Jak stát neumí zajistit pacientům léčebné konopí

lecebne-konopi
foto: Pixabay.com/John Miller

V září 2015 vešla v platnost vyhláška upravující používání léčebného konopí. Mnozí pacienti zajásali, že se zbaví bolestivých stavů legální cestou. Jenže české konopí v lékárnách víc není než je.

Je velmi paradoxní, že v České republice, která je podle průzkumů zemí s velmi vysokým procentem konzumentů konopí jako lehké rekreační drogy, není stát po více než dvou letech od legalizace kanabisu pro léčebné využití zajistit nepřetržité dodávky potřebného množství léčiva do lékáren. Co si o tom můžeme myslet? Buď jde o neschopnost ze strany Státní agentury pro konopí pro léčebné použití, tj. Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), nebo se jedná o záměr upřednostnit jiné léčebné prostředky, například opiáty, distribuované farmaceutickými firmami a nebo, což je taky docela možné, stát na trpící pacienty kašle.

Problém neušel pozornosti novinářů z České televize, kteří natočili a 25. 9. 2017 odvysílali reportáž mapující situaci v rámci pořadu Reportéři ČT. Podívat se na ni můžete na webu CeskaTelevize.cz – reportáž začíná v čase 21:45. Vyplývá z ní sice, že české, vlastně moravské konopí bude, jenže až příští rok v létě. Do té doby bude k dostání pouze tráva z dovozu, která v přepočtu na podíl aktivních složek vyjde 6x dráž než tuzemská. Navíc se pacient nemá šanci domoci financování léčby ze strany zdravotní pojišťovny, protože té SÚKL nestanovil úhradovou vyhláškou limity pro její proplácení.

Pokud budeme počítat, lékařem maximálně možné předepsané měsíční množství činí 180 gramů drogy. Jeden gram importovaného léčebného konopí stojí 300 korun. Měsíční kúra tedy vyjde na 54 tisíc korun. Bohužel, drtivá většina invalidních důchodců nedisponuje takovými příjmy, aby si ji mohla dovolit.

A proto, přestože páni odborníci před tímto v televizi varují, nezbývá lidem zkrouceným bolestí nic jiného, než kupovat konopí od dealerů marihuany, kdy riskují, že koupí trávu pochybné kvality, nebo porušit zákon a pěstovat si konopí sami. Státní úředníci, jisti si svou nedotknutelností, mají jen plná ústa keců a fakticky nic nedělají. Hanba jim!

Close