Search
Close this search box.

Jitrocel je silák při hojení ran i při kašli

Zdroj: Freepik.com

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je vytrvalá rostlina z čeledi jitrocelovitých. Snadno ho poznáte podle trsu přízemních listů, ze kterého vyrůstají stvoly s charakteristickými „plyšovými“ květy, díky kterým se mu říká myší ocásek. Připravte si jitrocelový sirup na kašel a poznejte léčivou sílu jitrocele na vlastní kůži.

Látky obsažené v jitroceli

V listech jsou obsaženy slizové látky, kyselina křemičitá, kyselina citronová, aukubin, enzymy – invertin a emulsin, třísloviny, vitamín C, hořčiny, draselné soli nebo zinek. Jeho léčivá schopnost ho řadí mezi nejužívanější prostředky lidového léčitelství.

Jitrocel oceníte při mnoha potížích

  • působí proti kašli, pomáhá při respiračních chorobách, má protizánětlivé a antibiotické účinky, odhleňuje dutiny
  • ulevuje při astmatu, usnadňuje dýchání, potlačuje potíže u senné rýmy
  • léčí potíže trávicího traktu – vředové choroby žaludku, dvanáctníku a tlustého střeva. Extrakt z jitrocele je obsažen například v bylinném přípravku Regalen, který se podává při trávicích potížích, potížích se zažíváním nebo při detoxikaci jater a žlučníku.
  • zaceluje rány, urychluje regeneraci tkáně, působí léčivě u zanícených bolavých míst
  • uzdravuje kožní choroby, hojí ekzémy a používá se pro léčbu oparů
  • zklidňuje postižená místa při bodnutí hmyzem
  • pečuje o pokožku, stahující a antiseptický účinek jitrocele je výborný proti akné a pro péči o mastnou pleť
  • pomáhá při odvykání kouření, čaj je dobrým podpůrným prostředkem při odvykací kúře

Jak si připravit jitrocelový sirup na kašel

Ideální období pro sběr je od května do konce léta. Kromě čaje lze doma vyrobit také sirup proti kašli, který mají v oblibě i děti. Stačí nasekat nebo lehce rozmixovat 1/2 kila listů, přidat 1/2 litru vody a 20 dkg třtinového cukru. Na mírném plamenu pak mícháme a vaříme, dokud nevznikne houstnoucí kapalina. Tu ještě horkou scedíme a naplníme do lahve.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám