Search
Close this search box.

Jak stát neumí zajistit pacientům léčebné konopí

Zdroj: Freepik.com

Je velmi paradoxní, že v České republice, která je podle průzkumů zemí s velmi vysokým procentem konzumentů konopí jako lehké rekreační drogy, není stát (po více než dvou letech od legalizace kanabisu pro léčebné využití) schopen zajistit nepřetržité dodávky potřebného množství léčiva do lékáren. Co si o tom můžeme myslet? Buď jde o neschopnost ze strany Státní agentury pro konopí pro léčebné použití, tj. Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), nebo se jedná o záměr upřednostnit jiné léčebné prostředky (například opiáty) distribuované farmaceutickými firmami, nebo (což je taky docela možné) stát na trpící pacienty kašle.

Reportáž ČT

Problém neušel pozornosti novinářů z České televize, kteří natočili a 25. 9. 2017 odvysílali reportáž mapující situaci v rámci pořadu Reportéři ČT. Podívat se na ni můžete na webu CeskaTelevize.cz – reportáž začíná v čase 21:45. Vyplývá z ní sice, že české (vlastně moravské) konopí bude, jenže až příští rok v létě. Do té doby bude k dostání pouze tráva z dovozu, která v přepočtu na podíl aktivních složek vyjde 6x dráž než tuzemská. Navíc se pacient nemá šanci domoci financování léčby ze strany zdravotní pojišťovny, protože té SÚKL nestanovil úhradovou vyhláškou limity pro její proplácení.

Kolik stojí léčebné konopí

Pokud budeme počítat, lékařem maximálně možné předepsané měsíční množství činí 180 gramů drogy. Jeden gram importovaného léčebného konopí stojí 300 korun. Měsíční kúra tedy vyjde na 54 tisíc korun. Bohužel, drtivá většina invalidních důchodců nedisponuje takovými příjmy, aby si ji mohla dovolit.

A proto, přestože páni odborníci před tímto v televizi varují, nezbývá lidem zkrouceným bolestí nic jiného, než kupovat konopí od dealerů marihuany (kdy riskují, že koupí trávu pochybné kvality) nebo porušit zákon a pěstovat si konopí sami. Státní úředníci, jisti si svou nedotknutelností, mají pouze plná ústa keců a fakticky nic nedělají. Hanba jim!

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám