Eukalyptus je skvělý nejen na dýchací cesty

eukalyptus-gunnuv
foto:Pixabay.com/Hans

Eukalyptus je rychle rostoucí stálezelený strom pocházející z Austrálie a Tasmánie. Je hojně využíván v čínské a indické medicíně. Původní obyvatelé Austrálie si cenili odvaru z eukalyptových listů při snižování horečky. Dnes je nejoblíbenějším eukalyptovým produktem olej.

Je popsáno více než 400 různých druhů, nicméně hlavním zdrojem eukalyptového oleje je Eucalyptus globulus. Eukalyptový olej je vyráběn ze sušených listů, je charakteristický silnou osvěžující mentolovou vůní způsobenou až 85% obsahem silice eukalyptolu. Olej má široké použití v aromaterapii, kosmetice a farmacii.

Působí antisepticky, protizánětlivě, antibakteriálně a analgeticky. Pomáhá zmírňovat příznaky nachlazení a brochitidy, léčí plísňové infekce a hojí rány. Přináší úlevu od bolesti a sportovci si jej oblíbili pro schopnost podpořit prokrvení svalů. Jako složka zubních past nebo žvýkaček slouží jako účinná ochrana před zubním kazem a paradentózou. Studie potvrdily také imunostimulační efekt. Zajímavý je také fakt, že poměrně spolehlivě hubí roztoče a odpuzuje hmyz včetně klíšťat.

Jestliže chcete, aby eukalyptus působil na vaše zdraví jemně, dlouhodobě a preventivně, můžete pěstovat Blahovičník Gunnův jako pokojovou rostlinu. Jeho modrozelené lístky jsou velmi dekorativní a zároveň fungují jako přírodní deodorant. Do vzduchu uvolněný éterický olej pročistí ovzduší v interiéru, což potěší zejména v období se zvýšeným výskytem respiračních chorob. Rostlinu můžete umístit i do ložnice nebo dětského pokoje, mějte však na paměti, že vyžaduje hodně slunečního svitu. Prospívá jí i letnění na balkónech nebo terasách. Vyžaduje dostatečnou zálivku, kterou je ale nutné v zimních měsících omezit. V případě přebujelého růstu snáší dobře případné zastřižení větviček.

Eukalypty jsou téměř výhradní potravou medvídků koala, ale vy z něj můžete mít užitek, i když koaly doma nechováte

Štítky , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.