Search
Close this search box.

Netradiční horké nápoje, které jsou pro zimu doslova jako stvořené

Zdroj: Freepik.com

Česko zasypaly první přívaly sněhu, a řada z nás tak začala trávit dlouhé zimní večery v teple doma u oblíbené knihy a lahodného nápoje. Aby vám to čekání na Ježíška utíkalo ještě rychleji a zimní večery byly příjemnější, máme pro vás několik receptů na teplé zimní nápoje, které pohladí vaše chuťové pohárky, podpoří imunitu a dodají tolik potřebnou energii.

Punč z guarany

Guarana neboli Paulinie nápojná roste v amazonském pralese a domorodci ji už po tisíciletí používají jako přírodní všelék. Guarana je takzvaná superpotravina. Obsahuje totiž celou řadu tělu prospěšných látek, které se mohou pochlubit stimulačními a povzbuzujícími účinky. Bylina navíc obsahuje 4x více kofeinu než káva, takže je pro pochmurné zimní počasí doslova jako stvořená. Tenhle přírodní energeťák má navíc pozitivní vliv na imunitu, podporuje hubnutí, posiluje potenci a zvyšuje libido, napomáhá trávení, dobré paměti i funkcím mozku. A jak z bylinky vykouzlit lahodný punč?

Na punč z guarany budete potřebovat:

 • 1 čajovou lžičku prášku z guarany
 • 1 panáka oblíbeného destilátu
 • 700 ml hroznového džusu nebo čaje
 • Citrusy (pomeranče, mandarinky, citrony, limetky)
 • Cukr na dochucení
 • Koření (hřebíček, skořici, badyán apod.)

Náš tip: Pokud si chcete připravit „moravský punč“, nezapomeňte ingredience doplnit o kvalitní červené nebo bílé moravské víno.

Postup přípravy:

Připravte si menší rendlík, do kterého nalijete 700 mililitrů džusu nebo čaje. V něm důkladně rozmíchejte prášek z guarany, přisypejte cukr, všechno koření a zahřejte (nevařte!). Jakmile se cukr rozpustí, přilijte do rendlíku panáka oblíbeného destilátu a přisypte na kostky nakrájené citrusy. Punč nalijte do vysoké sklenice, kterou můžete ozdobit plátky citronu nebo pomeranče.

Matcha latte

Původ velejemného zeleného čaje matcha je zcela přirozeně, avšak nesprávně, spojován s Japonskem. Jeho domovem je ale ve skutečnosti Čína, kde se dodnes popíjí během zenových buddhistických ceremonií. Matcha obsahuje antioxidanty, které zbavují tělo volných radikálů, toxinů i těžkých kovů. V čaji najdeme také speciální látku zvanou teofylin, která urychluje metabolismus a zvyšuje srdeční tep i termogenezi. Proto je matcha tak oblíbená při hubnutí a udržování hmotnosti. A jak si z ní připravit netradiční latte?

Zdroj: Freepik.com

Na matcha latte budete potřebovat:

 • 1 lžičku prášku matcha
 • Cca 100 ml horké vody
 • Šálek mléka
 • Skořici, kakao

Postup přípravy:

Matchu ve formě prášku smíchejte s horkou vodou. Dále si připravte studené (nejlépe plnotučné) mléko. Pokud vlastníte kávovar s tryskou, pak ho využijte pro dokonalou pěnu a za pomoci konvičky našlehejte párou. Pokud však takový kávovar nemáte, můžete pěnu jednoduše vytvořit za pomoci elektrického šlehače či napěňovače mléka. Ať už zvolíme kteroukoliv metodu, je důležité myslet na to, že pěna by měla být bez bublinek. Mléko následně nalijte do vysoké sklenice, přilijte matchu rozmíchanou ve vodě a posypte skořicí nebo kakaem.

Acai smoothie

Bobulky štíhlé palmy, jejímž domovem je tropická Amerika, se řadí mezi ovoce s nejvyšším množstvím antioxidantů na světě. Dokáže tak zpomalit proces stárnutí, žádaným způsobem posiluje imunitu, bojuje proti stresu a dokáže snižovat hladinu „špatného“ cholesterolu. Kromě toho působí preventivně proti vzniku aterosklerózy, má pozitivní vliv na naše trávení a stimuluje metabolismus. Pro přípravu lahodného smoothie jsou tyhle namodralé bobulky proto doslova jako stvořené.

Na Acai smoothie budete potřebovat:

 • 1 čajovou lžičku acai prášku
 • 1 sklenici červených hroznů
 • 1 sklenici špenátu
 • 2 banány
 • 1 jablko
 • 1 sklenici nesycené minerálky (mléka, jogurtu apod.)
 • Několik lístků bazalky
 • Několik lístků máty

Postup přípravy:

Do smoothie makeru nalijte minerálku (případně mléko, jogurt apod.), přidejte 1 čajovou lžičku acai prášku a na menší kousky nakrájené ovoce. Špenát a bylinky pak překrájejte a přisypte k ostatním surovinám. Veškeré ingredience rozmixujte dohladka.

Tip: Potřebujete ráno vzpruhu a pořádný šálek kávy? Vyzkoušejte Qi coffee a dopřejte si silnou instantní kávu s vysoce léčivými extrakty z reishi a cordycepsu.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám