonské a čínské kuchyně. V Číně si tuto odrůdu pepře dokonce přidávají do zeleného čaje.

U nás je tato nádherná bonsaj plodící pepř běžně k dostání ve specializovaných zahradnictvích. Milovníky bonsají potěší rychlost růstu a možnost zastříhávání do různých tvarů.

Tip: Udělejte si čas na zdraví a přečtěte si další články o zdravé stravě, čínské medicíně nebo se inspirujte zdravou kuchyní a překvapte rodinu novým receptem.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat