Proč jsou energy drinky škodlivé a jak je nahradit?

Bez kofeinu by mnozí z nás ani nevstali z postele, nicméně v zájmu zdraví z dlouhodobého hlediska záleží, v jaké formě jej do těla dostáváme. Takže v tomhle článku, jak už napovídá název, se společně dozvíme, proč jsou energy drinky škodlivé a jakým způsobem je můžeme nahradit.

Složení energy drinků

První věc, co by nás měla zajímat, je složení energy drinků, totiž odtud by měl pocházet jejich negativní vliv na lidský organismus.

 

Kofein

Kofein je látka, kterou většina z nás získává z kávy, čaje, energy drinků nebo třeba i kakaa. Zvyšuje tepovou frekvenci, podporuje činnost srdce a přeměňuje tuk na energii (takže pomáhá hubnout!). Kofein ale způsobuje závislost, která se podle dietoložky Lenky Kaprhálové začne po vysazení kofeinu projevovat skrze únavu, bolesti hlavy a neschopností koncentrace. Další negativní efekt kofeinu se projevuje nespavostí, kdy spousta lidí pije kávu v pozdní odpoledne, nemůžete v noci usnout, a po krátkém bezesném spánku si ráno dá další kávu, aby ten spánek dohnali.

Cukr

Cukr je objemná složka většiny energy drinků. Jsou samozřejmě energy drinky opatřené umělými sladidly (o těch by to byla zase jiná kapitola), ale většinu trhu s energy drinky zabírají právě ty, které v sobě mají cukr. Pamatujete, jak se přišlo na to, že v litru koly je vlastně nějakých 27 kostek cukru? Tak v energy drincích je to v rozpětí zhruba 15 – 25. Jedna kostka jsou většinou 4 gramy cukru, tak si můžete přepočítat, kolik kostek do těla dostáváte skrze svoji oblíbenou značku. Proč je ale cukr špatný? Cukr způsobuje kardiovaskulární problémy, je „potenciálním“ karcinogenem, a závislost na něm vzniká snad ještě snadněji, než na kofeinu. Kromě toho také způsobuje Alzheimerovu chorobu, obezitu, cukrovku.

 

Taurin

Další částí energy drinků je aminokyselina zvaná taurin. Tato látka „dává sílu“ do svalů bez toho, aniž by snižovala hladinu cukru v krvi. Vedle dalších pozitivních efektů napomáhá udržovat rovnováhu různých minerálů v těle, pomáhá metabolismu a trávení.

 

Další špatné věci

Jeden z nejhorších efektů energy drinku je samozřejmě na peněženku. Ty s cenou za kus v rozmezí 30 – 50 Kč se při každodenním požívání v ceně za měsíc vyšplhají na rozmezí 900 – 1500 Kč. Mezi další negativa patří přítomnost barviv, vliv na unavování orgánů, zvyšování stresu a dalších dlouhodobé účinky, které tělu rozhodně neprospívají.

guarana

Čím energy drinky nahradit?

Asi nejlepší cesta, jak nahradit energy drinky, tedy cesta co nejvíce přírodní a zároveň účinná, jsou bylinky na energii, které jsou ozkoušeny dlouhými staletími jejich používání. Mezi ty nejúčinnější z nich patří následující.

 

Guarana

Guarana obsahuje 4x více kofeinu, než je v jedné kávě, a právě proto jí organismus nepotřebuje konzumovat tolik, aby jej nabudila. Kromě toho, že nabudí přirozeně a bez vedlejších účinků (když dodržujete doporučené dávkování) má také přirozený vliv na hubnutí, trávení, libido, stres a pomáhá na paměť a funkce mozku. Pokud se vrátíme k cenovému srovnání, které jsem zmiňoval v kapitole o energy drincích, tak při dvou kapslích 2x denně u Guarany zaplatíte v přepočtu 12 Kč denně. To je na produkt, ve kterém je ještě více kofeinu a dodává do těla „zdravou energii“ velice příjemná cena.

 

Maca

Maca je peruánský zázrak přírody, který díky tomu, že má vlastně 3 různé druhy, může působit na vícero oblastí najednou. Červená Maca nabudí v posteli a zpevní kosti, černá zlepší paměť, koncentraci a zkvalitňuje spánek, a ta žlutá dodá energii a má antidepresivní účinky. Dohromady jsou ultimátní síla z Andských hor a označují se jako Maca Tricolor.

 

Další super byliny, které dodávají energii

  • Kotvičník zemní – přírodní afrodiziakum, detoxikace, snížení krevního tlaku a další.
  • Ženšen – zlepšuje krevní oběh, tiší nervy, hojí rány a další.
  • Ašvaganda – zlepšuje fyzickou i psychickou kondici, zlepšuje kvalitu spánku a další.
  • Acai – plný antioxidantů, udržuje mladou pokožku, působí na imunitu a další.

Rozhodně tuto zdravější alternativu doporučuji přinejmenším vyzkoušet, třeba to pro vás bude natolik překvapující pozitivum, že už nebudete chtít nic jiného.

Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.