Jaro je již v plném proudu, stromy kvetou, trávníky se zbarvují květinami. Mohlo by se zdát, že příroda už má to jarní probuzení za sebou. I přesto jste se už jistě setkali s pojmem „jarní únava“, která může být doprovázena i bolestmi hlavy a depresemi. A jak to souvisí s játry?
Proč jsou játra tak důležitá?
Největším orgánem v těle jsou játra, která zajišťují látkovou výměnu. Svou nezastupitelnou roli mají v metabolismu sacharidů, bílkovin a tuků, zároveň jsou orgánem zásobním, ukládají železo a vitamíny rozpustné v tucích. Dokonce ani při detoxikaci by se bez nich tělo neobešlo. Nejvýkonnější jsou během 1. a 3. hodiny ranní, nejslabší naopak mezi 13. a 15. hodinou odpolední.
Jak poznat, že s játry není něco v pořádku?
Pokud s játry není něco v pořádku, nezačnou vás bolet, nemají totiž nervy.
Můžete to ale poznat z níže uvedených signálů:
- chronická únava
- bolest hlavy
- zvýšená teplota
- nevolnost až zvracení
- pálení žáhy
- poruchy trávení
- bolesti ve stehnech či v boku (v pravém podžebří)
- žluté zbarvení očního bělma (žloutenka)
- u žen problémy s prsy nebo vaječníky
Říká se, že emocí jater je vztek. Odráží se na nich náš pohled na svět a na život, naše schopnost přijímat nejen dobré věci, ale i ty zlé. Proto pokud své emoce zvládáme a dokážeme přijímat všechny situace, které nás v životě potkávají, takové jaké jsou, máme zřejmě játra v pořádku. Pokud jsme ale často naštvaní a neustále si jen stěžujeme, jak je život nespravedlivý, naše játra trpí.
Nemoci jater
Hepatitida
V zásadě existují dva typy hepatitidy. Během prvního typu se zánět velmi rychle rozvíjí, tento typ je také známý jako akutní hepatitida. Během druhého typu je rozvoj zánětu pomalejší a poškození jater trvá delší dobu, tento typ je známý jako chronická hepatitida. Nejčastěji je hepatitida způsobena infekcí jedním z několika virů (A, B, C, D nebo E) infekční hepatitidy.
- Hepatitis A – šíří se infikovanou potravou a vodou („nemoc špinavých rukou“).
- Hepatitis B – přenáší se expozicí krve, pohlavním stykem a z matky na dítě.
- Hepatitis C – šíří se kontaminovanou krví. Je méně častá než hepatitida B.
- Hepatitida D a E jsou v ČR velmi vzácné.
Cirhóza
Toto progresivní onemocnění vede k nevratnému poškození jater. Je charakteristické buněčným odumíráním a jizevnatěním. Léčí se omezením příčiny, která ho vyvolala. V prvotním stádiu se neprojevuje žádnými signály, později ale může docházet ke zvětšení břicha, tvorbě modřin, atrofii svalů, zvětšení prsou u mužů a mnoha dalším příznakům. Ne vždy vzniká pouze nadměrnou konzumací alkoholu a drog, jak si mnozí myslí. Pokud je někdo stále nespokojený se svým životem a trpí depresemi, které následně zapíjí alkoholem, může se projevit i u něj.
Ztukovatění jater neboli steatóza jater
Dochází ke zvětšení jater a k jejich bolestivosti. Jednou z hlavních příčin je nadměrné požívání alkoholu. Toto onemocnění většinou s abstinencí ustupuje. Další příčina může postihnout i abstinenty, jedná se totiž o nealkoholovou steatohepatitidu. Je to chronická hepatitida, která vzniká po virových zánětech jater. Nejčastěji postihuje jedince s nadváhou a diabetiky.
Nemocí jater je mnohem více, ale my jsme si zmínili pouze ty nejznámější. Teď už se podíváme, jak játrům pomoci, a to hlavně v dubnu, kdy jsou nejvíce ohrožena.

Jak pomoci játrům?
- Jedním z nejdůležitějších kroků v péči o játra je změna jídelníčku, je nutné ho odlehčit. Omezit bílý cukr a pšeničnou mouku je nezbytné stejně jako omezit alkohol a polotovary. Pokud se navíc rozhodnete omezit i živočišnou stravu, jste na té správné cestě ke zdravým játrům.
- Detoxikujte, detoxikujte, detoxikujte! Kdy jindy než na jaře? Pomoct vám s tím mohou i bylinky chlorella a sprirulina.
- Nezapomeňte na hydrataci. Slazené vody, kávu, alkohol ani džusy nepočítáme. Vsaďte na čistou vodu!
- Potraviny, které stojí za to zařadit do jídelníčku:
- avokádo – obsahuje tripeptidy, které podporují zdraví jater – mrkněte na recepty a jak připravit avokádo.
- ostropestřec – bylinka, která napomáhá při čištění organismu a podílí se na zdraví jater
- česnek – obsahuje sirné sloučeniny, ty aktivují jaterní enzymy
- zelený čaj – obsahuje katechin, který podporuje činnost jater
- vlašské ořechy – pomáhají detoxikovat játra od čpavku
- Zkusit můžete i aromaterapii. Svěží kyselé nebo lehce nahořklé vůně (grapefruit, citrón,…) podpoří správnou funkci jater. Můžete je použít nejen do aromalamp, ale také do koupelí a při masážích.
V dubnu tedy nezapomeňte kromě odlehčení jídelníčku a dodržování pitného režimu, ani na péči o své psychické zdraví, to se pak projeví i na zdraví vašich jater. A na co ještě nezapomenout? Odpočinek, procházky a pozitivní myšlení!