Milovníci přírody, květin nebo třeba lásky jsou konečně u vytržení. Nastal totiž měsíc květen. V tomto měsíci dochází k rozkvětu přírody a přílivu energie do životů všech bytostí. Také pozorujeme, že venku je dlouho světlo, teploty letí vzhůru a v lidech se probouzí po dlouhé zimě radost ze života. Paradoxně je však nejslabším orgánem srdce. Poradíme vám, jak se oslabení projevu a jak na něj vyzrát.
Oslabení srdce a jeho projevy
V úvodním odstavci jsem zmínil, že navzdory všudypřítomné energii a lásce je nejoslabenějším orgánem v našem těle právě srdce. Srdce je orgánem, který zásobuje tělo krví, k tomu mu pomáhají tepny a žíly. Jakákoliv vada na srdci způsobuje nedostatečný oběh a mnohdy se vytvoří blokády, které zadržují energii, tedy palivo pro lidské tělo!
Oslabení srdce může znamenat kromě nedostatku také přebytek. Na organismu se tyto stavy projevují jako dušnost, otoky, problémy s krevním tlakem, nespavost, bolesti hlavy, únava, zvýšené pocení či vnitřní neklid. Kromě fyzických znaků se oslabené srdce projevuje v žárlivosti, sexuchtivosti nebo nezájmu či workoholismu, impulsivnosti nebo hyperaktivitě.
Rizikovými faktory, které zhoršují kondici našeho srdce jsou pochopitelně:
- obezita
- stres
- tučná strava
Nastolení energetické rovnováhy organismu
Palivem pro srdce je pravděpodobně láska, tedy cit, který chováme k sobě nebo ostatním. City a emoce jsou každodenním průvodcem, který nám ukazuje cestu, na kterou se máme vydat. Srdeční sval je nejaktivnější během poledne (11-13 hod). V případě, že ho máme oslabené, měli bychom se právě v tuto denní dobu vyhnout podnětům, které nás výrazně nabudí. Naopak srdci prospěje lehký oběd, procházka a cvičení.
Cviky pro zdravé srdce
Srdeční onemocnění jsou velmi často předmětem léčby tradiční čínskou medicínou. Ta hovoří, že krev není pouhou tekutinou, ale dokonce jednou z forem životní energie čchi. V řeči barev vládne růžová, která postupně tmavne až do ruda, vlivem srdečního elementu ohně.
Často se říkávalo: „Ve zdravém těle zdravý duch!“ Ano, to platí odedávna a platit pravděpodobně i vždy bude. Pravidelné cvičení totiž výrazně ovlivňuje kondici našeho těla. Blahodárně působí na cévy a samotné srdce, které sílí. Jednoduché cviky bychom měli doplňovat o hluboké dýchání. Takovými základními aktivitami je:
- chůze po schodech
- plavání
- jízda na kole
- aerobik
- speciální cviky

Jídelníček pro zdravé srdce
Obecně lze říci, že potraviny hořké chuti posilují srdce. V květnu by tedy v našem jídelníčku neměly chybět tyto druhy zeleniny – čekanka, polníček, červená paprika, rukola nebo rajčata.
Z ovoce – grep, ostružiny nebo angrešt. Z luštěnin se doporučují fazole, sójové klíčky nebo hrášek.
„Masožravým“ jedincům se doporučuje úprava formou grilování v bylinkové krustě (šalvěj, oregáno, kurkuma). Je lepší méně solit, protože poté dochází ke zbytečnému zadržování vody v lidském organismu. Velkým obloukem byste se měli vyhnout pokrmům:
- smaženým
- tučným
- uzeným
Jak posílit srdce bylinkami?
Mezi kardiovaskulární podpůrné látky patří také syrový česnek, zázvor a čaje (meduňka, srdečník, pelyněk). Pokud preferujete bylinky v jiných formách, poohlédněte se například po kombinaci vysoce funkčních bylinek, jakými jsou guarana + ženšen, v konkrétním poměru 150 mg alespoň 2x denně. Nevyhovuje-li vám tato kombinace, s klidem vyzkoušejte: