Search
Close this search box.

Zlatavý med nad zlato

Zdroj: Freepik.com

Med je oblíbeným sladidlem, které je známé už od přelomu 5. a 6. tisíciletí před naším letopočtem. Ovšem není med jako med. Mezi nejkvalitnější na světě patří náš český med ověřeného původu, jelikož pro české včelaře je med srdeční záležitostí. V některých zemích je med pouze průmyslovým výrobkem a bývá znehodnocován nesprávnými postupy výroby, manipulací a skladováním.

Co obsahuje kvalitní med

Kvalitní med obsahuje 50 – 80% invertního cukru, což je sloučenina hroznového a ovocného cukru, která má příznivý vliv i na srdeční sval. Med má lahodnou sladkou chuť a je přírodním posilujícím prostředkem, jehož konzumací si dopřáváme pěknou dávku vitamínů B1, B2, B6, C, enzymů, bílkovin, éterických olejů a minerálů, jako jsou vápník, hořčík, draslík, železo, chlór nebo mangan.

Působení obsažených látek v medu

Působí antibakteriálně a osvědčil se jako účinná posila imunity. Ničí bakterie a díky nízkému obsahu vody se na něm nemohou udržet kvasinky ze vzduchu. Med má příznivý vliv také na krvetvorbu, takže nahradit řepný cukr medem by měli lidé chudokrevní nebo postižení bledničkou. Éterické oleje v medu pomáhají při nemocech dýchacích cest, usnadňují odhleňování a uleví průduškám.

Zároveň je díky tonickým účinkům med pohlazení pro nervovou soustavu. Při nachlazení se doporučuje pít velké množství čaje s citrónem, protože tato kombinace pomáhá tělu odbourat bakterie a posílit imunitu. Ale pozor, med by se neměl zahřívat nad 50°C, jelikož pokud projde vyššími teplotami, ztrácí své cenné látky. Ráno můžete zkusit pít citrónovou vodu (bez medu).

Včelařina je bohulibá, ale náročná činnost. Když se vše dělá tak, jak má a nic se neošidí, odměnou bývá špičkový zdravý produkt, pro který se vyplatí sáhnout hlouběji do kapsy a nepořizovat levné nekvalitní medy.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat