Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je silně vonný, až 120 cm vysoký, vytrvalý polokeř. Poznáme ji podle typických našedlých a mírně plstnatých lístků a zejména fialových květů rostoucích v klasech. Ty obsahují třísloviny a silice s několika terpeny a mají význam jako tradiční léčivo. Připravte si levandulový sirup a dopřejte si chuť levandule v každém doušku.

Levanduli měli v oblibě už starověcí Egypťané, Řekové či Římané. Přidávali ji do voňavek, používali ji jako přísadu do koupele. Postupně se stala asi neznámější bylinkou francouzské Provence. Získala si pověst také jako afrodiziakum. Velmi často je až do současnosti přidávána do šatníků, dokáže prádlo nejen úžasně provonět, ale zároveň chrání před moly.

Dnes si ji můžeme koupit v každém zahradnictví, a pak ji úspěšně pěstovat na zahrádce nebo ve větších nádobách. Má ráda sluníčko a poměrně dobře snáší sucho. Snadno ji nasušíme do zásoby, nebo z ní vyrobíme levandulový olej. Tak získáme kouzelný medikament na řadu neduhů.

Levanduli oceníte v těchto případech

Pomůže od nadýmání

Nadýmání a špatné trávení mohou být důsledkem přemnožení „špatných“ bakterií v trávicím traktu. Polyfenoly v levanduli s nimi dokáží účinně zatočit. Ideálně zabírá, pokud sušenou levanduli přidáme do BIO jogurtu, který obnovuje střevní mikroflóru.

Nádherně vás uvolní

Vůně levandule mírně uspává, snižuje srdeční frekvenci a krevní tlak. Pro relaxaci stačí mít svazeček levandule na nočním stolku nebo využít aromalampu s levandulovým olejem.

Tlumí nepříjemné svědění pokožky

Pokud si připadáte jako magnet na komáry a často vás trápí nepříjemné svědění po komářím bodnutí, vyzkoušejte levandulový olej. Je přirozeně protizánětlivý, potlačí svědění, otok a zarudnutí. Aplikujte každých šest až osm hodin alespoň po dobu jednoho dne.

Uzdraví vás při nachlazení

Levandule mírní kašel a respirační potíže, hubí choroboplodné zárodky a působí anesteticky. Olej můžete vmasírovat na hrudník a záda nebo kápnout pár kapek do aromalampy, skvěle to uvolní dutiny.

Zbaví vás lupů ve vlasech

Propláchněte vlasy teplou vodou a mírně osušte. Smíchejte 15 kapek levandulového esenciálního oleje a 2 lžíce olivového nebo mandlového oleje. Směs mírně zahřejte a vmasírujte do pokožky hlavy. Pod koupací čepicí nechte hodinu působit, a pak důkladně umyjte šamponem.

Pokud jste levanduli ještě nezkoušeli, určitě to udělejte. A pro dokonalý relax k tomu poslouchejte Hanu Hegerovou a její Levandulovou.

Jedna odpověď