Search
Close this search box.

Proč jsou energy drinky škodlivé a jak je nahradit?

Zdroj: Freepik.com

Bez kofeinu by mnozí z nás ani nevstali z postele, ale v zájmu zdraví záleží z dlouhodobého hlediska na tom, v jaké formě ho do těla dostáváme. Takže v tomhle článku, jak už napovídá název, se společně dozvíme, proč jsou energy drinky škodlivé a jakým způsobem je můžeme nahradit.

Složení energy drinků

První věc, která by nás měla zajímat, je složení energy drinků, protože odtud by měl pocházet jejich negativní vliv na lidský organismus.

Kofein

Kofein je látka, kterou většina z nás získává z kávy, čaje, energy drinků nebo třeba i kakaa. Zvyšuje tepovou frekvenci, podporuje činnost srdce a přeměňuje tuk na energii (takže pomáhá hubnout). Kofein ale způsobuje závislost, která se podle dietoložky Lenky Kaprhálové začne po vysazení kofeinu projevovat únavou, bolestmi hlavy a neschopností koncentrace. Další negativní efekt kofeinu se projevuje nespavostí, kdy spousta lidí pije kávu v pozdní odpoledne, nemůžou v noci usnout, a po krátkém bezesném spánku si ráno dají další kávu, aby ten spánek dohnali.

Cukr

Cukr je objemná složka většiny energy drinků. Jsou samozřejmě energy drinky opatřené umělými sladidly (o těch by to byla zase jiná kapitola), ale většinu trhu s energy drinky zabírají právě ty, které v sobě mají cukr. Pamatujete, jak se přišlo na to, že v litru koly je vlastně nějakých 27 kostek cukru? Tak v energy drincích je to v rozpětí zhruba 15 – 25. Jedna kostka jsou většinou 4 gramy cukru, tak si můžete přepočítat, kolik kostek do těla dostáváte skrze svou oblíbenou značku. Proč je ale cukr špatný? Cukr způsobuje kardiovaskulární problémy, je „potenciálním“ karcinogenem, a závislost na něm vzniká snad ještě snadněji než na kofeinu. Kromě toho také způsobuje Alzheimerovu chorobu, obezitu a cukrovku.

Taurin

Další částí energy drinků je aminokyselina zvaná taurin. Tato látka „dává sílu“ do svalů, aniž by snižovala hladinu cukru v krvi. Kromě dalších pozitivních efektů napomáhá udržovat rovnováhu různých minerálů v těle, pomáhá metabolismu a trávení.

Další špatné věci

Jeden z nejhorších efektů energy drinku je samozřejmě na peněženku. S cenou za kus v rozmezí 30 – 50 Kč se při každodenním požívání za měsíc vyšplhají na rozmezí 900 – 1500 Kč. Mezi další negativa patří přítomnost barviv, vliv na unavování orgánů, zvyšování stresu a další dlouhodobé účinky, které tělu rozhodně neprospívají.

Čím energy drinky nahradit?

Asi nejlepší cesta, jak nahradit energy drinky, tedy cesta co nejvíce přírodní a zároveň účinná, jsou bylinky na energii, které jsou ozkoušeny dlouhými staletími jejich používání. Mezi ty nejúčinnější z nich patří následující.

Zdroj: Freepik.com

Guarana

Guarana obsahuje 4x více kofeinu než je v jedné kávě, a právě proto jí organismus nepotřebuje konzumovat tolik, aby ho nabudila. Kromě toho, že nabudí přirozeně a bez vedlejších účinků (když dodržujete doporučené dávkování), má také přirozený vliv na hubnutí, trávení, libido, stres a pomáhá na paměť a funkce mozku. Pokud se vrátíme k cenovému srovnání, které zmiňujeme v kapitole o energy drincích, tak při dvou kapslích 2x denně u guarany zaplatíte v přepočtu 12 Kč denně. To je na produkt, ve kterém je ještě více kofeinu a dodává do těla „zdravou energii“, velice příjemná cena.

Mediciální houby

Mediciální houby jako jsou cordyceps či reishi, jsou přidávány kvůli svým vlastnostem do terapeutického drinku Qi Coffee. To je z 10 % tvořeno právě těmito extrakty z reishi a cordycepsu. Díky tomu má tento nápoj prodloužené a povzbuzující efekty kávy, ovšem navíc vám dodá vitalitu, odolnost proti stresu i vaše koncentrace bude vyšší. Houby rozšiřují pozitivní účinky kávových antioxidantů o adaptogenní, imunostimulační a detoxikační efekt. Zlepšují celkovou odolnost jak při fyzické, tak psychické zátěži. Snižují aciditu kávy, což chrání před podrážděním žaludku.

Maca

Maca je peruánský zázrak přírody, který díky tomu, že má vlastně 3 různé druhy, může působit na vícero oblastí najednou. Červená maca nabudí v posteli a zpevní kosti, černá zlepší paměť, koncentraci a zkvalitňuje spánek, a ta žlutá dodá energii a má antidepresivní účinky. V našem e-shopu najdete z Macu mezi zelenými potravinami nebo si můžete zakoupit Maca kapsle za výhodnou cenu.

Další super byliny, které dodávají energii

  • Kotvičník zemní – přírodní afrodiziakum, detoxikace, snížení krevního tlaku a další.
  • Ženšen – zlepšuje krevní oběh, tiší nervy, hojí rány a další.
  • Ašvaganda – zlepšuje fyzickou i psychickou kondici, zlepšuje kvalitu spánku a další.
  • Acai – plný antioxidantů, udržuje mladou pokožku, působí na imunitu a další.

Rozhodně tuto zdravější alternativu doporučujeme přinejmenším vyzkoušet, třeba to pro vás bude natolik překvapující pozitivum, že už nebudete chtít nic jiného.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám