Jak se vypořádat s podzimním splínem

Na podzim, kdy je méně světla, přikládáme situacím a problémům větší váhu než během prosluněných letních dnů. Stejně tak se můžeme cítit více unavení, podráždění a smutní. Je to naprosto přirozené, ale utápět se v nějakém splínu nemá cenu.

ZNAKY PODZIMNÍHO SPLÍNU

 • špatná nálada
 • nadměrné starosti
 • úzkosti
 • podrážděnost
 • ospalost a únava

PŘÍČINY, PROČ SE TAK CÍTÍME?

 • méně slunečního záření, což vede k poklesu hormonu serotoninu, který ovlivňuje náladu, spánek i chuť k jídlu
 • nedostatek vitamínu D – získávaného působením slunečních paprsků na pokožku – jeho nedostatek vede k podrážděnosti, poruchám spánku, přecitlivělosti a smutku
 • změny chování, se zhoršujícím se počasím trávíme méně času venku a také se méně hýbáme, což vede ke zhoršení psychické pohody
 • návrat do školy a větší nároky na pracovní výkonnost před koncem roku jsou taky jednou z příčin, proč se můžeme na podzim a v zimě cítit sklesle

TIPY, JAK S NÍM ZATOČIT

Ať už je příčina jakákoli, dá se s tím něco dělat. Ukážeme si pár jednoduchých tipů, jak se s podzimním splínem vypořádat.

 1. JDĚTE VEN

  Ačkoli je v tomto období často zataženo, zkuste zachytit aspoň slabé sluneční paprsky. Vydejte se na procházku do přírody, do lesa, do parku nebo třeba na zahradu nebo na balkon. Nejde jen o to být venku na čerstvém vzduchu, je to také o změně prostředí. Být celý den zavření doma je někdy opravdu na hlavu, pak ale stačí vyjít ven, být jinde a najednou můžete pocítit ohromnou úlevu.

 2. ZACVIČTE SI KAŽDÝ DEN

  V ideálním případě si dopřejte libovolný pohyb alespoň 30 minut denně. Pokud vám to váš časový rozvrh neumožňuje, lepší 10 minut než nic. Může to být opravdu cokoli. Dlouhá procházka přírodou, běh, jízda na kole (třeba do práce). Momentální situace neumožňuje navštěvovat fit centra, to vás však nesmí zastavit. YouTube je skvělý zdroj online lekcí. Protáhněte se jógou, zkuste rozproudit krev taneční lekcí, posilujte s vlastní vahou těla nebo jakkoli jinak. Kromě toho, že cvičení tvaruje postavu, čímž může zvýšit sebevědomí, tak i zlepšuje náladu díky hormonu štěstí, který se během fyzické aktivity vyplavuje.

 3. NEBUĎTE SAMI

  Tato doma je hodně o samotě a izolaci, ale nemusí tomu tak být. Máme moderní technologie, které nás mohou spojovat. Domluvte si pravidelné “schůzky” v online světě s kamarády, na to jsou skvělé videohovory, zavolejte babičce, dědovi, mamce, taťkovi, sourozencům. Klidně si určete jednotlivé časy a dny, kdy komu zavoláte, abyste na to obzvlášť ze začátku nezapomínali. Můžete se domluvit na online společné sledování filmů, stačí si to zapnout najednou a během toho si můžete povídat jako byste byli vedle sebe. Sdílejte se, svěřte se někomu, co prožíváte.

 4. ZAMĚŘTE SE NA JÍDLO

  Během teplých letních dní není na horké polévky a kaše ani pomyšlení, na podzim jsou ale ideální. Tato jídla prohřejí vaše tělo a zvýší obranyschopnost vašeho organismu. Ráno si můžete připravit obilnou kaši, ať už ovesnou, špaldovou, jáhlovou nebo jakoukoli jinou. Dochutit ji můžete medem, agávovým nebo jiným sirupem, sušeným ovocem, oříšky, čerstvými jablky, švestkami, fantazii se meze nekladou. Na oběd si můžete udělat hutnou dýňovou polévku s celozrnným chlebem a na večeři pečenou zeleninu – mrkev, brambory, červenou řepu. Ideální je podzimní pokrmy okořenit, aby ještě lépe prohřály vaše tělo. Vyzkoušet můžete pepř, chilli a do sladkých pokrmů třeba skořici. Dodávejte tělu dostatek vitamínů pro posílení imunity a pro zlepšení psychické pohody. Pokud se vám to nepovede ve stravě, vyzkoušet můžete i přírodní zdroje z řad bylinek – ideální je například ženšen, který dodává energii, stimuluje imunitní systém, a ještě působí antistresově. Za zmínku stojí také ašvaganda, která působí proti stresu a špatné náladě, usnadňuje usínání a zvyšuje obranyschopnost organismu. Jednou z univerzálních bylinek, bohatých na minerály, které podporují imunitu, mají příznivé účinky na duševní rovnováhu, a ještě zvyšují koncentraci, patří maca.

 5. ZÚTULNĚTE SI DOMOV

  Během chladnějších měsíců trávíme hodně času doma a letos obzvlášť, proto je důležité, abychom se tam cítili dobře. Co takhle koupit nové potahy na polštářky, nové povlečení, vyzdobit byt dekoracemi a světýlky, nakoupit voňavé svíčky, zarámovat vaše oblíbené fotky, citáty nebo cokoli, co vám bude přinášet radost. Nemusí to být žádné velké investice. Stačí venku natrhat větvičky, hezky je naaranžovat do vázy. Citáty do rámů můžete napsat na obyčejný papír fixem nebo sami namalovat nějaký obraz vodovkami. Někdy stačí protřídit si šatník, uklidit, vytřídit nepotřebné věci a ty zbylé hezky uskládat a hned se budete doma cítit lépe. Pusťte se do nějakého DIY projektu. Inspirací vám může být náš článek, kde představujeme několik způsobů, jak využít papírové tubusy, do kterých balíme naše produkty.

Tato doba nám v mnohém nepřeje, ale na druhou stranu v nás probouzí kreativitu a touhu řešit věci jinak. Musíme hledat nové způsoby komunikace, nové způsoby vzdělávání, cvičení, seberealizace, trávení času apod. Tak neklesejte na mysli a pracujte na svém štěstí.

Štítky , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.