Kopřiva – ž(a)havá láska bylinkářů

kopriva-dvoudoma
foto:Freeimages.com/Martyn E. Jones

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) se vyskytuje téměř po celém světě v oblastech s mírným podnebím. Je to zelená trvalka, jejíž listy i stonky jsou pokryty na první pohled neviditelnými žahavými chloupky. Chloupky se při dotyku ulomí a vpouští do postižené kůže chemické látky vyvolávající podráždění a pocit pálení.

Odedávna je kopřiva zdrojem potravy, vlákniny a léčivých látek. Ze starověkého Egypta jsou dochovány záznamy o kopřivovém nálevu podávaném při artritidě a bolestech zad. Známa je i z dob, kdy si římští vojáci přivezli do Británie své vlastní kopřivy, se kterými si pak žaháním ošetřovali unavené, bolavé a zraněné nohy z dlouhých pochodů. V Rusku se muži ze Sibiře běžně šlehají kopřivami v saunách za účelem prokrvení a celkové regenerace.

Jestliže se Vám zdá praktika „požahat sám sebe“ pálivými kopřivami příliš drastická, nezoufejte. Z kopřiv se dá vymačkat čerstvá šťáva, uvařit odvar, přidat do domácích mastí, do pokrmů a již delší dobu bývá extrakt z kopřivy součástí mnohých léků na revma.

Kopřiva v jakékoli formě dodává živiny, podporuje imunitní systém a má významný potenciál při léčení zánětů a nemocí kloubů. Odvar z kopřivy pomůže odstranit lupy a zastavit vypadávání vlasů, pročistí krev, odstraňuje toxiny a posílí organismus. Kořen může ulevit při obtížích s močením a čerstvá vymačkaná šťáva dokáže vaše tělo vzpružit při fyzickém i psychickém vyčerpání.

Kopřiva tedy není pouze mizerným plevelem v zahrádce! Je to léčivka s nespočtem významných účinků pro naše zdraví, a co je velmi důležité – roste zdarma na každém rohu.

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.