Search
Close this search box.

Kopřiva – ž(a)havá láska bylinkářů

Zdroj: Freepik.com

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) se vyskytuje téměř po celém světě v oblastech s mírným podnebím. Je to zelená trvalka, jejíž listy i stonky jsou pokryty na první pohled neviditelnými žahavými chloupky. Chloupky se při doteku ulomí a vpouští do postižené kůže chemické látky vyvolávající podráždění a pocit pálení.

Římští vojáci si s kopřivou ošetřovali bolavé nohy

Odedávna je kopřiva zdrojem potravy, vlákniny a léčivých látek. Ze starověkého Egypta jsou dochovány záznamy o kopřivovém nálevu podávaném při artritidě a bolestech zad. Známá je také z dob, kdy si římští vojáci přivezli do Británie své vlastní kopřivy, se kterými si pak žaháním ošetřovali unavené, bolavé a zraněné nohy z dlouhých pochodů. V Rusku se muži ze Sibiře běžně šlehají kopřivami v saunách za účelem prokrvení a celkové regenerace.

Jestliže se vám zdá praktika „požahat sám sebe“ pálivými kopřivami příliš drastická, nezoufejte a zjistěte, zda je popálení od kopřiv skutečně tak zdravé, jak se říká. Z kopřiv se dá vymačkat čerstvá šťáva, uvařit odvar, přidat do domácích mastí, pokrmů a již delší dobu bývá extrakt z kopřivy součástí většiny léků na revma.

Kopřiva v jakékoliv formě dodává živiny, podporuje imunitní systém a má významný potenciál při léčení zánětů a nemocí kloubů. Odvar z kopřivy pomůže odstranit lupy a zastavit vypadávání vlasů, pročistit krev, odstranit toxiny a posílit organismus. Kořen může ulevit při potížích s močením a čerstvá vymačkaná šťáva dokáže vaše tělo vzpružit při fyzickém i psychickém vyčerpání.

Kopřiva tedy není pouze mizerným plevelem na zahrádce! Je to léčivka s nespočtem významných účinků pro naše zdraví, a co je velmi důležité – roste zdarma na každém rohu.

Tip: Kopřiva a další bylinky pro husté vlasy vaši vlasovou pokožku krásně opečují a vlasům dodají přirozenou hustotu.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články