Je tady suchý únor – jak prospívá našemu tělu absence alkoholu?

stop alkoholu

Sklenička sem, sklenička tam. Nemusíte vypít každý den sud piva nebo demižón vína, aby se to podepsalo na vašem zdraví. Pití alkoholu ať už nestřídmé či umírněné škodí našemu fyzickému i psychickému zdraví. Je tedy dobré, dát si občas pauzu. Zkuste se připojit ke každoroční výzvě a vzdejte se v únoru alkoholu.  Ano, únor je sezóna plesů a vy si samozřejmě můžete vybrat jakýkoli jiný měsíc v roce, důležité je si však nějaký stanovit a opravdu to dodržet.

Stačí jen měsíc? Ano i ne. Je jasné, že změny po jednom měsíci abstinence nejsou nijak radikální, ačkoli částečná regenerace jater je možná i za tak krátkou dobu. Co dalšího nám může přinést měsíc bez alkoholu?

Dodržuji měsíc bez alkoholu, protože…

…budu mít čistou hlavu.

Mezi výhody, které může abstinence přinést naší mysli patří lepší paměť, větší jistota, více rozvahy, lepší sebeovládání, více životního klidu. Pokud máte pocit, že se bez alkoholu nedokážete bavit, je to jen domněnka. Ve skutečnosti to umíte, jen na to prostě nejste zvyklí. Ze začátku to možná bude divné a třeba i trochu trapné, ale nakonec si určitě zvyknete a budete se skvěle bavit i bez něj a jako bonus? Budete si vše pamatovat.

…budu krásnější.

Víte, proč je tak důležité střídat alkohol s vodou? Protože alkohol tělo dehydratuje. Tento fakt způsobuje vysychání kůže, která se stává náchylnější k okolním vlivům, snáz praská a červená. Chcete být krásnější? Pijte více vody a ne alkoholu.

…lépe se vyspím.

Pokud si dáváte sklenku vína na lepší spaní, usnete sice rychleji, to je pravda, ale za to bude váš spánek neplnohodnotný. Ráno se neprobudíte plní energie. Proč? Protože se tělo nestihne regenerovat, neboť musí odbourávat alkohol, tzn. pracovat i v noci.

…shodím pár kil.

Alkoholické nápoje v sobě mají vysoký obsah prázdných kalorií, které tělu nic nepřináší. Pokud si navíc libujete v míchaných nápojích, konzumujete kromě kalorií z alkoholu také ty z různých sladkých sirupů a džusů. Alkohol navíc ovlivňuje hladinu hormonů, regulujících pocit hladu, proto si tak rádi vychutnáme k alkoholickým nápojům i sýry, uzeniny, chipsy, tyčinky a další pochutiny. Pokud se vzdáte alkoholu, začne tělo lépe trávit, protože už se nebude muset zaměřovat pouze na odbourávání alkoholu a vy tak snáz zhubnete.

Alkohol – zabiják v andělském převleku

Někomu se jeví alkohol jako vhodný společník při těžkých chvílích. Alkohol však pouze otupí naše smysly, z dlouhodobého hlediska je pro psychiku velmi škodlivý. Stejně tak, jako existují povídačky o “zdravotním panáku” apod. Nic takového nebylo dokázáno a jakékoli blahodárné účinky červeného vína nebo piva znevažuje toxicita alkoholu pro organismus. Je třeba si uvědomit, že červené krvinky nejsou tím nejdůležitějším v našem těle a že játrům a mozku jakýkoli alkohol nikdy neprospívá.

O výhodách abstinence už jsme si řekli. Jaké jsou ale nevýhody nadměrné konzumace alkoholu? 

  • oslabený imunitní systém,
  • onemocnění jater,
  • riziko impotence,
  • střídání nálad a úzkosti,
  • výčitky svědomí,
  • zbytečné finanční výdaje.

Nechceme vás moc děsit, takže toto je jen krátký výčet z dlouhého seznamu.

Ale jak se říká všeho s mírou, to platí ve všech oblastech života. Důležité je stanovit si hranice, přes které už nechcete jít a kontrolovat se.

A pokud jste opravdu odhodlaní a chcete udělat maximum pro regeneraci svých jater a zlepšit své trávení, zkuste ostropestřec, který je známý právě pro své blahodárné účinky na regeneraci jater.

PS: Jestli si chcete ze zajímavosti udělat test (ne)závislosti na alkoholu, jeden takový najdete na stránce suchejunor.cz, kde najdete také spoustu dalších zajímavých informací o měsíci bez alkoholu. Připojte se k jejich akci, ať v tom měsíčním abstinování nejste sami.

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.