Eukalyptus je rychle rostoucí stálezelený strom pocházející z Austrálie a Tasmánie. Je hojně využíván v indické a čínské medicíně. Původní obyvatelé Austrálie si cenili odvaru z eukalyptových listů při snižování horečky. Dnes je nejoblíbenějším eukalyptovým produktem olej.
Je popsáno více než 400 různých druhů, ale hlavním zdrojem eukalyptového oleje je Eucalyptus globulus. Eukalyptový olej se vyrábí ze sušených listů, je charakteristický silnou mentolovou vůní způsobenou až 85% obsahem silice eukalyptolu. Olej má široké použití v aromaterapii, kosmetice a farmacii.
Působení eukalyptu
Působí antisepticky, protizánětlivě, antibakteriálně a analgeticky. Pomáhá zmírňovat příznaky nachlazení a bronchitidy, léčí plísňové infekce a hojí rány. Přináší úlevu od bolesti a sportovci si ho oblíbili pro schopnost podpořit prokrvení svalů. Je složkou zubních past nebo žvýkaček a slouží jako účinná ochrana před zubním kazem a paradentózou. Studie potvrdily také imunostimulační efekt. Zajímavý je také fakt, že poměrně spolehlivě hubí roztoče a odpuzuje hmyz včetně klíšťat.
Tip: Zjistěte, které další bylinky odpudí hmyz a klíšťata a pomohou při bodnutí.
Pěstování eukalyptu
Jestliže chcete, aby eukalyptus působil na vaše zdraví jemně, dlouhodobě a preventivně, můžete pěstovat blahovičník Gunnův jako pokojovou rostlinu. Jeho modrozelené lístky jsou velmi dekorativní a zároveň fungují jako přírodní deodorant. Do vzduchu uvolněný éterický olej pročistí ovzduší v interiéru, což potěší zejména v období se zvýšeným výskytem respiračních chorob.
Rostlinu můžete umístit také do ložnice nebo dětského pokoje, mějte však na paměti, že vyžaduje hodně slunečního svitu. Prospívá jí i letnění na balkónech nebo terasách. Vyžaduje dostatečnou zálivku, kterou je ale nutné v zimních měsících omezit. V případě přebujelého růstu snáší dobře případné zastřižení větviček.
Eukalypty jsou téměř výhradní potravou medvídků koaly, ale vy z něj můžete mít užitek, i když koaly doma nechováte.