Search
Close this search box.

Jak na detox těla a mysli v jarním období?

Zdroj: Freepik.com

S příchodem jarního počasí se o slovo hlásí neustálý pocit únavy, palčivá bolest hlavy, ale také nadýmání. Právě jarní měsíce jsou ideálním obdobím pro detoxikaci organismu (i mysli). Jestliže se snažíte výše popsané příznaky přehlížet, děláte obrovskou chybu. Snaží se vám naznačit, že něco není ve vašem těle v pořádku. Přitom mnohdy se jen stačí zbavit odpadních a toxických látek za pomoci (ne)obyčejných bylin. V následujících řádcích vám představíme čtyři bylinky, díky kterým vyčistíte tělo i mysl. Odsuňte chemii stranou a využijte excelentní sílu přírody.

Během zimního období se tělo zanese toxickými a odpadními látkami. Stejně jako se na jaře probouzí příroda, mělo by se probouzet i vaše tělo.

Odkud se do těla dostávají toxiny?

Spousta lidí se domnívá, že toxické látky se do těla dostávají skrze potraviny, přitom to není úplná pravda. Podstatný podíl na tom, jak moc je vaše tělo zanesené toxiny, má i životní prostředí, ve kterém žijete a životní styl. Odpadní usazeniny začnou pomalu napadat vnitřní orgány, což se projeví dříve či později nějakými zdravotními problémy. Čím déle toxiny v těle udržíte, tím horší příznaky se objeví.

Jak poznat, že potřebujete detoxikaci?

Samotné tělo si řekne, že potřebujete detoxikaci. Stačí sledovat příznaky a signály. Většinou se objevují následující obtíže:

  • častá únava a pocit slabosti
  • bolesti kloubů a svalů
  • nechuť k jídlu (či potřeba přejídat se)
  • neschopnost zhubnout
  • nepříjemný zápach z úst
  • špatná kvalita pleti
  • problémy s vylučováním
  • zakalená moč
  • snížená imunita
  • pálení očí

Proč důvěřovat bylinkám?

Bylinky používá lidstvo odpradávna, a tak není důvod, proč byste jim nemohli důvěřovat i v době, kdy převažují spíše chemické prostředky. Všechno, co nabízí příroda, je pro lidský organismus naprosto přirozené, a tak se nemusíte obávat žádných vedlejších účinků, potlačování příznaků a podobně. Cílem bylinek je hledat příčinu a problém vyřešit. Pravidelným užíváním bylinek pročistíte nejen celé tělo, ale zároveň si vybudujete silnou imunitu, která je potom schopna odolávat nemocem.

Heřmánek

Heřmánek zná snad každý. Vaše tělo se s heřmánkem setkalo zřejmě už v dobách, kdy jste byli v plenkách. V heřmánku se děti koupou, neboť se vyznačuje protizánětlivými účinky, vysokým obsahem modré silice, azulenovými sloučeninami, flavonoidy a terpeny. Stejně tak jsou v heřmánku polysacharidy, které zase působí protibakteriálně a protivirově. Čaj z heřmánku se doporučuje i pacientům s žaludečními vředy anebo problémy se žlučí.

Po výčtu všech těchto předností vás asi už ani nepřekvapí, že nálev z heřmánku je ideální volbou pro detoxikaci trávicího traktu. Pomáhá i při nespavosti a úzkostlivých stavech. Heřmánkový čaj má sice pozitivní vliv na tělo jako takové, ale nedoporučuje se pít každý den po celý rok, protože jeho nadměrná konzumace může způsobit nervozitu.

Jalovec obecný

Jalovec obecný se používá hlavně jako koření, ale vytváří se z něj i tinktura na podporu organismu. Jalovec obecný má pozitivní účinky na játra a je charakteristický obsahem silic, jako jsou kafr, pinen, terpinol a borneol. Dále zahrnuje sacharidy, pryskyřici, juniperin, flavonoidy hořčinu, kaučuk, vitamín C, soli vápníku, draslík, prchavý olej, organické kyseliny a další důležité látky působící detoxikačně.

Pro perfektní detoxikaci jater se používá kombinace jalovce obecného s maralím kořenem, ostropestřcem mariánským, žitem a břízou. Jalovec obecný se však nedoporučuje těhotným ženám a lidem se záněty ledvin. Zjistěte, jak zpracovat jalovčinky a připravit si lék na zdravotní neduhy.

Petržel

Používá se do polévky, ale také k očistě organismu. Obsahuje vitamín C, provitamín A, vápník, fosfor, hořčík, síru, draslík a křemík. Samozřejmostí jsou i flavonoidy a kyselina listová. Petržel pročistí ledviny a močové cesty, ovšem nedoporučuje se ve velkém množství těhotným ženám, neboť může vyvolat stahy dělohy.

Zdroj: Freepik.com

Měsíček lékařský

Pokud se řekne měsíček lékařský, zřejmě si jako první představíte zářivě žluté květy, které rostou na zahrádce. Přitom má tato bylinka blahodárné účinky i na organismus, neboť obsahuje saponiny, celou řadu silic, hořčiny kalendenu a kalendulinu, kyselinu salicylovou, slizové látky, karotenoidy a podobně. Měsíček lékařský se používá na hnisavé rány, spáleniny, vyrážky a opařeniny, ale má i omlazující účinek.

Připravte si z měsíčku lékařského detoxikační koupel, do které přidáte ještě pýr, lopuch, eukalyptus, kostival a pár kapek tea tree oleje. Vaše pokožka vám poděkuje.

Exotické bylinky

V článku jsme se zaměřili hlavně na bylinky běžně dostupné v našich končinách, ale detoxikaci organismu a mysli umožňují i různé exotické bylinky, mezi které patří chlorella, spirulina, gurana a acai. Sehnat se dají přípravky různě kombinující jednotlivé bylinky, například guarana a acai.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na