Některá z nich si můžete dokonce vypěstovat sami doma. Co se vyplatí mít vždycky po ruce?
Česnek
Česnek není nadarmo považován za ten vůbec největší dar přírodní medicíny. V lidovém léčitelství se využívá k posílení obranyschopnosti, při chřipce, nachlazení a bolestech v krku, zevně pak při bolesti v uchu, bolestech zubů, na bradavice, opary i plísně nebo k hojení ran. Jeho účinků ale můžete využít také při infekcích močových cest a ledvin. Užívat ho můžete jak zasyrova, tak ve formě potravinových doplňků.
Vilkakora
Zapomenutý peruánský zázrak je u nás známý spíš jako kočičí dráp nebo řemdihák plstnatý.
Ve světě téhle bylince ale neřeknou jinak než vilcacora (Uncaria tomentosa), což v překladu z jazyka kečua znamená „svatá rostlina“.
Účinky vilkakory jsou totiž víc než zajímavé. Z dosavadních průzkumů totiž vyplývá, že tahle bylina dokáže posílit imunitní schopnosti organismu až o 60 %. Silný stimulant imunitního systému navíc také léčí chronické záněty horních cest dýchacích, záněty nosních dutin, a pomáhá i při léčbě chřipky.
Velmi účinná je i při zánětlivých onemocněních bakteriálního původu.
Chlorella
Hlubinná řasa, kterou najdeme ve sladkých vodách, je zajímavá především tím, že produkuje 38x více bílkovin než sójové boby a 55x více než rýže. Tenhle přírodní pomocník navíc obsahuje všechny vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín E, minerály (zinek a železo), esenciální mastné kyseliny, nukleové kyseliny, chlorofyl a obrovské spektrum dalších účinných látek. Chlorella se nejčastěji užívá k posílení imunity v období chřipek a nachlazení, k léčbě zánětů a zlepšení celkové odpovědi organismu na setkání s patogenními organismy.
Třapatka nachová
Třapatka nachová, známá spíše pod označením echinacea, kromě svých antibiotických účinků zvyšuje imunitu, odstraňuje lymfatické potíže a má i protinádorové účinky. Pravidelné užívání třapatky nachové je výbornou prevencí proti nachlazení a posiluje imunitu. Třapatka ale proti bakteriím a virům bojuje hned dvakrát. Obsahuje totiž látku echinakosid, která dokáže ničit celou řadu bakterií, virů a plísní. Další látky v třapatce zase aktivují bílé krvinky, které v těle pohlcují zdroje infekce a zároveň proti nim produkují protilátky.
Tip: Vyzkoušejte přírodní doplněk stravy Grepofit ve výhodném balení, který obsahuje kromě jiných bylin také třapatku nachovou.

Hlíva ústřičná
Hlívě se ne nadarmo přezdívá „královna hub“. Její účinky jsou totiž známé po celá staletí. Nejdůležitějším extraktem téhle houby je beta glukan, který se v mnoha zemích používá na podporu obranyschopnosti organismu, ale je také známý pro své protirakovinné účinky. Zlepšení imunity lidského organismu se vlivem beta glukanu projevuje v lepší obraně těla před viry, parazity, bakteriemi, ale i při léčbě vysokého krevního tlaku. Zajímavou látkou je rovněž pleurotin, který funguje podobně jako běžná antibiotika a je známý i jeho pozitivní účinek proti tvorbě krevních sraženin. Zároveň se doporučuje hlívu užívat ve chvíli, kdy proděláváte antibiotickou léčbu nasazenou odborníkem.
Tip: Hlívu ústřičnou obsahuje například přírodní probiotický komplex Probiosan Inovum caps Energy.
Acai
Dnešní výčet přírodních antibiotik nesmíme zakončit bez modrofialových bobulek acai. Acai totiž obsahují cenné flavonoidy, které potlačují záněty, chrání tělo před mikroby a viry, ale působí i jako ochrana buněk před nádorovým bujením. Také acai je u nás k dostání v podobě prášku Acai Pure powder.