Ne každá odrůda jablíček se hodí na dlouhodobé uskladnění a ne každý má pro skladování vhodný prostor. Pokud máte z vlastní zahrady nebo sadu jablek větší množství, než stačíte okamžitě zkonzumovat, poradíme vám, jak zpracovat jablka a uchovat tak vitamíny na zimu.
V každém případě dbejte na jejich kvalitu, plody s projevy hniloby patří maximálně na kompost, jablíčka postižená plísní do popelnice. Vyhrňte si rukávy a můžete se pustit do práce.
Tip: Zjistěte, jaké všechny vitamíny a minerály různé odrůdy jablek skrývají a proč jablka zařadit do jídelníčku.
1. Křížaly
Sušená jablíčka (známá jako křížaly nebo krajánky) připravovaly už naše babičky. Jablka stačí omýt, osušit, zbavit jádřince a nakrájet na měsíčky. Sušit můžete na radiátoru, při nízké teplotě v troubě nebo sušičce na ovoce. Je dobré ovoce nezbavovat slupky, ta totiž obsahuje řadu cenných látek a hodně vlákniny. Křížaly jsou zdravým a chutným mlsáním, které můžete přidávat do svačinových krabiček školákům, dodají vám energii při práci nebo při procházkách přírodou a místo brambůrků je můžete klidně žvýkat u telky.
2. Přesnídávka
Některé maminky si v průběhu roku nashromáždí dostatek sklenic s víčky z kupovaných přesnídávek a na podzim pro ně mají využití. Děti přesnídávky milují, tak proč jim nevyrobit dostatek skleniček na celou zimu. Jablka očistěte a nakrájejte stejně jako u přípravy křížal. Pro slupku platí stejné pravidlo, lepší je neloupat. Kousky jablek podlijte mírně vodou a vařte do úplného změknutí, přidejte krystalový cukr a dochuťte, například citronovou šťávou, skořicí a vanilkou. Nakonec rozmixujte, naplňte do vhodných sklenic a sterilujte.
3. Mražená dřeň
Ovocná mražená pochoutka chutná dětem i dospělým. V tomto případě je vhodnější jablka zbavit slupky. Dužinu nastrouhejte najemno nebo rozmixujte, oslaďte a ochuťte. V plastových kelímcích v mrazáku vydrží až 3 měsíce.
4. Marmeláda, džem a povidla
Jablka jsou perfektní surovinou pro výrobu marmelád a džemů. Na kulinářských webech je spousta inspirativních receptů, populární jsou zejména varianty se zázvorem, pomeranči nebo hruškami. Příprava povidel trvá podstatně déle, ale obejdete se bez přidaného cukru. Jablka oloupejte, zbavte jádřince a nahrubo nastrouhejte. V hrnci mírně podlijte vodou, někdo je přikyselí trochou citronové šťávy nebo jablečného octa. Za pravidelného míchání rozvařte na kaši a pokračujte tak dlouho, až se odpaří podstatná část obsažené vody a získáte dostatečně hustou konzistenci. Skladovat povidla ve sklenicích je možné i bez sterilizace, ale pokud chcete mít jistotu, že vaše práce nepřijde vniveč, tak je zavařovacím hrncem nechte projít.

5. Jablečný mošt
Možná máte ve svém okolí moštárnu, která z vámi přivezených jablek vyrobí mošt. Mošt je dobré pasterizovat a po naplnění láhve ihned uzavřít. V PET láhvích zase mošt uchováte v mrazáku, láhev malinko promáčkněte a naplňte úplně nadoraz. Led má větší objem než tekutina a takto vytvoříte potřebnou rezervu. Jablečnou šťávu můžete také uchovat bez tepelné úpravy v chladu, ale je nutné nechat mošt pár týdnů v demižonu usadit, pak šťávu odčerpat do jiných nádob. Údajně vydrží až pár měsíců. V případě, že šťáva začne kvasit, přejděte k následujícímu tipu na zpracování.
6. Kalvádos
Calvados je jablečná pálenka, kterou Francouzi považují za své kulturní dědictví a používají na ni speciální odrůdy jablek. A protože má u nás výroba destilátů dlouhou tradici, zvládneme to obdobně, pouze kořalce budeme říkat po našem kalvádos. Základním předpokladem dobrého produktu je opět kvalitní výchozí surovina. Jablka by měla být zralá, sladká, bez větších vad, plísní a hniloby. Někdo jablka pouze rozdrtí a nechá kvasit, někdo dává přednost kvašení moštu. To už necháme na vás. V pálenici pak promění kvas v malý zázrak, který vás v zimních měsících hezky zahřeje.