Search
Close this search box.

Novoroční výzva: shoďte přebytečná kila z Vánoc

Zdroj: Freepik.com

Vánoce nejsou jen svátky klidu a lásky, ale také dobrého jídla. Musíme si přiznat, že během nich jde často zdravý životní styl stranou. Naštěstí přichází nový rok a s ním i nový začátek. Zapojte se do naší novoroční výzvy a shoďte kila, která jste přes Vánoce nabrali. Levně a bezbolestně.

Co bude základem této výzvy?

Zapomeňte na drahé přípravky z lékárny a hodiny v posilovně. Základem pro nás bude zdravá strava doplněná o bylinky a přirozený pohyb. Hubnutí je, jak se říká, běh na dlouhou trať. Proto musíte vytrvat, i když neuvidíte výsledky okamžitě.

Pár pravidel, které stojí za to dodržovat

Všichni tyto zásady známe, ale je důležité si je připomenout a mít stále na paměti.

  1. Jezte pravidelně a jezte dobře. Říká se, že ideální počet jídel denně je 56, důležité je ale nehladovět. Pokud máte hlad, dejte si malou svačinku, zapomeňte na čokoládové tyčinky nebo rohlík. Dopoledne to může být ovoce nebo bílý jogurt, odpoledne zase zelenina. Zkusit můžete i smoothie.
  2. Nahraďte bílé pečivo celozrnným, volte bílé maso spíše než červené a sladkosti nahraďte ovocem nebo čokoládou s vysokým procentem kakaa – alespoň 70%.
  3. Nezapomeňte na pitný režim. Už naše babičky říkávaly, že hlad je převlečená žízeň a občas to tak opravdu je. Denní potřebná dávka tekutin je velmi individuální, proto přikládáme vzorec, podle kterého si můžete vypočítat, kolik tekutin potřebujete právě vy v závislosti na vaší váze. kg x 0,035 = Y litru tekutin denně, př. 60 kg x 0,035 = 2,1 litru tekutin denně. Svou váhu vynásobte koeficientem 0,035 a vyjde vám, kolik tekutin byste měli vypít za den. Jestliže trpíte nadváhou, musíte připočíst za každých 11 kg navíc k doporučenému množství tekutin 0,25 litru.
  4. Hýbejte se. Nemusíte nutně trávit hodiny v posilovně. Stačí vyměnit výtah za schody, MHD za kolo či chůzi a k tomu přidat pár posilovacích cviků, které zvládnete i doma. Na jeden takový cvik vám dáme tip za chvíli.

Bylinky jako urychlovače hubnutí

Jak nejlépe zařadit bylinky do hubnoucího procesu, aby skutečně plnily svůj účel? Pijte čaje! Ale ještě předtím než je začnete konzumovat, seznamte se s jejich účinky. Bylinek podporujících hubnutí existuje mnoho. My si však představíme tři, které je dobré znát.

  1. Acai jsou plody palmy, která se vyskytuje v oblastech Jižní Ameriky. Acai je domorodci nazývána „chléb bohů“, protože je chutná a má pozitivní účinky na zdraví. Kromě příznivých účinků při hubnutí omezuje chuť k jídlu a přispívá k celkové psychické pohodě. Pokud byste se však rozhodli pro redukční dietu, dejte pozor na zvýšený příjem těchto bobulek. Obsahují cukr, stejně jako jiné ovoce.
  2. Guarana je bylinka známá domorodci jako přírodní všelék. Díky vysokému obsahu účinných látek působí příznivě na různé oblasti lidského těla. Při hubnutí vám pomůže s tlumením hladu a odbouráváním tuků, kromě toho také pomáhá zmírňovat únavu, což se hodí zvláště při cvičení.
  3. Ženšen je bylina, která je díky svému působení na pět vnitřních orgánů velmi ceněna. Nejenže zlepšuje metabolismus a podporuje hubnutí díky redukci tukové tkáně, ale také odstraňuje únavu, zlepšuje paměť a stimuluje imunitní systém.
Zdroj: Freepik.com

Jeden cvik na (skoro) všechno

Plank neboli „prkno“ – velmi jednoduchý, ale přesto účinný cvik. Díky němu posilujete najednou záda, břicho, střed těla, hýžďové svalstvo, zadní stehna, ale i paže. Dalo by se říct, že skoro celé tělo. Zkuste vydržet alespoň 30 sekund denně, a když budete připraveni, čas zvyšujte. Důležité je tento cvik provádět správně. Lehněte si na břicho a zvedněte se na lokty. Zvedněte i pánev. Nohy musí být lehce roztažené na šířku vašich boků, lokty ohnuté přímo pod rameny a roztažené na šířku ramen. Celé tělo musí být v jedné rovině, neprohýbejte se v zádech a nevystrkujte hýždě směrem nahoru. Pak už jen stačí zatnout břicho, dýchat a vydržet. Obdob tohoto oblíbeného cviku je mnoho, například plank s nataženými pažemi nebo boční plank.

Tímto cvikem neposilujete všechny svaly v těle, tudíž je vhodné doplnit váš cvičící program o další cviky, například výpady nebo dřepy na posílení nohou nebo kliky na posílení paží.

Najděte si cviky, které vás budou bavit a zapojí co nejvíce svalů v těle.

Pojďte s námi do toho! Spolu to každoroční předsevzetí konečně splníme! A na závěr ještě jeden tip. Pro snadné hubnutí a dodržování pitného režimu máme pro vás inspiraci, jak si doma připravit low carb smoothie na každý den.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám