Vyměňte chemii za dary z přírody: Co pomáhá proti bolestem a jak zahnat únavu?

únava

Řada z nás si už zvykla chodit do lékárny skoro jako do obchodu. Přílišná konzumace léků ale našemu tělu zrovna dvakrát neprospívá. Čím nahradit průmyslově vyráběnou chemii, po které saháme při nejrůznějších tělesných obtížích? Třeba dary z přírody! Máme pro vás tipy na bylinky, které pomůžou od bolesti nebo nudy v ložnici.

Bolesti hlavy

Trápí vás bolesti hlavy způsobené stresem nebo špatným držením páteře? Nebo se potýkáte s úpornými migrénami? Naordinujte si kopretinu řimbabu – bylinku, kterou můžete jednoduše pěstovat doma nebo na zahradě. Při prvních příznacích bolesti rozžvýkejte půl čerstvého lístečku nebo lístky proměňte v účinnou tinkturu. Tou potírejte spánky nebo další bolavá místa.

Kromě kopretiny řimbaby pomáhá proti bolesti hlavy i ginkgo biloba, rakytník nebo třeba rozmarýn, andělika lékařská nebo voňavá máta.  Výše uvedené bylinky si můžete dopřát ve formě aromaterapie, nejrůznějších mastiček nebo tinktur. Rozmarýn je samozřejmě skvělý také v kuchyni a hojně je využíván i v kosmetickém průmyslu.

Nedostatek energie a únava

Trápí vás nedostatek energie, horší soustředěnost nebo nízká mentální kapacita? Vyměňte přeslazené energetické nápoje za přírodní aktivátory. Mezi ty patří třeba guarana – rostlina pocházející z tropických pralesů Amazonie, která má výborné stimulační účinky díky obsahu látky zvané guaranin.

Podobně účinným stimulantem je i ženšen – adaptogen, který zvyšuje fyzickou a duševní odolnost. Účinky ženšenu jsou ale mnohem zajímavější. Kromě výše uvedeného je to silný antioxidant, výrazně posilující imunitní systém a chránící organismus před nepříznivými účinky stresu, nervozity, neklidu.

Deprese a úzkosti

Deprese a nejrůznější druhy úzkostí se o nás nejčastěji pokoušejí na podzim a během prvních jarních měsíců. Nedostatek slunečních paprsků, nízké teploty a chřipkové epidemie našemu duševnímu rozpoložení příliš nepomáhají.

Naordinujte si proto v těchto měsících ašvagandu obsahující withanolidy, které stimulují procesy v mozku a zvyšují psychickou a fyzickou odolnost organismu.

Bylinka napomáhá taky klidnému spánku a stimuluje činnost mozku. Podobné účinky má na naše mentální zdraví i zmíněný ženšen. Ten pomáhá s úzkostí, vnitřním neklidem a při pravidelném užívání navozuje duševní pohodu.

Nerovnováha v ložnici

Zavládla u vás v ložnici nuda nebo stále častěji saháte po „zázračné“ modré pilulce? Co takhle ji vyměnit za pomoc z přírody bez vedlejších účinků? Ženy i muži jistě ocení výhody macy peruánské, která má pozitivní vliv na plodnost a zároveň zvyšuje sílu, energii a vytrvalost. Kromě toho ženám pomáhá s úpravou menstruačního cyklu. Mužům je potom určen oblíbený a léty prověřený kotvičník. Ten zvyšuje hladinu testosteronu, libido a dokonce podporuje erekci a tvorbu spermií.

Špatná imunita

Jste v ordinacích lékařů skoro jako doma a neustále řešíte různé zdravotní obtíže? Pak bude potřeba zapracovat na podpoře imunity, která sehrává v těle nenahraditelnou roli. Naordinujte si proto intenzivní kúru ve společnosti peruánské bylinky vilkakory.

Ta se užívá zejména při léčbě zánětlivých nemocí, astmatu, revmatismu, artritidy. Její hlavní přínos ale spočívá v tom, že dokáže posílit imunitní schopnosti organismu až o 60 %.

Pokud bychom chtěli zapátrat po dalších přírodních pomocnících, které dokážou nastartovat imunitní odpověď organismu, pak pro ně nemusíme daleko. Dalším z nich je totiž hlíva, která posiluje obranyschopnost organismu, snižuje vysoký krevní tlak i hladinu „špatného“ cholesterolu.

Kromě toho, že je k dostání v obchodě, si ji můžete taky vypěstovat doma nebo zvolit komfortnější užívání ve formě veganských kapslí, či prášku, který jednoduše rozmícháte ve vodě nebo džusu.

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.