Kopřiva – ž(a)havá láska bylinkářů

kopriva-dvoudoma

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) se vyskytuje téměř po celém světě v oblastech s mírným podnebím. Je to zelená trvalka, jejíž listy i stonky jsou pokryty na první pohled neviditelnými žahavými chloupky. Chloupky se při dotyku ulomí a vpouští do postižené kůže chemické látky vyvolávající podráždění a pocit pálení.

Římští vojáci si s kopřivou ošetřovali bolavé nohy

Odedávna je kopřiva zdrojem potravy, vlákniny a léčivých látek. Ze starověkého Egypta jsou dochovány záznamy o kopřivovém nálevu podávaném při artritidě a bolestech zad. Známa je i z dob, kdy si římští vojáci přivezli do Británie své vlastní kopřivy, se kterými si pak žaháním ošetřovali unavené, bolavé a zraněné nohy z dlouhých pochodů. V Rusku se muži ze Sibiře běžně šlehají kopřivami v saunách za účelem prokrvení a celkové regenerace.

Jestliže se vám zdá praktika „požahat sám sebe“ pálivými kopřivami příliš drastická, nezoufejte a zjistěte, zda je popálení od kopřiv skutečně tak zdravé, jak se říká. Z kopřiv se dá vymačkat čerstvá šťáva, uvařit odvar, přidat do domácích mastí, do pokrmů a již delší dobu bývá extrakt z kopřivy součástí mnohých léků na revma.

Kopřiva v jakékoli formě dodává živiny, podporuje imunitní systém a má významný potenciál při léčení zánětů a nemocí kloubů. Odvar z kopřivy pomůže odstranit lupy a zastavit vypadávání vlasů, pročistí krev, odstraňuje toxiny a posílí organismus. Kořen může ulevit při obtížích s močením a čerstvá vymačkaná šťáva dokáže vaše tělo vzpružit při fyzickém i psychickém vyčerpání.

Kopřiva tedy není pouze mizerným plevelem v zahrádce! Je to léčivka s nespočtem významných účinků pro naše zdraví, a co je velmi důležité – roste zdarma na každém rohu.

Tip: Kopřiva a další bylinky pro husté vlasy vaši vlasovou pokožku krásně opečují a vlasům dodají přirozenou hustotu.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat