Záněty dolních močových cest jsou často způsobeny bakteriální infekcí, především bakteriemi Escherichia coli, ale příčinou bývají i další patogeny, zejména pohlavním stykem přenositelné infekce. V případě oslabené imunity organismu může být důvodem zánětů močových cest také virus oparu.
Typickými příznaky onemocnění jsou:
- bolestivé močení
- nutkání močit, i když je močový měchýř prázdný
- krev moči u mužů, výtok z poševního vchodu u žen
- moč zakalená přítomností bakterií
Konvenční medicína řeší obvykle toto onemocnění nasazením antibiotické nebo chemoterapeutické léčby. U méně závažných stavů je však možné s úspěchem nasadit celou řadu přírodních prostředků, které dokáží s nepřátelskými bakteriemi zatočit. Pomoci vám mohou některé druhy ovoce, zeleniny a celá řada bylinek.
Ananas
Ananas obsahuje enzym bromelain, který poskytuje tomuto ovoci protizánětlivé vlastnosti. Ideální je konzumace čerstvého ananasu nebo pití ananasové šťávy. Vyhněte se ovšem slazenému kompotovanému ananasu nebo ananasovým nápojům.
Brusinky
Brusinky a brusinková šťáva jsou nejčastěji doporučovanými domácími léky na infekce močových cest. Za jejich příznivý vliv mohou proanthokyanidiny, které brání bakteriím uchytit se na sliznici močových cest. Podobné účinky mají také další bobule, hlavně borůvky, ale také červené hrozny nebo černý rybíz.
Echinacea
Echinacea působí jako přírodní antibiotikum. Pomáhá v boji proti virům a bakteriím, které jsou hlavní příčinou infekcí močových cest. Zároveň tlumí zánětlivé procesy v těle a podporuje imunitu.
Celer
Typické aroma celeru je způsobeno množstvím éterických olejů, které působí antimykoticky a antibakteriálně. Pozitivně tak v případě onemocnění ovlivňují trávicí trakt, ledviny a močové cesty.
Česnek
Běžná kuchyňsky užívaná zelenina slouží v lidovém léčitelství rovněž jako účinné antiseptikum a antibiotikum. Vědecké studie potvrdily antimikrobiální efekt obsaženého alicinu vůči enterokokům působícím záněty močových cest.
Kočičí dráp – vilkakora
Stále populárnější jihoamerická léčivá rostlina vilkakora má výrazné antibakteriální a protivirové účinky. Zároveň jde o neobyčejně silný imunostimulant, který pomáhá tělu rychleji se zotavit z následků zánětu močových cest a vytvořit si dokonalejší obranyschopnost organismu.
Křen selský
Antibakteriálními látkami oplývající křen je skvělým lidovým lékem na chronické infekce močových cest. Působí rovněž diureticky, takže podporuje zvýšené močení a odplavování bakterií z močové trubice.

Maqui
Exotické bobule maqui u nás neseženete čerstvé, ale požadované účinky poskytuje i sušený prášek z tohoto ovoce. Řada provedených studií u něj potvrdila antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, stejně jako příznivý vliv při léčení onemocnění, která jsou způsobena viry Herpes simplex a Herpes genitalis.
Medvědice lékařská
Tato rostlina obsahuje sloučeninu arbutin, která zabíjí bakterie na sliznici močových cest. Medvědice působí diureticky a antisepticky, proto se doporučuje její užívání při zánětech ledvin, močového měchýře nebo infekcích močové trubice. Nesmí ji užívat děti do pěti let, stejně tak těhotné a kojící ženy.
Plicník lékařský
Plicník oplývá flavonoidy, vitamínem C, allantoinem a dalšími užitečnými látkami. Jde o tradiční přírodní léčebný prostředek při různých chorobách ledvin a močových cest, působí rovněž mírně močopudně a podporuje regeneraci sliznic.
Řebříček obecný
Řebříček je charakteristický svými antiseptickými vlastnostmi. Proto se výborně hodí pro léčbu infekcí močových cest či zánětu močového měchýře.
Zelený čaj matcha
Antioxidační a imunitu posilující složky zeleného čaje matcha z něj dělají ideální lék. Pití 1-2 šálků zeleného čaje denně poskytne tělu katechiny a esenciální sloučeniny mírnící zánět a bolesti, které ho mohou doprovázet.
Nezbytným faktorem úspěšné terapie je dostatečná hydratace, množství tekutin pomáhá vyplachovat bakterie z močového ústrojí. Není však vhodné pít slazené nápoje, cukry obecně zánět zhoršují. Vyzkoušejte náš recept na okurkovou vodu a dodejte si zdraví v každém doušku. Příznivé je naopak pití močopudně fungujících bylinných čajů. Osvědčenými léčivkami pro jejich přípravu jsou například divizna, březové listí, přeslička, pampeliška, tužebník nebo vrbovka malokvětá.
Při léčbě je nutné dodržovat zvýšenou intimní hygienu. Při pohlavním styku je důležité chránit před přenosem infekce partnera a striktně dbát na použití kondomu.
V případě vleklých, opakujících nebo zhoršujících se potíží neváhejte a navštivte lékaře. Nedoléčené stavy mohou vést nejen k zasažení dalších částí močového ústrojí, ale nebezpečně se podepsat také na reprodukčních funkcích.