Nenáročný sukulent netřesk střešní (Sempervivum tectorum) je populární pro svou minimální náročnost. Často nachází uplatnění při výsadbách skalek, štěrkových záhonů a také na stále oblíbenějších zelených střechách a terasách. V nádobách, ale i na střešní krytině, býval pěstován již v době antického Říma a měl zabránit úderu blesku do domu. Tuto pověru spolehlivě dokládá české jméno ne-třesk.
Netřesk – obsahové látky
Kromě okrasné funkce je však další důvod, proč si tuto skalničku vysadit alespoň do misky na balkoně. Netřesk má podobné hojivé účinky jako opěvované aloe. Jako u řady dalších sukulentů obsahují jeho dužnaté listy množství rostlinného slizu. Dále jsou zastoupeny třísloviny, malát vápenatý, kyseliny mravenčí a jablečná, flavonoidy a sacharidy.
Léčivé účinky netřesku lze charakterizovat jako protizánětlivé, dezinfekční, antioxidační a působící proti průjmovým potížím.
Netřesk – léčivé účinky
- dužnina rozříznutého listu přiložená na kůži uzdravuje drobná poranění, svědivé vyrážky a ekzémy, mírné popáleniny, zklidňuje bodnutí hmyzem
- rozříznutý list přiložený několik hodin na kuří oka usnadňuje jejich vyloupnutí
- kaše z rozmixovaných listů aplikovaná zevně na zhmožděniny podpoří jejich rychlejší hojení a působí proti otokům
- změkčuje ztvrdlou kůži na chodidlech a patách, nahradí hydratační krémy na ruce a lokty
- nálev je doporučován při infekcích dýchacích cest, zánětech v dutině ústní, v krku a na průduškách
- slizové látky chrání sliznice trávicího traktu, stimulují dobrou peristaltiku střev a brání zácpě
- třísloviny působí proti střevním parazitům a průjmům v důsledku infekcí trávicího ústrojí
- nálev poslouží k přípravě sedací koupele při potížích s hemoroidy, jinou možností je kašička z netřesku a olivového oleje nanesená na kosmetickém tamponu a přiložená na postižené místo po dobu 90 minut
- antioxidační schopnosti slizu a flavonoidů chrání před volnými radikály a snižují riziko onkologických onemocnění
- pití nálevu z netřesku pomáhá při bolestivé menstruaci a tlumí menstruační křeče
Kromě zevního užití nebo popíjení netřeskového čaje je možné konzumovat vylisovanou šťávu, v Nizozemí dokonce z mladých listů připravují salát. Receptem na posílení imunity je také netřesk s medem. Ten snadno vyrobíte z 30 dkg rozmixovaných mladých listů netřesku smícháním s 1/2 kg kvalitního medu. Nechte na tmavém a chladném místě uležet po dobu 1 týdne, ale každý den směs promíchejte. Dospělí pak užívají 1 polévkovou lžíci 3x denně, děti 2x denně.
Tip: Zjistěte, které další bylinky jsou vhodné na ošetření hmyzích kousnutí, štípanců a bodnutí.