Zkuste svou domácí lékárničku obměnit za bylinné alternativy. Mnohým neduhům, které na nás dennodenně číhají, lze předejít nebo je léčit pomocí bylin. Jaké byliny jsou vhodné a neměly by v takové domácí zásobě určitě chybět?
Nachlazení
Příchod jara často doprovází i nachlazení. S tímto problémem hravě zamete pomocník, kterého už dávno známe. Zázvor je bezesporu často využívaný v čajích i pokrmech a není se čemu divit. Pomáhá a ulevuje, dokonce je vhodný jako prevence proti nachlazení. Kromě prevence je zázvor mimo jiné i přírodním afrodiziakem, které si zaslouží mít své místo v bylinné lékárničce.
S nachlazením mohou být často spojovány potíže s ledvinami a močovými cestami. Pro jejich podporu je vhodné využít síly kotvičníku. Jeho vlastnosti jsou vhodné i pro užití při nastávajících potížích. Kotvičník čaj najdete v našem e-shopu Klub Energy Tábor.
Ucpaný nos
Trápí vás ucpaný nos, ale nemáte zrovna po ruce žádný sprej do nosu? Zkuste eukalyptový olej. Nejenže uvolní dýchací cesty, ale můžete ho využít i při relaxační koupeli.
Bolest v krku
Bolest v krku dokáže zahnat hned několik bylinek. Zajímavým tipem, jehož základní ingredienci máte nejspíš doma, je tymiánové kloktadlo. Lze také připravit variantu kloktadla z řepíku lékařského nebo šalvěje.
Úlevu od bolesti v krku vám dopřejí i tyto byliny:
- Mateřídouška
- Jitrocel
- Černý bez
- Prvosenka
- Podběl
- Divizna
Tip: Vyzkoušejte produkty z řady Grepofit Energy, které obsahují bylinné extrakty a využívají se při infekcích horních cest dýchacích, angínách či při infektech dutiny ústní.
Bolest hlavy
Kopretina řimbaba tlumí bolest hlavy a migrény. I to jsou důvody, proč si nachystat z kopretiny tinkturu, která bude mít významné místo v bylinné lékárničce.

Recept na tinkturu:
- 150 g čerstvé nati kopretiny řimbaby
- 1 l 60 % líh
- Skleněná nádoba
Nať nasekáme nadrobno a naplníme s ní sklenici zhruba do jedné pětiny. Potom nať zalijeme lihem po hrdlo sklenice a necháme minimálně měsíc louhovat. Důležité je, abyste sklenici každý den protřepávali. Po cca měsíci obsah sklenice profiltrujeme.
Průjem
Další problém, který nás může velmi potrápit, je průjem. Z bylinné lékárničky vám může pomoci odvar z březového listí nebo rozvar z borůvek a brusinek. Podle babských rad dokáže průjem zahnat špetka muškátového oříšku s vodou. Přečtěte si i další tipy, jak léčit průjem přírodní cestou a bez lékaře.
Zácpa
Na zácpu obecně platí sušené ovoce. Menší zásoba například sušených švestek vám zaručeně pomůže od nepříjemné zácpy. Ze sušených švestek lze udělat i výluh proti zácpě. Preventivně můžete sušené ovoce zařadit do svého jídelníčku.
Bolesti zubů
Pro dezinfekci dutiny ústní je vhodné žvýkání hřebíčku nebo jeho kloktání. Pomůže při krvácivosti dásní a zároveň sníží vnímání případné bolesti zubů. Nejlepší je využívat pro bioinformační přírodní zubní pasty, které účinně chrání vaše zuby proti zubnímu kazu, zánětům dutiny ústní i proti aftům.